הצלחה לאכיפה הכלכלית: העליון אישר לשלוח את ריקו שירזי ל-8 שנים בכלא

השופטים דחו את הערעור של שירזי על פסק דין שנתן בית המשפט המחוזי לפני שלוש שנים ■ עם זאת, החליטו להקל מעט בעונשו - אם לא יעמוד בתשלום הקנס של מיליון שקל, יוטל עליו מאסר של שנה במקום שנה וחצי

גור מגידו
גור מגידו
ריקו שירזי בית משפט
ריקו שירזי בית משפטצילום: דודו בכר

העבריין ריקו שירזי, שהורשע בשורה של עבירות מס והלבנת הון, ירצה שמונה שנות מאסר וישלם קנס בסך מיליון שקל – כך קבע היום (א') בית המשפט העליון. השופטים ניל הנדל, אורי שהם וג'ורג' קרא, דחו פה אחד את הערעור של שירזי על פסק הדין שנתן בית המשפט המחוזי בתל אביב לפני כשלוש שנים. תיק שירזי נחשב לתיק דגל בתחום האכיפה הכלכלית, במסגרתו יושמה בהצלחה מדיניות למלחמה בפשיעה המאורגנת באמצעות אכיפת עבירות מתחום המס והלבנת ההון.

שירזי הורשע בכך שיחד עם עד המדינה נגדו, ששמו נאסר לפרסום, נתן הלוואות בשוק השחור בעשרות מיליוני שקלים, בריבית שהוגדרה בפסק הדין כריבית קצוצה (כלומר, ריבית של עשרות אחוזים בשנה - מעל שיעור הריבית המותר בחוק). זאת, בעוד כנגד ההחזרים מההלוואות, הוציא שירזי חשבוניות בגין עסקות פיקטיביות של פינוי פסולת, בנייה או מסחר בדלקים, שנערכו כביכול על ידי שורת חברות שנרשמו על שמם של אחרים. את הצ'קים שמסרו הלווים להחזר ההלוואות, פרט שירזי בצ'יינג'. מחזור העסקאות שבלב ההרשעה עומד על 25 מיליון שקל בשנים 2010 עד 2011.

שירזי הורשע בנוסף בשתי עבירות של איומים. באחד מהמקרים, האיומים הופנו כלפי אחד הלווים משירזי, שצ'קים שקיבל ממנו חזרו. כתב האישום תיאר האזנות סתר שבהן נשמע שירזי חולק עם בן שיחו פרטים על ילדיו ואביו של הלווה. עוד תואר אירוע שבמהלכו הלווה הובא למקום מבודד ליד מושב תירוש, שם הבהיר לו שירזי שהוא "יעיף לו את הראש".

בסעיף אחר הואשם שירזי באיומים על עד המדינה בתיק. כתב האישום תיאר כיצד כשחשפו בפניו החוקרים כי גייסו עד מדינה נגדו, אמר שירזי, "גם אם הוא יהיה בתאילנד על החוף ימצאו אותו. אלוהים ישלם, לא אני". באותה סצינה, כך תואר בכתב האישום, שירזי כיוון את ידו בתנועת אקדח לכיוון המצח ואמר: "כדור בין העיניים".

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס עודד מודריק, הרשיע ב-2015 את שירזי בכל העבירות שיוחסו לו, למעט עבירה אחת של איומים. שופטי העליון החליטו לא להתערב בממצאי הכרעת הדין. עם זאת, השופטים הקלו במעט את עונשו כשקבעו שהמאסר שיוטל עליו אם לא יעמוד בתשלום הקנס של מיליון שקל, יצומצם משנה וחצי לשנה בלבד. זאת, בההתחשב בשמונה שנות המאסר הנוספות שהוטלו על שירזי בפסק הדין.

את המדינה ייצגו בשלב הערעור עוה"ד יורם הירשברג והילה בז'ה דולינסקי מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker