חשש לניגוד עניינים: מנכ"ל מפעל הפיס טיפל בתביעה של מקורבו גדעון גדות - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חשש לניגוד עניינים: מנכ"ל מפעל הפיס טיפל בתביעה של מקורבו גדעון גדות

"כתוצאה מכך, התקבלה בסופו של דבר החלטה להפחית מיליוני שקלים מהסכום שחויבו בכירים להשיב למפעל הפיס"

דו"ח מבקר המדינה באשר למפעל הפיס מצא ממצאים חמורים בקשר לטיפול של מפעל הפיס ושל המנכ"ל שאול סוטניק בשתי תביעות משפטיות שנגעו לשלושה בכירים לשעבר במפעל: יו"ר דירקטוריון המפעל , גדעון גדות, סמנכ"לית המפעל רחל גואטה ומנכ"ל המפעל אליצור גורן.

מהדו"ח עולה כי באוגוסט 2007 חתם מפעל הפיס על הסכם פשרה עם השלושה בתביעה שהוגשה נגדם ושבה ניצח מפעל הפיס בשל תנאי שכר ופרישה חריגים שקיבלו בעת העסקתם. במסגרת הסכם הפשרה, הסכים מפעל הפיס להפחית כ-66% מהסכומים שחויבו להשיב למפעל בעקבות פסיקה של בתי הדין לעבודה.

הפשרה הושגה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אישר אותה. בדו"ח מוסבר כי אחת הסיבות לנכונות המפעל ולהסכמת היועץ המשפטי לממשלה לוותר על חלק ניכר מהחוב הייתה מצבם האישי והכלכלי של השלושה.

אלא שלפי בדיקת המבקר, ביוני 2007, כחודשיים לפני חתימת הסכם הפשרה, החליט דירקטוריון המפעל לשלם לגדות וגואטה במסגרת הליך אחר 4.2 מיליון דולר. תשלום זה נעשה במסגרת הליך גישור בתביעה שהגישו השניים נגד המפעל כבעליה של חברה בשם אקוטק מערכות כלכליות בטענה להפרה של זכויות פטנט שבבעלות החברה.

לפי הדו"ח, מנכ"ל מפעל הפיס, שאול סוטניק, ויו"ר המפעל דאז, שמעון כצנלסון, הינחו את בא כוחו של המפעל לקבל כל פשרה שיאשרו היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, אך הם לא דיווחו לפרקליטות וליועץ המשפטי ולבא כוחו של המפעל על התקדמות המשא ומתן בתביעת אקוטק ועל ההחלטה לשלם לגדות וגואטה 4.2 מיליון דולר, אף על פי שידעו על הקשר בין הדברים והיו ערים למשמעותו.

"כתוצאה מכך, התקבלה בסופו של דבר החלטה להפחית מיליוני שקלים מהסכום שחויבו בכירים להשיב למפעל הפיס ולפרוס את ההחזר של חלק ניכר מיתרת התשלום, זאת בשעה שבמקביל מאשרים במפעל הסכם גישור בין המפעל לבעלי החברה שבמסגרתו הם עתידים לקבל מיליוני שקל מכספי המפעל", נכתב בדו"ח.

בנוסף, קובע הדו"ח, הוברר כי לסוטניק היתה היכרות רבת שנים עם גדות, ולמעשה גדות הוא שהביא לקבלתו של סוטניק לעבודה במפעל. אלא שסוטניק לא דיווח למוסדות המפעל על מהות היכרותו וקשריו האישיים עם גדות ולא ביקש את הנחייתם בנושא, "אף שהיכרות זו הייתה עלולה להשפיע על מעורבותו במשא ומתן עם אקוטק - שגדות נמנה כאמור עם בעליה - ועל מעורבותו בתביעה נגד הבכירים".

ממסמכי המפעל עולה כי רק באפריל 2006, כשנה וחצי לאחר שהחל המפעל במשא ומתן עם אקוטק ובעליה, בישיבה שבה נכחו יו"ר הדירקטוריון כצנלסון, וחבר דירקטוריון נוסף , ציין המנכ"ל לראשונה, בין היתר: "כולם יודעים שאני מכיר את שלושתם, אף פעם לא הסתרתי את זה, ואני יודע מה המצב הכלכלי והבריאותי של כמה אנשים מתוך השלישייה הזאת. אין להם כסף. אפילו אם ימכרו את כל הבתים שלהם וכל זה, אין כסף".

"לדעת משרד מבקר המדינה, על המוסדות המנהלים של המפעל לדון בהקדם באופן תפקודם של יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל ובאופן קבלת ההחלטות בתביעה זו", קובע המבקר. האחריות לכך שההסכם עם שלושת הבכירים לא הובא לדיון ולאישור בדירקטוריון ולכך שהפרקליטות לא עודכנה בפרטי המשא ומתן המקביל בעניין תביעת אקוטק מוטלת בראש וראשונה על יו"ר הדירקטוריון לשעבר כצנלסון, על מנכ"ל המפעל סוטניק, ועל המזכיר, עו"ד רוני כהן, שהיו מעורבים או אמורים להיות מעורים בפרטי שתי התביעות, כל אחד בהתאם להיקף תפקידו וסמכויותיו.

"ממצאי בדיקתן של פעולות המפעל בתביעה נגד הבכירים מלמדים על ליקויים מהותיים בתהליך קבלת ההחלטות, על אי-ביצוען של מלוא הבדיקות והפעולות שהתחייבו, על אי-נקיטת צעדים שהתאפשרו והתחייבו ועל אי-הצגת מידע חיוני הקשור בנושא לדירקטוריון. לדעת משרד מבקר המדינה, יש לראות בחומרה את תפקודם של המפעל ושל נושאי התפקידים האמורים לעיל", מוסיף המבקר.

"ממצאיו החמורים של דוח זה מלמדים שהנהלת המפעל ומוסדותיו כשלו בטיפולם בתביעת אקוטק ובתביעה נגד הבכירים וביצירת הקשר המתחייב ביניהן מבחינת שיתוף ראוי במידע ובקבלת ההחלטות ומצביעים על סטייה מנורמות ציבוריות ראויות", כותב המבקר.

"המנכ"ל, סוטניק, המזכיר, עו"ד רוני כהן (וכן יו"ר הדירקטוריון לשעבר כצנלסון, שפרש בינתיים) הם נושאי משרה החבים חובת נאמנות כלפי המפעל וכלפי הציבור, שכספיו מופקדים בנאמנות בידי המפעל. בעקבות הממצאים שהועלו בדו"ח, זה מתעורר החשש כי נושאי משרה אלו לא מילאו את חובתם זו. לדעת משרד מבקר המדינה, ממצאי דוח זה מחייבים את מוסדות המפעל לבחון את מידת האחריות האישית של נושאי התפקידים המכהנים, כל אחד בהתאם להיקף תפקידו וסמכויותיו, להסיק את המסקנות ולנקוט צעדים ככל שיידרש", קובע המבקר.

מפעל הפיס מסר בתגובה כי "מפעל הפיס שב ודוחה מכל וכל את קביעותיו של מבקר המדינה: הנהלת מפעל הפיס היא שהחליטה מיוזמתה לכרוך בין שתי התביעות על ידי העברת הטיפול בתביעת חברת אקוטק לגישור אצל פרופ' יצחק זמיר, לשעבר היועץ המשפטי לממשלה ושופט בית המשפט העליון, אשר שימש באותה עת כמגשר בתביעת גדות-גורן-גואטה, שכבר הייתה תלויה ועומדת זמן רב. רמת הגילוי הנאות בה נהגו ראשי הפיס הייתה מעל ומעבר לכל סטנדרט ציבורי מקובל כפי שאכן עולה מעיון בפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון בהם ניתן להיווכח שקיומם המקביל של שתי התביעות היה ידוע לכל הדירקטורים והנושא של שתי התביעות נשקל מעת לעת בהתחשב בסיכויי ובסיכוני שתי התביעות, מכאן שהתנהלות מפעל הפיס בתביעות נשוא הדו"ח הייתה שקופה וידועה לכל הגורמים הרלבנטיים ללא יוצא מהכלל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#