הפסד זמני לדנקנר: כור אינה זכאית לתמורה עודפת בגין מכירת מכתשים

השופטת קבעה כי ב-13 ביוני יתקיים דיון נוסף על עסקת המכירה של מכתשים אגן לכמ'ציינה

הילה רז
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

כור אינה זכאית לתמורה העודפת בגין חלקה במניות הנמכרות של חברת מכתשים אגן לחברת כמצ'יינה. יש לחלק את שוויה של אותה תמורה בין כל בעלי המניות של החברה - הן בעלי המניות מקרב הציבור והן כור בגין מלוא אחזקותיה" - כך קבעה היום (ראשון) בהחלטתה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב דניה קרת מאיר.

מדובר בהחלטת ביניים בבקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד כור, והשופטת קבעה כי דיון במעמד שני הצדדים יתקיים בפניה ב-13 ביוני. ואולם להחלטה השלכות רוחב בסוגיות משפטיות עקרוניות, ובהן תנאי הזכאות של בעל שליטה לפרמיית שליטה.

הציבור מחזיק ב-53% ממניות מכתשים ונוחי דנקנר מחזיק 47%. מכיוון שאחזקות הציבור מפוזרות, יש לדנקנר שליטה אפקטיבית. דנקנר והדירקטורים מטעמו יזמו את הקשר עם כמצ'יינה וניהלו את המשא ומתן שהביא למכירת מכתשים לסינים. לפי ההסכם, שטעון אישור של אסיפת בעלי מניות, הסינים יקנו 60% ממניות מכתשים שתיהפך לחברה פרטית ותימחק מהבורסה. הדבר ייעשה על ידי כך שהציבור ימכור את מניותיו לכמצ'יינה (53%) וכור תמכור עוד 7%.  בעסקה יקבל הציבור 1.27 מיליארד דולר עבור 53% מהמניות וכור תקבל כ-168 מיליון דולר עבור 7% מהמניות.

בעסקה משולב רכיב נוסף בגינו הוגשה התביעה הייצוגית: כמצ'יינה תעניק לכור הלוואה "נון ריקורס" בגובה של 960 מיליון דולר שתוחזר על פני שבע שנים. הלוואה זו מובטחת על ידי שעבוד יתרת מניותיה של כור במכתשים. למעשה, ההלוואה שווה לערכן של 40% ממניות מכתשים שייוותרו בידי כור. חוות דעת של משרד רו"ח יצחק סוארי קבעה כי מחיר המניה מהווה מחיר הוגן לציבור בעלי המניות של החברה.

שופטת בית המשפט המחוזי, דניה קרתצילום: עופר וקנין

אם תבחר כור שלא להחזיר את ההלוואה, תקבל כמצ'יינה את מניותיה של כור ותקבל בעלות מלאה במכתשים. אם שווי מכתשים יעלה בשנים הקרובות, כדאי יהיה לכור להחזיר את ההלוואה ולמכור את המניות למרבה במחיר. כלומר, ההלוואה היא למעשה אופציה לכור.

התובע הייצוגי רו"ח דב כהנא מחזיק מניות מכתשים שנים רבות, ושוויין כיום כ-8.2 מיליון שקל. באמצעות עו"ד יצחק אבירם הוא טוען בתביעה ייצוגית שהגיש כי האופציה הניתנת לכור בלבד ולא לשאר בעלי המניות היא קיפוח של בעלי המניות משום שכור מקבלת תמורה עודפת בשעה שהתמורה צריכה להתחלק באופן שוויוני בין כל בעלי המניות המוכרים את מניותיהם. סכום התביעה הוערך בין 381 מיליון שקל ל- 762 מיליון שקל. לשיטתו, כור ניצלה את כוחה כדי לחלק את התמורה הכוללת של העיסקה כך שייטב לה על חשבון הציבור, תוך ניצול לרעה של כוח בעל השליטה בחברה.

בתשובה לתביעה הביעה כור חשש כי התביעה תסכל את העסקה ותגרום לאובדן ההזדמנות העסקית הגלומה בה עבור החברה ובעלי מניותיה. כור טענה כי אמנם היא מקבלת הלוואת נון ריקורס המגלמת הטבה כספית, ואולם אין בכך פגיעה בשוויון המהותי בין בעלי המניות, שכן ההטבה תשתלם בידי כור בדרך של פרמיית שליטה. מדובר בתשלום תמורה שונה לבעלי מניות שונים - הסבירה כור.

בדיון שהתקיים לפני כחודש וחצי בבית המשפט הסכימו הצדדים כי השופטת קרת-מאיר תקבע אם זכאי בעל שליטה לפרמיית שליטה במכירת החברה. כלומר, האם התמורה העודפת שמקבל דנקנר מוצדקת.

בהחלטתה כעת קובעת קרת מאיר כי בעסקה "לא הובטחה בדרך כלשהי זכותם של בעלי המניות מקרב הציבור כי תונח בפניהם לאישור ההצעה הטובה ביותר. מכאן עולה כי אין לראות בבעל השליטה כמי שקיים את חובת ההגינות כלפי בעלי המניות". השופטת משווה את אישור הבאת העסקה לאישור כ"הצבת אולטימטום" בפני בעלי המניות, ומוסיפה כי "קבלת הטבה נפרדת על ידי בעלת השליטה, במסגרת הסכם מיזוג, נוגדת באופן מפורש את עקרון השוויון שחל בעסקות מיזוג".

השופטת דחתה את טענת כור לפיה ההטבה מגלמת פרמיית שליטה וציינה כי "תוצאת רכישת השליטה בחברה לפי הסכם המיזוג בין החברות נעשית באמצעות רכישת 53% מהמניות המפוזרות בציבור בצירוף 7% בלבד ממניות כור. כור עצמה נשארת שותפה בחברה ומעמדה מוסדר באופן מפורש במסגרת הסכם בעלי המניות". השופטת סיכמה את החלטתה בכותבה "נטילת חלק מהתמורה על ידי בעלת השליטה עצמה, בנסיבות העניין שבפניי, מהווה הפרה של חובת ההגינות על ידי כור. בעלת השליטה עומדת במצב של ניגוד עניינים מובהק בעסקה שהיא מהותית ביותר לבעלי המניות, שכן התוצאה מעסקת המיזוג מופקעות המניות מידי בעלי המניות ומתנתק הקשר בינם לבין החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker