אפרת נוימן

השופט יעקב בכר מבית המשפט לתעבורה בעכו זיכה היום (חמישי) בצהריים כ-20 נהגים שקיבלו דו"חות מהירות לאחר צילום במצלמות המהירות הנייחות המוצבות בסמוך לכבישים רבים. זהו תיק שהעלה לסדר היום את שאלת האמינות של המצלמות.

התיק מתנהל בבית המשפט לתעבורה בעכו מאז 2013, לאחר ערעור של כ-20 נהגים, שהטילו ספק בדרך שבה אישר מכון התקנים את מערך המצלמות המכונה א'3. במהלך הדיונים זומן נציג מכון התקנים, שטען כי המצלמות עברו ניסויי שטח בהולנד לפני הפעלתן. 

ואולם, הדו"חות של אותם ניסויים לא נמצאו על ידי מכון התקנים, וגם משלחת של משטרת ישראל שיצאה להולנד כדי לחפש את הדו"חות חזרה בידיים ריקות. לפי המשטרה, בהולנד התברר כי גם ההולנדים, שהשתמשו במערכת, הסתמכו על בדיקות שהתבצעו במדינה אחרת - גרמניה - לפני 10 ו-15 שנה.

השופט התייחס לעדותו של אילן כרמית שהעיד בתור מומחה מטעם מכון התקנים, וקבע כי הוא לא אמר אמת בבית המשפט בעת שהעיד שהוא ואחרים מהמכון נכחו בניסויים שבוצעו בהולנד לצורך דיוק המדידה של המערכת. זאת בזמן שלא העיד כל נציג אחר מהמכון ביחס לכך. "ניתן לקבוע באופן חד וברור כי הבדיקות שנטען על ידי המאשימה שבוצעו לצורך תקינת המערכת הינן בגדר 'עדות שמיעה' על כל המשתמע מכך".

השופט קבע כי עקב העובדה שתו התקן לא הוכח, יש לקבוע כי עובדות כתבי האישום לא הוכחו מעבר לספק סביר "ולטעמי לא הוכחו כלל מעבר לנדרש". את הנהגים בתיק מייצגים עורכי הדין תומר גונן, כפיר דור, יוסי יעקובי וערן בראור. 

בעיתוי מעניין, פרסם היום מכון התקנים הישראלי את הדו"ח המסכם של המעבדה ההולנדית NMi לבדיקת אמינות מצלמות המהירות א'3. במכון מציינים כי הדו"ח שקיבלו קובע כי המצלמות אמינות, מהימנות, ועומדות בתקן. 

ביוני הודיעה הפרקליטות למשטרה להפסיק לעת עתה לשלוח דו"חות מהירות לנהגים שצולמו במצלמות המהירות א'3, שהצבתן החלה ב-2012, לאור הספקות שעלו בנוגע לאמינותן. בשבוע שעבר מסרה המשטרה כי בימים אלה מהנדסי הטכניון מסכמים את מכלול הבדיקות שנעשו למערכת המצלמות א'3, וכי על פי העדכון שהעביר הטכניון למשטרה עולה שאמינות מצלמות אלו גבוהה מאוד.

"נבהיר, כי הבדיקה הספציפית בגינה ביקשנו בתיאום עם הפרקליטות להשהות את התשלומים על דו"חות המהירות, נותחה לעומק על ידי הטכניון ונמצא כי איננה מעידה על בעיית אמינות כלשהי", נמסר מהמשטרה. 

הפרקליטות שקיבלה טיוטה של הדו"ח ביקשה השלמות לצורך הכרעה סופית. בשלב זה אושרה לנהגים שקיבלו דו"ח על מהירות לאחר שצולמו במצלמות א'3 ארכה לתשלום הקנס עד ל-15 באוקטובר. 

עורך דין תומר גונן אמר: ״אני גאה במערכת המשפט ובבית המשפט שפסק רק לפי הראיות, או יותר נכון, חוסר הראיות להוכיח את אמינות המצלמות. אני יכול רק להצטער על אופן ניהול התיק על ידי המשטרה, בעיקר בכיריה, שידעו שהעד מטעמם אינו דובר אמת והסתירו זאת״. 

גונן הוסיף כי מי שכבר שילם קנסות על עבירות מהירות נמצא במצב בעייתי שכן הוא למעשה הודה בקיום העבירה. עם זאת, הוא המליץ למי שקיבל קנס ועדיין לא שילם אותו - לבקש להישפט. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker