החוק להפללת צרכני זנות עלול לגרום נזק

הצעת חוק חדשה מטילה אחריות פלילית גם על צרכני הזנות ■ מדובר בחוק חשוב, אך יחד עם זאת, המשאבים שיוקדשו לאכיפתו יילקחו מתחומים חשובים לא פחות - כגון עבירות ביטחון וכלכלה ■ החוק אף עלול לגרום לירידתה למחתרת של תעשיית המין, ובכך גם להתחזקות ארגוני הפשיעה

דן ביין
דן ביין
ההפגנה בתל אביב נגד צריכת זנות
ההפגנה בתל אביב נגד צריכת זנותצילום: תומר אפלבאום
דן ביין
דן ביין

תזכיר הצעת החוק הממשלתית בנושא הטלת קנסות מינהליים על צרכני זנות, הוא האחרון בשורה של הצעות חוק שהוצגו בעבר בכנסת, מהן עולה כי יש מקום להטיל אחריות פלילית על צרכנים אלה; הצעות שלא הבשילו לכלל חוק.

ההצעה מבוססת על דו"ח רב כמות ואיכות של צוות בין משרדי בראשות מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, שבחן את הנושא מכל צדדיו תוך התייחסות לנקודות מבט רבות ושונות.

לפי התזכיר, מוטלת אחריות פלילית על הצרכן. עם זאת, העבירה של הצרכן דינה קנס וחוק העבירות המנהליות חל עליה. המשמעות היא כי מחד עומדת בפני הצרכן הברירה לבקש להישפט במקום לשלם את הקנס המינהלי, ומאידך רשאי תובע להגיש כתב אישום בגין העבירה אם הוא סבור שהנסיבות מצדיקות זאת מטעמים שיירשמו.

אין ספק כי תזכיר ההצעה הממשלתית, ככל שיבשיל להצעת חוק, ולחוק — יש חשיבות רבה במישור ההצהרתי, במובן זה שבפעם הראשונה נקבע באופן חד משמעי שבצד סוחרי הנשים והסרסורים מוטלת אחריות פלילית על מי שבסופו הוא הנהנה מתופעת הזנות, ושבשבילו ועבורו מוקם כל המנגנון המדכא והמנצל של תעשיית הזנות.

אלא שבמישור המעשי עולות שאלות רבות באשר לתועלת שבחקיקת חוק כזה, שברובן המכריע עמדו גם בפני יוזמי התזכיר וגרמו לכך שהחוק המוצע הוגדר כהוראת שעה לתקופה של חמש שנים. ללמדך שמדובר במין ניסוי חברתי.

השאלה הראשונה היא האם המשאבים המוקצים לאכיפה פלילית ולאכיפה מינהלית — שמטבע הדברים מוגבלים וחייבים להתמודד עם עבירות חמורות הקשורות בזנות, כמו סחר בנשים וסרסרות, שלא לדבר על עבירות חשובות לא פחות כגון עבירות ביטחוניות, עבירות אלימות, עבירות רכוש,עבירות כלכליות ועבירות תעבורה — ראוי שיוסטו ללחימה נגד רבבות עבריינים בתחום צריכת זנות? הספקות מתרבים כשלוקחים בחשבון שקיימת אכיפת חסר בנושאים ספציפיים בעלי חשיבות לחיי האזרחים, כגון בתחום ההגנה מפני פריצות, עבירות תעבורה חמורות וטרור חקלאי.

ככל שיבחרו באכיפה סלקטיבית, יש להניח שיעלו טענות של אכיפה בררנית ואפליה. האם היעדר היכולת המעשית לאכיפה אפקטיבית לא יביא לזילות האפקט ההצהרתי שבחקיקת החוק?

שאלה אחרת, שתעלה ככל שהחוק ייאכף הלכה למעשה, היא אם החוק לא יגרום לירידתה למחתרת של תעשיית המין — ובכך החוק יחזק את ארגוני הפשיעה ויהפוך את נותני שירותי הזנות לבני ערובה בידי ארגונים אלה.

לבסוף עולה השאלה אם הרתעת צרכני הזנות מהיזקקות לרכישת שירותי מין בתשלום, לא תביא חלק מהם להשגת מגע מיני בדרכים מזיקות יותר כגון אונס, מעשים מגונים וכו'.

התשובות לשאלות אלה טמונות לכאורה בחיק המציאות שתיווצר עם חקיקת החוק, אך אין ביטחון בכך, שכן שינויים שיחולו או לא יחולו בתעשיית המין במהלך חמש שנים מיום כניסת החוק לתוקפו תמיד יהיו נתונים לפרשנויות שונות.

פרופ' ביין הוא עורך דין ממשרד ביין ושות', לשעבר שופט מחוזי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker