לאומי פותח בהסדרי חובות עם לווים; יוותר על מאות מיליוני שקלים

המבצע, בשיתוף רשות האכיפה והגבייה, מכוון לאזרחים פרטיים שהסתבכו פיננסית. כמחציתם שכירים והיתר עצמאים ובעלי עסקים

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> בנק לאומי מגביר את מאמציו להגיע להסדר כספי עם 13 אלף לווים החייבים לו כספים במשך ארבע שנים או יותר. במסגרת המהלך של הבנק, שנפתח בימים אלה ושנעשה בשיתוף עם רשות האכיפה והגבייה, הבנק ימחל על חלק מהחוב של הלווים. הסכום הכולל של החובות לבנק הכלולים במבצע הוא 860 מיליון שקל.

בכיר בבנק לאומי אמר כי מדובר במבצע גבייה כלפי לווים שהם כמעט כולם אזרחים פרטיים, כמחציתם שכירים והיתר עצמאים ובעלי עסקים. "מבצע הגבייה הנוכחי מכוון כלפי חייבים שאינם אנשים בעלי עבר של מעשי רמאות או גניבה, אלא אנשים ישרים שאינם מחזירים את החוב מכיוון שהסתבכו פיננסית מסיבה כלשהי", אמר הבכיר. לדבריו, הסכום הממוצע של החוב של כל אחד מהחייבים לבנק הוא 66 אלף שקל.

שיעור מחיקת החובות של לווים לבנק לאומי ינוע בין 20% ל-70%. "גובה המחיקה ייקבע לפי יכולתו הכלכלית של הלווה להחזיר את הסכום. ככל שבדיקתנו תראה שהאיש מסוגל להחזיר את כל החוב את רובו, שיעור המחיקה יהיה קטן יותר ולהיפך", אמר גורם בבנק. בנק לאומי הוא המוסד הראשון שנענה ליוזמת רשות האכיפה והגבייה, בראשותו של דוד מדיוני, להגיע להסדרת חובות כספיים של לקוחות. היוזמה עלתה כחלק מיישום המלצות של ועדה פנימית ברשות שקבעה כי יש לסייע לגורמים החייבים כספים לחברות ומוסדות שונים להגיע להסכמות בנוגע לחובותיהם, בדרך כלל באמצעות הפחתה משמעותית של סכומי החוב. לדברי מדיוני, "המבצעים שבהם פתחנו מבטאים ניסיון לסייע לאנשים שחובותיהם מעיבים על חייהם ולאפשר להם לפתוח דף חדש, לצד סיוע למוסדות לקבל את כספי החוב בדרך מהירה ומוסדרת".

מבצע הסדרת החובות צפוי להימשך כשנתיים. לדברי מדיוני, בנוסף לבנק לאומי החליטו בנקים נוספים וכן חברות תקשורת, חברות כבלים, חברות ממשלתיות וגם משרד ממשלתי אחד (משרד הקליטה) לפתוח בהליך להסדרת חובות של לווים או לקוחות, בסיוע רשות האכיפה. החובות הכוללים שהגופים ינסו להגיע להסדר לגביהם מוערכים במיליארדי שקלים.

"הסדרת החוב תסייע לאנשים שחייבים כספים לבנק לאומי להסדיר במהירות את חובם, באופן שיקל עליהם וגם ימנע אי-נעימות, הוצאות ותשלומי ריבית גבוהים", אמר מדיוני.

ההליכים בתיק ההוצאה לפועל שננקטו נגד חייבים שיגיעו להסדר תשלום חובותיהם, יושעו מיידית. לפי בקשת הגורם לו חייב הלווה כספים, יוקטן סכום החוב ולאחר פירעון מלוא החוב שהוסדר בין הצדדים - התיק ייסגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker