בעלי עסקים, צרכנים ועומר מואב: תביעת ענק של 4.5 מיליארד שקל נגד הנמלים

בבקשה לתביעה ייצוגית נטען כי על הנמלים לשלם פיצויים בגין מאות ימי שיבושים, עיצומים ושביתות פראיות בשנים האחרונות - שגרמו נזקים של מיליארדי שקלים ללקוחות הנמל ולכלל המשק

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

בקשה לתביעה ייצוגית בסך 4.5 מיליארד שקל הוגשה היום (שלישי) בבית המשפט המחוזי בירושלים נגד נמלי אשדוד וחיפה עקב נזקי השבתת הנמלים לאורך השנים - ובפרט הנזקים שנגרמו משביתות פראיות ובלתי חוקיות, שהסבו נזק חמור ללקוחות הנמלים ולכלל הציבור.

הבקשה הוגשה באמצעות עורכי הדין ד"ר איתמר מירון, ירין ראובן ואלחנן מירון ממשרד מירון בן ציון ופריבס, בשם כל הניזוקים מהשביתות. המבקשים הם התאחדות הסוחרים והעצמאיים, חברת יבוא שמעבירה סחורות דרך הנמלים, עמותת תחרות, עמותת בצדק ופרופ' עומר מואב, שלפי הנטען נפגע יחד עם שאר הצרכנים באופן עקיף כתוצאה מהשבתת הנמלים והפגיעה בספינות ובבעלי המטען. 

בבקשה נטען כי הנמלים נושאים באחריות להשבתות הפראיות ולעיצומים הממושכים, לאחר שהפרו את חובתן לפי החוק, נהגו ברשלנות, ניצלו את כוחם המונופוליסטי ואף הפרו התחייבויות חוזיות. נטען כי על הנמלים לשלם פיצויים בגין מאות ימי שיבושים, עיצומים ושביתות פראיות בשנים האחרונות, שגרמו נזקים של מיליארדי שקלים (בהתאם לחוות דעת כלכלית) ללקוחות הנמל ולכלל המשק.

בבקשה יש התייחסות לשביתות גדולות שהיו בנמלים בשנים האחרונות – ובהן השביתה שהיתה במאי 2018 – ונטען בין השאר כי הנהלות הנמלים היו חייבות לנסות לשכור עובדים חלופיים, למצות את הדין עם שביתות קודמות ולפעול לקבלת החלטות ממשלתיות שהיו מפחיתות את נזקי השביתה.

התובעים כותבים כי "ניתן לקבוע באופן נחרץ למדי כי זהו מקרה יחיד בתולדות ישראל. ספק אם היו עוד מקרים בהיסטוריה הכלכלית של החברה הישראלית שבהם מעטים גרמו נזק חמור כל כך לציבור כה רחב".

עוד נכתב כי "מחדלי המשיבות (הנהלות הנמלים; א"נ) בתחום הטיפול בשביתות משקפים נורמה ארגונית מושרשת היטב הנטועה בלב הגנטיקה הארגונית של המשיבות. סקירה היסטורית של יחסי המשיבות והעובדים מגלה כי זה עשרות שנים מכלול התנהלות המשיבות ועדויות של בכירים בהנהלה מראים כי ההנהלות אינן מצליחות לשלוט בפעילות החברה, וכי העובדים – על ועדיהם והארגונים היציגים – הם שמנהלים הלכה למעשה את הפעילות העסקית של המשיבות".

בבקשה נטען כי הנמלים הפרו חובות רבות בדין, ובכלל זה חובות המוטלות על המשיבות מכוח חוק רשות הספנות והנמלים וכן מכתבי ההסמכה. עוד נטען כי הנמלים גובים באופן אקטיבי חיובים נוספים בגין השביתה. למשל, הם דורשים מהלקוחות שבמשך תקופה ארוכה נמנעה גישה לרכושם, לשלם בעבור אחסנה נוספים על הימים "שבהם שמר הנמל ברוב טובו על המכולות".  

התובעים טוענים כי האחריות של חברות הנמלים להשבתת הפעילות חמורה במיוחד ככל שהיא עוסקת בשביתות פוליטיות, שבהן העובדים משרתים במובהק את האינטרסים של חברות הנמלים. זאת, לנוכח דרישת העובדים שהמדינה תעניק הטבות במיליארדים שיסייעו לחברות הנמלים להתחרות בשחקניות החדשות בשוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker