בג"ץ השהה את פיטוריה של השופטת פוזננסקי-כץ

שופטת בימ"ש השלום בתל אביב הגישה עתירה נגד החלטת בית הדין המשמעתי להשעות אותה לצמיתות מכס השיפוט ■ בעתירה היא טוענת שלמרות טענות בית הדין, לשון החוק מאפשרת פרשנות שתביא להשעייתה הזמנית ■ בית המשפט העליון הוציא היום צו ביניים להשהיית פיטוריה

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופטת רונית פוזננסקי כץ
השופטת רונית פוזננסקי-כץצילום: אוליבייה פיטוסי

שופטת בית משפט השלום בתל-אביב רונית פוזננסקי-כץ, עתרה היום (א') לבג"ץ נגד ההחלטה להדיחה משיפוט. פוזננסקי-כץ הודחה בעקבות "פרשת המסרונים" שבה נחשפה תכתובת בינה לבין עו"ד ערן שחם שביט, היועץ המשפטי לשעבר של מחלקת החקירות והמודיעין ברשות ני"ע. אחר הצהריים החליט שופט בית המשפט העליון דוד מינץ לתת צו ביניים המשהה את פיטוריה של השופטת עד להחלטה בעתירה. הצו ניתן בהסכמת המדינה. השופט הורה למדינה להשיב לטענות, וקבע כי יש לקבוע מועד לדיון בעתירה בהקדם.

בין השופטת לבין התובע מטעם שרת המשפטים הושג הסדר טיעון משמעתי שבו הוסכם כי השופטת תושעה משיפוט למשך שנה בלבד. ואולם, לאחר חתימתו של ההסדר פסק בית הדין המשמעתי לשופטים, כי אין לו סמכות להשעות שופטים באופן זמני, ולכן הוחלט על הדחתה של השופטת לצמיתות.

פוזננסקי-כץ טוענת כי בית הדין המשמעתי יכול היה לאמץ פרשנות שלפיה יש בסמכותו להורות על השעיה לשנה. חוק בתי המשפט קובע את סמכות בין הדין להורות על "העברה מן הכהונה" ולטענתה של השופטת, ניתן לפרש את הסמכות הזו ככזו הכוללת העברה זמנית מכהונה - כלומר, השעייה.

"'העברה מן הכהונה' - נאמר (בלשון החוק - ג"מ); 'העברה לצמיתות מן הכהונה' – לא נאמר", כתבו עורכי הדין רם כספי ופיני רובין, המייצגים את השופטת בעתירה. "הפרשנות מאפשרת תוצאה של העברה זמנית מן הכהונה. הכתוב איננו שולל תוצאה פרשנית שכזו".

ההסדר הנוסף שנדחה

פרשת המסרונים פרצה בפברואר, בעקבות פרסום של דורון הרמן בערוץ עשר, ערב הארכות המעצר בתיק 4000. בדיון בבית המשפט השלום, צולם מסך הטלפון של עו"ד שחם-שביט, ובו תכתובת חריגה עם השופטת בית משפט השלום בתל אביב פוזננסקי-כץ, אודות הנחקרים שעתידים לבוא בפניה להארכות מעצר.

בהתחלה פורסמו רק המסרונים שנקלטו בעדשת המצלמה של ערוץ עשר. בשלב זה, נוצר הרושם כי השופטת ועורך הדין מתאמים ביניהם את תוצאת ההליך שניהלה השופטת. בהמשך, כשפורסמה התכתובת המלאה, התקבל הרושם ששחם-שביט דווקא העביר לשופטת מסרים מתונים ביחס לחשודים. למעשה, עורך הדין עודד את השופטת לנקוט גישה מקלה יותר מזו שדרשה המשטרה. למרות שהפרשה הסתברה כחמורה פחות ממה שנראה היה בתחילה, אין ספק שהתכתבות ישירה בין שופטת לבין עו"ד המופיע בפניה בבית המשפט, חורגת מהנהלים ואסורה.

עו"ד שחם-שביט הורשע אף הוא בעבירות משמעת במסגרת הסדר טיעון מול נציבות שירות המדינה. בהסדר נקבע כי שחם-שביט ישוב לעבודה במחלקת החקירות והמודיעין ברשות ני"ע מיידית, אולם ישמש עו"ד מן המניין ויחזור לתפקיד היועץ המשפטי של המחלקה רק לאחר תשעה חודשים מיום תחילת ההסדר. ההסדר שנערך לשחם-שביט, נדחה על ידי בית הדין למשמעת שקבע כי יחזור לתפקידו כיועץ המשפטי של המחלקה רק בתחילת 2021. עד אז יוכל להמשיך ולשמש כעו"ד מן המניין במחלקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker