מוגמי: "ואנונו לא לקח ממני אף פעם כסף, וזה גם מה שאמרתי ליעיש"

בחקירתו הנגדית של עוזרו של מנכ"ל קדימה העיד יואל מוגמי: "עד כמה שאני מכיר את ואנונו, הוא לא לקח כסף"

שני מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> עדותו בבית המשפט של יואל מוגמי, היועץ הפוליטי של מנכ"ל מפלגת קדימה ואחד החשודים בפרשת השוחד ברשות המסים שבמוקדה עומד דוד ואנונו, לשעבר בכיר ברשות המסים, זכתה אתמול לתגובות ביקורתיות מצד השופט בגלל סתירות שעלו לכאורה בעדות.

ואנונו, לשעבר ראש מחלקת חקירות ומודיעין שטח ברשות המסים, מואשם בשורה של עבירות קבלת שוחד, סחיטה באיומים, שיבוש והלבנת הון. ואנונו מואשם בין השאר כי לקח שוחד מיוחאי יעיש, אמרגנו של הזמר קובי פרץ, וניסה לסחוט באיומים שוחד מאיש העסקים קובי מימון בתמורה לטיפול בבעיות המס שלו. מוגמי, שחקירתו הנגדית החלה בשבוע שעבר, נעצר ביחד עם ואנונו בחשד כי תיווך לשוחד בין ואנונו לבין גורמים שונים.

בשבוע שעבר סיפר מוגמי בעדותו על הניסיון לקבל שוחד ממימון: "ואנונו ידע שמימון הוא חבר ילדות שלי, וסיפר לי שלמימון יש צו עיכוב יציאה מהארץ בגלל בעיות במס הכנסה, ושהוא יכול לעזור לו. בתמורה לטיפול הוא רצה לקבל 125 אלף דולר והציע לי לקחת חלק מהסכום הזה. הוא אמר שמימון מיליונר ואין לו בעיה לתת כסף. לא הבנתי איך בן אדם במעמד של ואנונו מעלה עניין כזה. הוא לא איזה פקיד קטן". מימון סירב להצעה.

בהמשך אמר מוגמי: "אני אומר גם בבית המשפט, שאם ידעתי שוואנונו מקבל כסף לא הייתי עושה שום דבר. מהיום שהכרתי אותו הוא לא ביקש ממני ולא הציע לי שום שקל". במסגרת החקירה הנגדית, שאל סניגורו של ואנונו, עו"ד ליאור אפשטיין, את מוגמי על ניסיון הסחיטה של מימון.

אפשטיין: "ואנונו אמר לך שהוא רוצה ממימון 125 אלף דולר?"

מוגמי: "כן. הוא אמר לי שהוא רוצה 125 אלף דולר עבור הטיפול במימון"

יואל מוגמי

אפשטיין ניסה למקד את מועד השיחה בין מוגמי לואנונו בעניינו של מימון והוסכם כי השיחה התקיימה לפני ה-25 באוקטובר 2010. בעקבות כך, הציג אפשטיין למוגמי הקלטה של שיחה שנערכה בינו לבין יעיש בגינת ביתו של מוגמי לאחר תאריך זה.

בשיחה נשמע מוגמי אומר ליעיש כי ואנונו לא לקח כסף. בהקלטה נשמע מוגמי אומר ליעיש: "אם אתה ואלוהים פה, הוא (ואנונו, ש"מ) לא לוקח שקל מאף אחד. יש לו את דנקנר ואת קובי מימון".

מוגמי: "הוא לא לקח ממני אף פעם כסף וזה גם מה שאמרתי ליעיש".

בשלב זה התערב השופט דוד רוזן ואמר: "נו באמת, אתה אומר ליעיש 'אני לא מאמין שוואנונו לוקח כסף', כשעכשיו אתה מעיד שלפני כן ואנונו אמר לך שאם מימון רוצה לסדר בעיות - שישלם?"

מוגמי: "עניתי ליעיש את התשובה בהקשר לכך שהוא אמר שדודו (הכוונה לוואנונו, ש"מ) לקח ממנו כסף, ואני אמרתי לו שאני מכיר את ואנונו ואומר לו שעד כמה שאני מכיר את ואנונו הוא לא לקח כסף אלא רן הדר (איש עסקים שנפטר באוקטובר 2009 ושלפי הנטען באמצעותו לקח ואנונו שוחד מיעיש, ש"מ)".

השופט: "עד עכשיו התשובות שלך לא נראו"

בהמשך, ביקש השופט לחזור לחלק הזה בעדותו של מוגמי: "קשה לי עם הסיפור הזה של מימון", אמר השופט והוסיף: "יש לנו הקלטה בגינה שלך עם יעיש שבה ניתן להבין שאתה גורס בפני יעיש שאפשר להגיד על ואנונו הרבה דברים אבל כסף הוא לא לוקח".

מוגמי: "כן".

השופט: "אחר כך יש לנו בהודעותיך במשטרה, שבהן אתה מספר על פגישה עם ואנונו לגבי מימון שהתקיימה לפני הפגישה בגינה, שבה לא רק שהיה ברור שוואנונו לוקח כסף אלא שהוא מבקש ונוקב בסכום של 125 אלף דולר ועוד ממימון. כשבהקלטה אתה אומר ליעיש מה הוא צריך אותך כשיש לו את מימון. איך אמרת פה ככה ושם ככה ובבית המשפט ככה? עד עכשיו התשובות שלך לא נראו".

מוגמי בתשובה: "יעיש אמר לי שדודו קיבל כסף ממנו ואני אמרתי בהקשר הזה שעד כמה שאני יודע ואנונו לא לקח כסף".

השופט: "אבל בגינה כבר ידעת, היתה לך עדות ישירה".

מוגמי: "כן. אבל הוא ביקש ממימון כסף, והוא לא לקח כסף בסוף".

השופט התעקש: "אחרי השיחה הזו ברור לך בדיוק מי זה דודו ואנונו".

מוגמי: "כן".

השופט: "ואתה מתעקש שוואנונו לא לוקח כסף".

מוגמי הסביר שהתכוון לכך שבמקרה של יעיש, ואנונו לא לקח כסף.

ואנונו: אני מטפל בפלילי

לאחר שהסתיימה עדותו של מוגמי, זומן עד המדינה בפרשה, יעיש, אמרנו של פרץ, לעדות. יעיש סיפר כי בסוף 2008 הגיעה לפרץ תביעה ממס הכנסה שבעקבותיה אירגן חבר משותף שלו ושל מוגמי פגישה בין השניים. יעיש סיפר שהציג בפני מוגמי את הבעיה של פרץ כאילו היתה הבעיה שלו עצמו.

לדבריו, "מוגמי אמר לי 'תעביר לי את המסמכים, יש לי מישהו בכיר במס הכנסה, אל תדאג נסגור לך את זה בגרושים'".

התובעת, עו"ד אסתי שלאין, שאלה את יעיש כיצד הגיע לוואנונו והוא סיפר כי מוגמי הפנה אותו לרן הדר. לדבריו, הוא נפגש עם הדר בקריית הממשלה ושניהם עלו למשרדו של ואנונו. במסגרת בפגישה, לדברי יעיש, ואנונו ראה את המסמכים של פרץ ואמר שיעזור לו. בהמשך, סיפר יעיש כי מוגמי התקשר אליו וקבע פגישה בין ואנונו, הדר ויעיש ברמת אביב ג'. בפגישה הזו, לדברי יעיש, הדר אמר לו שהוא יטפל בתיק של פרץ בתמורה ל-50 אלף שקל. לדברי יעיש, ואנונו נכח בפגישה ולא אמר מלה. "בפגישה נאמר לי, שהם, הכוונה להדר ולוואנונו, יסגרו את התיק של פרץ בין 130 ל-180 אלף שקל ופרץ יצטרך לשלם 50 אלף שקל להדר".

יעיש סיפר כי הציע לפרץ את הסידור ופרץ סירב לשלם והעדיף ללכת לבית משפט. אחרי כן, לדברי יעיש: "הדר ישב ליד ואנונו ואמר לי 'אתה בבעיה יותר חמורה מפרץ ובך צריך לטפל', הוא אמר את זה גם ליד ואנונו".

מוגמי, לדברי יעיש, אמר לו שהדר וואנונו רוצים 200 אלף שקל תמורת הטיפול בתיקו. ואכן, לדבריו, השיג 200 אלף שקל והעביר אותם למוגמי. בתגובה אמר לו מוגמי: "אתה סגור במס הכנסה עד 2008". לדבריו, מוגמי היה צריך להעביר את הכסף לוואנונו ולהדר: "הוא היה המתווך שלי, אותם לא הכרתי".

בהמשך עדותו סיפר כי למרות הבטחתו של מוגמי, הוא קיבל בהמשך זימון למס הכנסה. בעקבות זאת נפגש שוב עם הדר וואנונו, שאמר לו "אני מטפל בפלילי" ועזב את המקום.

בהמשך לכך, הפנה אותו הדר לרו"ח ראובן שיף. הדר, לדבריו, הגיע אתו לפגישה במשרד שיף שם הם ישבו עם רו"ח שי בן-דוד וטיפלו לו בהליך. לדבריו, ההסכם היה שהוא ישלם 60 אלף שקל עבור הטיפול של שיף.

ז'ק חן, סניגורו של שיף, מסר בתגובה: "את מה שהיה לראובן שיף לומר בפרשה זו הוא אמר לרשויות המוסמכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker