20 אלף שקל - שכר עו"ד עם ותק במשרד גדול; מתמחה - רק 6,500 שקל - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

20 אלף שקל - שכר עו"ד עם ותק במשרד גדול; מתמחה - רק 6,500 שקל

סקר השכר של חברת עוקץ ו-TheMarker, המבוסס על נתוני שכר של 1,850 עורכי דין, מראה כי השכר הממוצע של עורכי הדין עלה ב-10% בשנה החולפת

36תגובות

 

>> משבר כלכלי? פיטורים? צמצומים? הפחתות שכר? קיצוץ בבונוסים? מישהו עוד בכלל זוכר את גל הפיטורים והידוק החגורה של 2009? נתוני סקר שכר שנערך על נתוני שכר של 137 משרדי עורכי דין, מצביעים על עלייה של כ-10% בשכר הממוצע של עורכי הדין ב-2011 לעומת 2010.

מגמה מובהקת נוספת שעלתה מן הסקר היא שככל שהמשרד גדול יותר מבחינת כמות עורכי הדין המועסקים בו, כך עולה רמת השכר הממוצעת של עורכי הדין - החל במתמחים, עבור בעורכי הדין הצעירים וכלה בעורכי הדין הוותיקים ביותר.

הסקר נערך על ידי חברת עוקץ מערכות, המתמחה בפיתוח מערכות טכנולוגיות לניהול ולחישוב שכר ומערכות נוכחות חכמות, על פי חישוב תלושי שכר של כ-1,850 עורכי דין בישראל במארס 2011. כלומר, הנתונים אינם נסמכים על דיווחיהם הסובייקטיביים של עורכי הדין או של המעסיקים, אלא שאובים מתלושי השכר שהופקו לעורכי הדין. לצורך השכר נכללו רק עורכי הדין המועסקים במשרד, ולא עובדי מזכירות ומנהלה.

עליית שכר רוחבית

הסקר בדק את השכר הממוצע של עורכי הדין בישראל בשלוש השנים האחרונות, לפי שנות הוותק שלהם, בהתאם לגודל המשרד שבו הם מועסקים וכן לפי חלוקה מגדרית. חשוב לציין כי השכר המפורט בטבלאות הוא השכר ברוטו של עורכי הדין, לא כולל שעות נוספות, בונוסים והחזרי הוצאות כמו נסיעות, רכב וטלפון. מרכיבים אלה משתנים מעובד לעובד ויכולים כמובן להקפיץ את השכר המופיע בתלוש.

עמי ברגמן, מנכ"ל משותף בעוקץ מערכות, מציין כי בהשוואה ל-2010, השנה ניכרת עלייה בשכר עורכי הדין. השכר הממוצע לכלל עורכי הדין בארץ (ללא מתמחים), עלה לפי נתוני עוקץ בכ-10%, ונכון למארס 2011 הוא 12,340 שקל בחודש ברוטו.

TheMarker

לפסגת השכר זוכים עורכי דין בעלי ותק של יותר מ-13 שנה שעובדים בפירמות הגדולות ביותר. במשרדים הללו עורכי הדין הוותיקים משתכרים בממוצע 20,680 שקל ברוטו, לא כולל הבונוס והשעות הנוספות, כאמור. פער השכר בין עורכי דין אלה לבין עמיתיהם שעובדים במשרדים הקטנים ביותר (עד 10 עורכי דין) בולט במיוחד. במשרדים אלה משתכרים עו"ד בעלי ותק זהה 14,320 שקל בממוצע. מדובר בהבדל של כ-45%. במשרדים הבינוניים השכר הממוצע לעורכי הדין הוא כ-16 אלף שקל ברוטו בחודש, ובמשרדים הגדולים (51-80 עורכי דין) שכרם הממוצע של עורכי הדין מתייצב על 18,730 שקל בחודש.

באשר לשכר המתמחים, במשרדים הקטנים שכרם הממוצע של המתמחים הוא 5,620 שקל ברוטו בחודש. במשרדים הבינוניים שכרם הממוצע של המתמחים הוא 6,390 שקל. במשרדים שבהם עובדים 51-80 עורכי דין, מרוויחים המתמחים 6,430 שקל בממוצע ובפירמות הגדולות מאוד השכר הממוצע של המתמחים הוא הגבוה ביותר ומגיע לממוצע של 6,570 שקל.

בהשוואת השכר הממוצע של עורכי הדין בכל המשרדים שנבדקו לאורך שלוש השנים האחרונות ניתן לראות כי בשנה האחרונה עלה השכר הממוצע בשוק עריכת הדין באופן רוחבי, וככל שהוותק עולה - השיפור בתנאי השכר משמעותי יותר.

שכרם של המתמחים עלה קלות ב-2.5% יחסית לשכרם ב-2010. שכרם של עורכי הדין הצעירים, בעלי ותק של עד שנתיים, טיפס בכ-7% יחסית לשכרם הממוצע אשתקד. שכרם של עורכי הדין בעלי ותק של עד 10 שנים, עלה בכ-10% יחסית לשנה שעברה.

TheMarker

המרוויחים הגדולים ביותר מהשיפור הכלכלי בשווקים בארץ ובארה"ב היו עורכי הדין הוותיקים ביותר (יותר מ-13 שנה) - שכרם האמיר ביותר מ-11% יחסית לאשתקד.

מנתוני עוקץ עולה כי בסך הכל בשלוש השנים האחרונות עלה שכרם הממוצע של המתמחים בכ-8%, מ-5,769 שקל בממוצע ב-2009 ל-6,280 שקל בממוצע ב-2011. שכרם הממוצע של עורכי הדין הצעירים, בעלי עד שנתיים ותק, טיפס בכ-12% מ-2009 עד עתה, מ-7,640 שקל ב-2009 ל-8,674 שקל כיום, ואילו שכרם של עורכי הדין הוותיקים זינק בשלוש השנים האחרונות ביותר מ-17% בממוצע - מ-14,270 ב-2009 ל-17,304 שקל כיום.

רוב הפירמות הגדולות משלמות שעות נוספות

ב-2009 נכנס לתוקף תיקון 24 לחוק הגנת השכר, שמחייב מעסיקים לערוך דיווח מפורט של שעות העבודה של העובדים ולתגמל את העובדים המועסקים מעבר לשעות הרגילות כפי שקבוע בחוק. בפועל, שיעור עורכי הדין המתוגמלים על עבודה בשעות נוספות רחוק מלהשביע רצון. עם זאת, בבדיקה של עוקץ נמצא כי ככל שהמשרד מעסיק עורכי דין רבים יותר, כך הוא מקפיד יותר לשמור על החוק.

לפי נתוני עוקץ, בממוצע רק כ-71% מהמשרדים מנהלים רישום נוכחות של עובדיהם. אף שחלפו יותר משלוש שנים מכניסת החוק לתוקף, רק 48% מהמשרדים הקטנים משלמים לעורכי הדין המועסקים בהם תשלום בעבור שעות נוספות, וכ-60% בממוצע מהמשרדים הבינוניים. במשרדים הגדולים המצב טוב יותר - כ-70% מהמשרדים שמעסיקים 51-80 עורכי דין משלמים תגמול בעבור שעות נוספות, וב-78% מהפירמות הגדולות ביותר בישראל הוא משולם כחוק.

בחלק ממשרדי עורכי הדין משולם השכר בעבור השעות הנוספות באופן גלובלי, כך שלדוגמה, אם המשכורת היא 9,000 שקל ברוטו, 6,000 שקל מתוכה יוגדרו כשכר עבודה ו-3,000 יוגדרו כשכר בעבור שעות נוספות. אף שנוהג תשלום זה רווח בשוק, הוא עלול להיחשב על ידי בית הדין לעבודה כלא מספק, אם ערך השעות שעבד עורך הדין בפועל עולה באופן ניכר על התגמול הגלובלי שקיבל. במשרדים אחרים השכר בעבור שעות נוספות משולם לפי דיווח עורך הדין בהתאם לשעות הנוספות שביצע בפועל.

פער של 18% בשכר לרעת עורכות הדין

>> כבכל הענפים במשק, גם בענף עריכת הדין עדיין קיימים פערים גדולים בין שכרם של עורכי דין לשכרן של עורכות דין. פערים אלה, לטובת הגברים, קיימים בכל הקטגוריות - גודל משרד, מיקומו הגיאוגרפי וותק עורכי ועורכות הדין.

TheMarker

לפי נתוני הסקר, פער השכר הממוצע הוא 18.42%, וככל שהוותק עולה, פערי השכר גדלים. לדוגמה, במשרדים הנמצאים במרכז ישראל הפער בין עורכי לעורכות הדין בעלי ותק של יותר מ-13 שנה מגיע לשיא של כ-21% לרעת הנשים.

במשרדים בצפון ובדרום פערי השכר מתרחבים עוד יותר. התהום העמוקה ביותר נמצאה במשרדים בדרום, שבהם השכר הממוצע של עורך דין גבוה בכ-35% מהשכר של עורכת דין. בצפון הפער בין שכר הנשים לגברים הוא כ-29% לטובת הגברים.

הפער בשכר בין גברים לנשים נובע בחלקו גם מהעובדה שעורכות דין שהן אמהות מעדיפות לעתים להרוויח פחות ולעבוד ב"משרת אם" פחותת שעות, שמאפשרת להן לצאת מוקדם יותר מהעבודה כדי לשהות עם הילדים. לעתים קרובות אותן אמהות חוזרות לעבוד מול המחשב בבית לאחר שילדיהן הלכו לישון, אך רק לעתים רחוקות משלמים להן על כך שעות נוספות למרות השקעתן לאחר שעות העבודה המקובלות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#