חלון הזמנים להגשת בקשה אנונימית לדיווח מרצון לרשויות המס עומד להיסגר

בהתאם להוראת השעה שפירסמה רשות המסים, נותרו ארבעה חודשים בלבד להגשת בקשה אנונימית לדיווח מרצון

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פשיטה של אנשי מס הכנסה
פשיטה של אנשי מס הכנסהצילום: תומר אפלבאום

בשלהי נובמבר 2017 פירסמנו כאן לראשונה מאמר שעסק בנוהל לגילוי מרצון שצפוי היה להתפרסם על ידי רשות המסים. ואכן, ב-12 בדצמבר 2017 פורסם נוהל חדש לגילוי מרצון, המאפשר הגשת בקשות להסדרת כספים לא מדווחים ו/או הכנסות שלא הוצהרו כחוק.

במסגרת הנוהל ניתנת חסינות מפני הליכים פליליים על פי פקודת מס הכנסה, חוק מיסוי מקרקעין, חוק מע"מ, חוקי מס נוספים ואף בגין עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון כשעבירת המקור היא עבירת מס.

בימינו, כשרשויות המס חשופות למידע רב מאוד המתקבל בין היתר מרשויות מס בחו"ל וכן מבנקים ומוסדות כספיים זרים, הליך הגילוי מרצון הוא למעשה הזדמנות שאין להקל בה ראש להסדרת כספים לא מדווחים, תוך הימנעות מהליכים פליליים. באחרונה פורסם כי הוגשו כתבי אישום בגין נישומים שלא דיווחו כדין על הכנסותיהם מחשבונות בנק זרים שהוחזקו על ידם.

במסגרת הנוהל, נקבעה אפשרות להגשת בקשות באופן אנונימי, לתקופה קצובה שתפוג ב-31 בדצמבר 2018, כלומר בעוד כארבעה חודשים.

להגשת בקשה אנונימית כמה יתרונות חשובים, ולכן במקרים הרלוונטיים מוטב להזדרז ולהיכנס לגדרי ההליך האנונימי.

היתרונות של הגשת בקשה אנונימית

היתרון המשמעותי ביותר בעת הגשת בקשה לגילוי מרצון באופן אנונימי הוא האפשרות לניהול הליך השומה בכלל, ומשא ומתן עם רשויות המס על גובה החבות במס בפרט, ללא "חרב המונחת על הצוואר". זאת, בניגוד למצב שבו הנישום הודה הלכה למעשה בעבירות שביצע, ופרטיו כבר נמצאים בידי הרשות, שאף עשויה לא לאשר את בקשתו לגילוי מרצון, אם כי באופן רשמי הרשות לא אמורה לעשות שימוש במידע שנמסר לה, ככל שהבקשה לגילוי מרצון לא אושרה.

במלים אחרות, בגילוי מרצון אנונימי נקודת המוצא של הנישום, שפרטיו טרם נחשפו, חזקה יותר באופן שמאפשר לעתים להגיע לתוצאה טובה יותר בהליך - כלומר שומה נמוכה יותר.

עניין נוסף המתקשר לעניין הקודם הוא הוודאות ביחס לחבות המס לפני חשיפת הפרטים המזהים. כלומר, הנישום יוכל לדעת מהי חבות המס המדויקת אותה מבקשת רשות המסים בהליך לפני שיחשוף את פרטיו.

מקרים שבהם מוטב שלא לפנות במסלול האנונימי

על אף האמור, יש מקרים שבהם מוטב דווקא להגיש בקשה שלא במסלול האנונימי. כך, למשל, יש מקרים שמתאימים למסלול המקוצר, שבו לא מתאפשרת הגשה אנונימית, בהם הן משיקולים טקטיים והן משיקולי זמן – עדיף להגיש במסלול המקוצר ולא במסלול האנונימי.

המסלול המקוצר, כשמו כן הוא, הוא מסלול שבו תהליך השומה קצר, ומבוסס על דו"חות המוגשים על ידי הנישום, ללא צורך בדיוני שומה ובחתימה על הסכם מול רשויות המס, כפי שנדרש בהליך הרגיל או בהליך האנונימי. המסלול המקוצר מתאים למי שסך ההון שנכלל בבקשתו לגילוי מרצון אינו עולה על 2 מיליון שקל, וההכנסה החייבת הנובעת מהליך הגילוי מרצון אינה עולה על 500 אלף שקל.

לסיום, העולם שבו אנחנו חיים משתנה, ונהופך ל"שקוף" יותר בפני רשויות המס. חילופי מידע (כלליים-אוטומטיים וגם ספציפיים) בין רשויות מס שונות ברחבי העולם ובין בנקים לרשויות המס, נהפכים לנפוצים יותר ויותר. לכן, טוב יעשה מי שיסדיר את דיווחיו וכספיו מול רשויות המס, לפני שהרשויות יגיעו אליו ראשונות.

הכותב הוא רו"ח במשרד עמוס כץ ושות' רואי חשבון. אין לראות בכתבה ייעוץ מס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker