ביהמ"ש: איריס אלוביץ' לא הופלתה לעומת שרה נתניהו; ישוחרר רכוש של משפחת אלוביץ' בשווי 6 מיליון שקל

המשטרה חרגה מצו התפיסה שבו החזיקה - ולאחר שבית המשפט העליון הורה לשחרר חלק מחפצי האומנות של בני הזוג, החליט שופט השלום עלאא מסראווה לשחרר את כלל הרכוש שחולט

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול ואיריס אלוביץ' בדיון בתיק 4000
גור מגידו
גור מגידו

בית משפט השלום בתל אביב הורה לשחרר רכוש בשווי 6 מיליון שקל שחולט מבני הזוג שאול ואיריס אלוביץ', החשודים במתן שוחד לראש הממשלה בתיק 4000. מנגד, בית המשפט דחה את טענתה של איריס אלוביץ' לאכיפה בררנית לעומת רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו, שנחשדת בעבירות דומות, אך רכושה לא חולט.

לפני כמה שבועות הורה בית המשפט העליון לשחרר חלק מחפצי האומנות, והורה לבית משפט השלום להמשיך ולדון בעתידם של חלקים אחרים ברכוש שנתפס. בית המשפט מתח ביקורת קשה דרך תפיסת חפצי האומנות של בני משפחת אלוביץ' בידי המשטרה, תוך חריגה מצו התפיסה שבו החזיקה. בית המשפט העליון ביקר אף את ממד ההשפלה האישית המיותרת בפעולת המשטרה, שהתבטא בין היתר בכך שאיריס אלוביץ' נדרשה להוריד את העגילים שהיו לאוזניה בעת שהחוקרים חילטו את הרכוש בבית המשפחה.

לאחר שהוחזר הדיון לבית משפט השלום היום (חמישי), החליט שופט השלום עלאא מסראווה לשחרר את כלל הרכוש שחולט בחריגה מצו התפיסה. "מצאתי ללכת לקראת המשיבים (בני משפחת אלוביץ') כברת דרך נוספת, תוך התחשבות בכך שמדובר ברכוש שנתפס והוחזק – עד להחלטה השיפוטית – שלא כדין".

השופט הורה עוד, "לפנים משורת הדין", על שחרור כ-180 אלף שקל שאיריס אלוביץ' טענה כי שמרה בחשבונות שנועדו לילדיה. עוד נקבע כי ישוחרר מתפיסה רכב האאודי של איריס אלוביץ', הרשום גם על שם בנה. יתר הרכוש של בני משפחת אלוביץ' יישאר תפוס בידי המשטרה למשך 180 יום נוספים. השופט קבע כי ההחלטה תיכנס לתוקף בתוך 14 יום, כדי לאפשר למדינה לערער על החלטתו.

באשר להתקדמות החקירה בתיק 4000, ציין השופט כי עיין בחומרי חקירה חדשים מהשבועות האחרונים ו"ניכר כי חלה התקדמות כללית בחקירה מאז הדיון הקודם".

עוד הוסיף השופט כי לא הבחין בנסיגה כלשהי בכל הקשור לעוצמת הראיות לכאורה בתיק, וציין כי הוגשו לבית המשפט "ראיות ממשיות", לחלקה של איריס אלוביץ' בעסקת השוחד לכאורה שעניינה סיקור אוהד למשפחת נתניהו באתר וואלה, לבין הטבות רגולטוריות שלהן זכתה חברת בזק.

לא היתה אכיפה בררנית

טענה אחרת שהעלתה עורכת דינה של איריס אלוביץ', בדיון שהתקיים בבית המשפט לפני כשבועיים, נגעה לאכיפה בררנית כלפי אלוביץ'. זאת, מאחר שרעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, נחשדה במעורבות דומה בתיק 4000 ובסעיף דומה – חשד לשוחד, שהתבטא אך ורק בחלק שנגע להטבת דרך הסיקור של בני משפחת נתניהו באתר "וואלה" שבו שלטו בני משפחת אלוביץ'. בעוד רכושה של אלוביץ' חולט, נטען, איש לא חשב אפילו לנסות לשים יד על רכושה של נתניהו.

"טענת חשד לאכיפה לא שוויונית בעניינו מהווה לשיטתי פגיעה בעצב רגיש במיוחד של ההליך הפלילי", כתב השופט, והוסיף כי הטענה "ראויה לדיון מעמיק, בפתיחות מחשבתית, מבלי להסתרר מאחורי 'תכתיבי השלב שבו מצוי ההליך".

השופט דחה את הטענה לגופו כשקיבל את ההסבר של המדינה, כי בניגוד לאיריס אלוביץ' שנהנתה מכספים כתוצאה מפרשת השוחד לכאורה הנחקרת, נתניהו לא חשודה שקיבלה תמורה כספית שניתן לתפוס לפי חוק איסור הלבנת הון. בעוד איריס אלוביץ' "שייכת למעגל הרלוונטי להלבנת ההו­ן", פסק השופט, "ייחוס עבירת הלבנת הון לשרה נתניהו הוא מאולץ ורחוק".

שאול אלוביץ' טען באמצעות עו"ד ז'ק חן טענה אחרת. לדברי עו"ד חן, בית המשפט טעה כשהסכים לראות בכל מיליארד השקלים שלהם זכה כתוצאה מהתמורה בעסקת המיזוג בזק-yes, כסכום הקשור לעבירה, שניתן לחלטו לפי חוק איסור הלבנת הון. טענתו של חן היתה כי אין לייחס להטבה שניתנה בעקבות עסקת השוחד לכאורה – אישור העסקה בידי נתניהו כשר תקשורת ללא כל סייג – את המשמעות הכלכלית של מלוא התמורה בעסקה, שכן חלק מהסכום בעסקה מיוחס להזדמנות העסקית, שהושגה על ידי אלוביץ', לטובין שנמכר וכדומה.

השופט דחה את הטענה ונימק: "אלמלא ההטבה, לא התקיימה עסקה, ואלמלא העסקה לא היו מועברים מיליארד השקלים לחברת יורוקום... כל התקבולים שהגיעו או שהיו אמורים להגיע לחברת יורוקום מהווים אפוא 'שווי עבירה', לפי חוק איסור הלבנת הון... אם החלטת הרגולטור היתה מתקבלת ללא העבירות שבוצעו על פי החשד, ייתכן שעסקת המיזוג לא היתה באה לאוויר העולם, או למצער, לא בתנאיה ובפרטיה כפי שהיו במציאות".

את ליאור ולירון, הילדים לבית אלוביץ, יצגו עוה"ד איתן מעוז ודניאל עינב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker