ביהמ"ש: התעריף ליום אישפוז סיעודי - מחיר הפסד

תעריפי ההפסד עתידים להסב נזקים כבדים למוסדות האשפוז הסיעודי בישראל ולהביא לירידה דרסטית ברמת השירות שמספקת המדינה

נורית רוט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב ביטל אתמול מכרז שהוציאה המדינה לרכישת שירותי אשפוז גריאטריים וקבע כי המחיר ליום אשפוז סיעודי שנכלל בו אינו מאפשר קיום מינימלי בכבוד. בכך התקבלה עתירתם של חברת משען ושל חברות פרטיות נוספות המפעילות מוסדות אשפוז סיעודי בישראל.

בעתירה תקפו החברות את סבירות תעריפי יום אשפוז במוסד סיעודי אשר נקבעו במכרז ארצי שפירסמו משרד האוצר ומשרד הבריאות, בחודש נובמבר 2007, לרכישת שירותי אשפוז סיעודי. מדובר במכרז במסגרתו נקבע תעריף קבוע לפי חלוקה לסלי אשפוז, כאשר כל מוסד אשפוז סיעודי שהשתתף במכרז ועמד בתנאיו, נכלל ברשימת הזוכים. ההצעות שהוגשו לא כללו הצעות בנוגע למחיר יום אשפוז, ולא היתה בין המציעים תחרות לעניין המחיר.

הטענה המרכזית בבסיס העתירות היתה כי תעריפי יום האשפוז שנקבעו במכרז הינם תעריפי הפסד, ולפיכך אינם סבירים, שכן הם עתידים להסב נזקים כבדים למוסדות האשפוז הסיעודי בישראל ולהביא לירידה דרסטית ברמת השירות שמספקת המדינה לאוכלוסיית החולים הסיעודיים בישראל.

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן קיבלה את הטענה העיקרית שהעלתה העתירה. היא קבעה כי בדיקת עלויות יסודית לא נערכה לקראת הוצאת מסמכי המכרז בהם נקבע המחיר האחיד לאשפוז. "הראיות שהובאו לפני מעלות אפוא חשש לכך שהתעריף שנקבע במכרז יפגע בזכות המאושפזים לקיום מינימלי בכבוד, תוך הפרה של הכללים החלים על המדינה בהפרטה באמצעות מיקור חוץ", קבעה אגמון-גונן.

המדינה התנגדה לאורך ההליך להציג את התחשיב שעמד בבסיס ההחלטה על התעריף במכרז, אך הגישה בסופו של דבר תחשיב מעודכן ומשופר, שעליו אמרה השופטת כי הוא נועד "לגלות טפח ולהסתיר טפחיים". השופטת קבעה כי לשיטת המדינה עצמה - המחירים שנקבעו במכרז לא היו מעודכנים ונקבעו על פי מחירי שנת 2005 ולא התבססו על תשתית עובדתית מספיקה. מפסק הדין עולה כי תעריף יום אשפוז סעודי שנקבע במכרז בסל הבסיסי היה 290 שקל, בעוד שהתעריף המינימלי לפי תחשיב החברות עמד על 336 שקל.

"מתחשיב העותרות עולה כי התעריף שנקבע במכרז לא רק שאינו מכסה את עלות הרווח למוסד הפרטי אלא אף לא מכסה את עלות הישרות המאפשר קיום מינימלי בכבוד", נקבע. "בהפרטה באמצעות מיקור חוץ המדינה אינה רשאית להתנער מאחריותה למימון רווח סביר לגוף המופרט. אחריות המדינה ל מימון שירות האשפוז הסיעודי היא אחריות ישירה ופוזיטיבית. לאור אלו, התעריף שנקבע במכרז לוקה בחוסר סבירות קצוני", נקבע.

לדברי יוסי אשכנזי מהרצוג-פוקס-נאמן המייצג את משען, "אנו מברכים על החלטת בית המשפט אשר שם גבולות לכוחו של משרד האוצר ולהעדפה של שיקולים כלכליים על פני רווחתו של ציבור הקשישים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker