שירתתם בצבא? ייתכן שמידע רגיש עליכם הודלף לצרכים שיווקיים

שני אזרחים חשודים שהקימו מערך סחר במידע אישי, המבוסס על רשימות שהתקבלו ממערכות המידע של יחידת מיון ושיבוץ מועמדים לשירות צבאי ■ הם פיתחו תוכנה שבאמצעותה יצרו קשר עם חיילים, אזרחים ובני משפחה, לצורך שיחות שיווקיות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיילים בבסיס תל השומר
חיילים בבסיס תל השומרצילום: מוטי מילרוד

מידע אישי רגיש על מאות אלפי חיילים משוחררים ואזרחים, שהוצא מתוך מאגר מידע של יחידת מיטב בצה"ל, דלף, ונעשה בו שימוש לצרכים שיווקיים – כך מפרסמת הבוקר (א') הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים. הרשות סיימה בימים האחרונים חקירה פלילית נרחבת בעניין, שבמסגרתה נחקרו מעורבים ונערך חיפוש במשרדים. ממצאי החקירה הועברו למחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה.

במסגרת החקירה שנוהלה על ידי מחלקת האכיפה ברשות, התגלה כי ארבעה חשודים הקימו מערך סחר במידע אישי, המבוסס על רשימות שהתקבלו ממערכות המידע של יחידת מיטב, האחראית על מיון ושיבוץ מועמדים לשירות צבאי. הרשות מייחסת לחשודים עבירות של פגיעה בפרטיות, קשירת קשר, שוחד והוצאת מסמך ממשמורת חוקית.

בראש המערך עמדו שני אזרחים, שנעזרו בשני חיילים שלהם היתה גישה למערכות האלה ושדרכם התקבלו רשימות, ובהן מידע אודות ילידי 1993-1988, שהיו באותה תקופה לקראת שירות צבאי. המידע כלל פרטים רבים אודות המועמדים לגיוס, ובין היתר פרטים ליצירת קשר, מספר הילדים במשפחה והתפקיד המיועד במסגרת השירות הצבאי.

על פי ממצאי החקירה, המידע גם נמכר לצדדים שלישיים. החשודים פעלו כך במשך כמה שנים, עד שהתקבלו תלונות רבות של אזרחים על שיחות שעוררו את חשדם. המתלוננים, שרובם שוחררו מצה"ל לפני שנים, ציינו כי הגורמים כינו עצמם "המרכז לחיילים משוחררים" או "יעוץ והכוונה לחיילים משוחררים" והציעו להם שלל שירותים ומוצרים בתנאים מועדפים. חלק מהמתלוננים אף מסרו כי הגורמים ידעו עליהם פרטיים אישיים רגישים כגון קיומה של אזרחות נוספת.

אלון בכר, ראש הרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, מסר: "אנחנו מזהים, לצערנו, כי גם בארגונים שבהם אמורה להיות מודעות מוגברת לחשיבות שבשמירה על מידע רגיש, אין די הקפדה על מילוי הוראות הדין בתחום הגנת המידע האישי. כשמידע נאסף מאנשים על פי חוק, במסגרת שירותם הצבאי, ולא נמסר מרצונם, מוטלת על הארגון חובה ציבורית מוגברת בשמירה על הפרטיות שלהם. הרשות להגנת הפרטיות רואה בחומרה יתרה עבירות פרטיות נגד קטינים, כפי שארע במקרה זה ותמשיך לאכוף הוראות אלה בכל מקום בו נעשה סחר בלתי חוקי במידע אישי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker