בועת עורכי הדין עדיין לא מתפוצצת

כבר בשנה הבאה צפויים להיות בישראל יותר מ-50 אלף עורכי דין רשומים

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

<<לשכת עורכי הדין תציין בשבוע הבא 50 שנה להיווסדה בכנס השנתי באילת והמספר 50 מקבל משמעות מיוחדת לנוכח נתוני הלשכה המתפרסמים היום ולפיהם בקרוב - כנראה כבר בשנה הבאה - יהיו בישראל יותר מ-50 אלף עורכי דין רשומים. אז מה? אם יש בועה בשוק עריכת הדין, היא עוד לא מתפוצצת.

הצמיחה הנמשכת במשק, שעמדה גם השנה על כמעט 5%, משפיעה לטובה על ענף עריכת הדין המסחרית. יש פרנסה ואפילו השכר במגמת עלייה. החודש נפל גם דבר בשוק עריכת הדין כאשר המיזוג הגדול ביותר של פירמות עורכי דין בישראל יצר משרד ובו - לפחות על הנייר - 200 עורכי דין. המשרד הממוזג מעסיק לבדו חצי אחוז מעורכי הדין בישראל.

החיבור בין פירמת גולדפרב שדורגה במקום השני בדירוג דן אנד ברדסטריט המבוסס על מספר עורכי הדין המועסקים במשרד לבין פירמת זליגמן הוותיקה שדורגה במקום ה-13 יתממש בתוך זמן קצר. בגולדפרב כבר אורזים את הארגזים לקראת מעבר למשכן החדש של משרדי הפירמה במגדל אלקטרה בתל אביב. בגלל המיזוג נדרש המשרד לשכור עוד שתי קומות וחצי במגדל בכדי לשכן את 60 עורכי הדין שיעברו ממשרד זליגמן.

עו"ד יודי לוי, שעומד בראש משרד גולדפרב ויהיה השותף המנהל במשרד הממוזג, יזם את המיזוג ואת הפנייה לאלי זהר, ראש משרד זליגמן. לוי הגיש לזהר על מגש של כסף את תואר ראש משרד עורכי הדין הגדול בישראל (למען הדיוק, המיזוג הוגש לזהר על מפית של בית הקפה "רביבה וסיליה"). זהר הוא ללא ספק בעל אישיות ומעמד ציבורי מתאימים לסטטוס החדש והמחייב שלו. הוא איש אמונם של פוליטיקאים בכירים, אנשי מערכת הביטחון ואף היה מועמדו של שר המשפטים המנוח יוסף (טומי) לפיד לכהונת היועץ המשפטי לממשלה. לשם השוואה, בראש משרד הרצוג פוקס נאמן, שהיה המשרד הגדול ביותר עד המיזוג הנוכחי, עמד יעקב נאמן, אף הוא עו"ד עתיר קשרים פוליטיים המושאל כיום לשירות הציבורי. בשונה מנאמן, זהר אינו מזוהה פוליטית.

אפשר לומר שיודי לוי ואלי זהר עשו כמעשה הברון מינכהאוזן ובאוחזם האחד בכנף הז'קט של חברו הרימו את משרדיהם הרחק מעל הפירמות הגדולות האחרות בביצת העשיריה הראשונה. לפחות לעת עתה. מדובר הרי בשני משרדים המציעים ללקוחותיהם שירות כולל מהסוג שבברנז'ה מכנים one stop shop ולכן קיימת כפילות בחלק ניכר ממחלקותיהם.

שני התחומים המרכזיים שהכפילות בהם בולטת במיוחד הם תחום הליטיגציה ותחום התאגידים ושוק ההון. עורכי דין בכירים שהתנסו במיזוג אמרו לי בשבוע שעבר שבמחלקות אלה צפויה פרישה של עורכי דין מנוסים שהמיזוג הרחיק אותם מהשותפות שקיוו לה או שפשוט אינם רוצים לעבוד ב"בית חרושת". יהיה מסקרן לראות אם גולדפרב-זליגמן יצליח להישאר המשרד הגדול ביותר עד לדירוג 2012.

בגולדפרב-זליגמן לא מתכננים פיטורי ייעול ומבטיחים לעמוד בהתחייבות לכל המתמחים שאמורים להיקלט בשני המשרדים אבל גם לא יתרפסו בפני עורכי דין שיעדיפו לפרוש. בגאות הנוכחית יש משרדים המחכים לקלוט עורכי דין שצברו ניסיון פרקטי במשרד גדול. כמה מהם כבר התעניינו אצל החתום מעלה אם הפרישה כבר החלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker