שני דורות של עורכי דין: "תמיד היו טובים יותר ופחות"

לקראת כנס עורכי הדין השנתי: מה חושבים עורכת הדין הצעירה ביותר ועורך הדין המבוגר ביותר בלשכה על הענף שבו הם פועלים?

נורית רוט
נורית רוט

>> 46,346 עורכי דין פעילים רשומים כיום בלשכת עורכי הדין בישראל, והמספר צפוי להתעדכן בקרוב, לאחר שכ-1,600 מתמחים עברו לפני כשבועיים את בחינות ההסמכה בכתב למקצוע, וצפויים להצטרף ללשכה אם יעברו את הבחינות בעל פה.

לפי נתוני הלשכה, נתון זה מבטא גידול של כמעט פי 4.5 במספר עורכי הדין בישראל, שחל בתוך שני עשורים - ב-1990 היו בישראל רק 10,697 בלבד. מספרם של עורכי הדין שהתקבלו ללשכה מאז 2000 - 28,637, גדול במעט ממספר עורכי הדין שהתקבלו מאז הקמת המדינה ועד לפני עשור, שהוא 23,127 עורכי דין. נכון לתחילת 2011, 58% מכלל עורכי הדין הם בני פחות מ-40 ו-13% מעורכי הדין הפעילים הם בני פחות מ-30. לפי נתוני הלשכה, כעשירית מעורכי הדין הם בני 61 ויותר.

מאחורי המספרים והאחוזים היבשים עומדים אנשים אמיתיים, שלמדו ועבדו קשה כדי לזכות בתואר עורך דין. לקראת הכנס השנתי ה-11 של עורכי הדין באילת, שיחל ביום ראשון הקרוב, ובמסגרת חגיגות היובל ללשכה, ביקשנו להביא את הסיפורים שמאחורי המספרים. לשם כך בחרנו בשני עורכי דין משני קצוות סקאלת הגילאים בלשכה - עורכת הדין הצעירה ביותר (22) ועורך הדין המבוגר ביותר הרשום בלשכה (98). שניהם סיפקו לנו הצצה קצרה לחייהם, מחשבותיהם ועמדותיהם על המקצוע ועל הענף כולו.

מעניין לראות כי למרות פערי הדורות והגילים, מסכימים שני עורכי הדין על דברים רבים. לדעת שניהם, אין ירידה ממשית ברמתם של עורכי הדין כיום, אלא רק גידול סטטיסטי במספר עורכי הדין הטובים פחות, בשל העלייה הכוללת במספר עורכי הדין; שניהם סבורים כי השחיתות בישראל לא עלתה בשנים האחרונות; לדעת שניהם צריך להגביר את האמון במערכת המשפט, ובנוסף - שניהם שבעי רצון מהמקצוע שהם בחרו.

עם זאת, כמי שסיימה התמחות רק לפני שנה, סבורה עורכת הדין הצעירה מורן יל כי אין להאריך את תקופת ההתמחות לשנתיים, בעוד שהמבוגר מביניהם, יצחק ברמן, קורא להארכת ההתמחות לפחות לשנתיים - ואפילו לשלוש.

"בני גילי נוסעים לחצי שנה לחו"ל - אני החלטתי להקים משרד"

>> נכון להיום, מורן יל בת ה-22 היא עורכת הדין הצעירה ביותר הרשומה בלשכת עורכי הדין בישראל. את השיא הזה היא רשמה בזכות העובדה שכתלמידה מחוננת, היא סיימה את לימודי התיכון בגיל 16 וחצי. מיד עם תום הלימודים היא המשיכה ללימודי משפטים בקריה האקדמית קרית אונו, שם למדה במסלול משולב למשפטים וראיית חשבון.

"למדתי ראיית חשבון כדי להעשיר את הידע שלי במשפטים - לא כדי להיות רואת חשבון", היא אומרת. "היה לי ברור שאהיה עורכת דין". בינתיים יל עדיין לא השלימה את התואר בראיית חשבון, בשל קושי כלכלי לממן את שני התארים.

מדוע בחרת ללמוד דווקא משפטים?

"זה היה חלום ילדות. אין לנו עורכי דין במשפחה, אבל תמיד ידעתי שזה הייעוד שלי. ראיתי בזה עניין של צדק ממש. זו הדרך שלי להשפיע גם אם אני רק בורג קטן במערכת. בגיל 9 , בבית הספר למחוננים, היה לנו קורס במשפטים. באו עורכי דין צעירים שהעבירו שיעורים, וזה השפיע עלי".

בגיל 18 החלה יל לעבוד במחלקה המשפטית של אפריקה ישראל כעוזרת אישית ליועצת המשפטית של החברה. את ההתמחות החלה בגיל 20, במשרד עורכי דין ברמת גן המתמחה במקרקעין ובדיני עבודה. "השקיעו בי מאוד", היא מספרת על תקופת ההתמחות.

מיד עם סיום ההתמחות, בגיל 21, פתחה מורן משרד משלה בעיר מגוריה, אור יהודה. "אמנם יש לי ניסיון מועט, אבל למדתי הרבה מאנשים בדרך", היא אומרת. "היו לי הרבה הצעות להיות שכירה, אבל לקחתי סיכון. בעולם העסקים, אם אתה לא לוקח סיכון אתה לא מתקדם - ואפילו מידרדר. בני גילי נוסעים לאמריקה לחצי שנה, אני אמרתי שאנסה להקים משרד. המשרד כבר חוגג שנה ואני מרוצה - יש פרנסה תודה לאל".

לגבי שאיפותיה ביחס למשרד, היא אומרת: "אני מאמינה שהלקוחות ימליצו עלי, וכך יגיעו אליי עוד לקוחות. אני שואפת רחוק, שיהיו לי לקוחות גדולים". מצד שני, היא לא פוסלת לעבור יום אחד לקריירה שיפוטית.

"צריך להאריך את ההתמחות - אפילו לשלוש שנים"

>> אף שהוא ממעט בשנים האחרונות לתת ייעוץ משפטי לתושבי בית האבות בו הוא מתגורר, יצחק ברמן (98) הוא עדיין עורך הדין הפעיל המבוגר ביותר הרשום כיום בספרי לשכת עורכי הדין, ומקפיד לשלם את דמי החבר שלו מדי שנה.

ברמן נולד ברוסיה זמן קצר לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה, ב-1913, ועלה לישראל בגיל 8. לאחר שסיים לימודים בבית מדרש למורים בירושלים, הוא התחיל ללמוד משפטים בבריטניה, ב-London school of economics and political science (LSE)E, בגיל 19. היתה זו תקופת המנדט הבריטי, ובארץ ישראל לא ניתן היה ללמוד לתואר מלא במשפטים, אלא רק ללמוד קורסים בודדים.

על הסיבה שבגללה בחר ללמוד דווקא משפטים הוא אומר: "התחום הזה משך אותי בצעירותי. באותה תקופה יצא לי להכיר הרבה עורכי דין וחברים של עורכי דין, והמקצוע מצא חן בעיני".

את רישיון עריכת הדין קיבל ברמן ב-1940. למעט שנה אחת בתחילת דרכו המקצועית, שבה עבד כשכיר במשרד חיפאי, היה ברמן עורך דין עצמאי לכל אורך הקריירה שלו. במשך 36 שנה הוא היה בעל משרד עצמאי, שעסק בתחום המסחרי.

ב-1977 הוא סטה מהמסלול המשפטי לטובת קריירה פוליטית, ונכנס לכנסת התשיעית מטעם מפלגת הליכוד. בשנים 1980-1981 הוא אף כיהן כיו"ר הכנסת, ולצורך כך פרש מהעיסוק בעריכת דין. בהמשך כיהן כשר האנרגיה והתשתיות. בעקבות אירועי סברה ושתילה בשנת 1982, הוא התפטר מהממשלה.

לאחר פרישתו מהחיים הפוליטיים, המשיך ברמן לעסוק בעריכת דין באופן שוטף, עד ליציאתו לגמלאות בשנות ה-90. במהלך השנים שלאחר מכן הוא העניק ייעוץ משפטי בהתנדבות.

גם כיום דירתו מלאה בספרי משפט ובספרות מקצועית ענפה - דבר המבטא את עניינו האינטלקטואלי הרב בתחום המשפט.

שלב השאלה הזהה

האם רמת המקצועיות ורמת עורכי הדין התדרדרו בעשור האחרון?

ברמן: "אם יש כל כך הרבה עורכי דין, זה אכן משפיע והרמה יורדת. יש הרבה יותר עורכי דין כיום. בשנות ה-50 היו בארץ בערך 700 עורכי דין, אבל בכל דור יש עורכי דין יותר הגונים ופחות הגונים. אני מניח שאם בסך הכל יש יותר עורכי דין, יש גם יותר עורכי דין לא הגונים".

יל: "רמת המקצועיות לא קשורה לכמות עורכי הדין או לגילים שלהם, אלא לאיכותם. תמיד היו עורכי דין טובים יותר וטובים פחות, ולכן אני לא חושבת שבשנים האחרונות האיכות הכללית ירדה. אלא שמבחינה סטטיסטית, בגלל הגידול במספר עורכי הדין, באופן טבעי יש יותר עורכי דין שהם טובים פחות".

מה אתם חושבים על ההצפה בשוק עורכי הדין? צריך לווסת את הכניסה למקצוע?

ברמן: "צריך לווסת, מפני שיש פה הזדמנות למנוע מאנשים לא איכותיים להיכנס לתחום - ולשמור על הרמה המקצועית הגבוהה".

יל: "אני חושבת שלא צריך להילחם בהצפה בענף, כמו שצריך להילחם על האיכות. לא צריך לסגור את שערי המקצוע בפני צעירים. אני רואה מגמה של העלאת הרף בבחינות הכניסה ללשכת עורכי הדין. לדעתי גם הלימודים צריכים להיות קשים יותר ולכלול יותר פרקטיקה".

האם צריך להקשות את תנאי הכניסה למקצוע?

ברמן: "אני חושב שצריך להקשות את תנאי הכניסה במובן של בדיקת הרקע של מי שרוצה להיכנס למקצוע, להקפיד יותר על איכות האדם".

יל: "אני במקצוע הזה בגלל שיש לי אמון במערכת הזאת. בכל מערכת יש ליקויים, ואני חושבת שיש לחץ עצום על השופטים מבחינת התיקים, וכשיש לחץ הדברים עובדים פחות טוב. אבל אני לא יכולה להגיד שהאמון שלי במערכת ירד. לדעתי אנחנו, בתור עורכי דין, צריכים להילחם ולהעלות את רמת האמון של הציבור".

האם האמון שלכם במערכת המשפט ירד בשנים האחרונות?

ברמן: "לא, בהחלט לא. אין שום סיבה לירידה באמון במערכת. השופטים איכותיים מאוד לדעתי. יש לשופטים הרבה יותר עבודה, וזה דורש החלטות מהירות. בהתחשב בתנאים האלה, השופטים ממלאים את חובתם בצורה נאה".

האם צריך להאריך את ההתמחות בשנתיים?

ברמן: "בהחלט. צריך להאריך את ההתמחות, לפחות לשנתיים - אפילו לשלוש שנים. במשך שנים ההתמחות היתה שנתיים ועכשיו היא נמשכת רק שנה. זה לא מספיק. אין מספיק ניסיון".

יל: "לא. אני עשיתי התמחות של שנה והיא היתה ממצה מאוד, כי עסקתי במגוון תחומים".

האם רמת השחיתות הציבורית בישראל עלתה בשנים האחרונות?

ברמן: "איני חושב שחלה עלייה, אף שכך זה נראה על פני השטח. אנשים בולטים הסתבכו, אבל איני חושב שהחברה בישראל היא מושחתת יותר".

יל: "אני לא חושבת שהיא עלתה, אלא שאנחנו ערים יותר לתופעה מבחינה תקשורתית".

האם אתם שבעי רצון מהמקצוע שבחרתם?

ברמן: "כן. אני אוהב מאוד את המקצוע, האנשים ויכולת ההשפעה. היו ענפים שאהבתי באופן מיוחד: דיני תאגידים, לשון הרע ונזיקין. אהבתי מאוד את החוק הקונסטיטוציוני עוד בזמן לימודי".

יל: "אני מרוצה מאוד. זה מקצוע מרתק בעיני, כי יש בו מגוון רחב ואפשרויות בחירה של תחומי עיסוק".

האם אתם שבעי רצון ממצבכם הכלכלי?

ברמן: "כן. בזמנו מצב עורכי הדין היה טוב מאוד ואיפשר לי לחסוך".

יל: "כן, בינתיים אני די שבעת רצון. צריך לעבוד קשה בשביל להתפרנס טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker