פשרה בייצוגית: בנק הפועלים ישיב כסף ללקוחות מהם גבה עמלת יתר בשל הפקת דו"ח חודשי

לפי התביעה, הבנק גבה סכום אחיד בגובה של 25 שקל בגין דו"ח המתעד תנועות בחשבון הלקוח בחודש נתון, ללא קשר למספר העמודים

הילה רז

בנק הפועלים ישיב ללקוחותיו החזר מלא של סכומי גביית יתר של עמלה שנגבתה בגין הפקת דו"ח חודשי - כך עולה מהסכם פשרה שקיבל באחרונה תוקף של פסק דין על ידי השופטת ד"ר דפנה אבניאלי מבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפי התביעה שהוגשה ביולי 2009, הבנק גבה סכום אחיד בגובה של 25 שקל בגין דו"ח המתעד תנועות בחשבון הלקוח בחודש נתון, ללא קשר למספר העמודים שהופקו. זאת אף שהיה עליו לגבות סכום נקוב על פי כללי הבנקאות שפרסם בנק ישראל, בתוספת סכום כספי נוסף בעבור כל עמוד מעמודי הדוחות החודשיים שהופקו. התביעה הייצוגית הוערכה בעת הגשתה בכ- 47.5 מיליון שקל.

לטענת התובעים הייצוגיים עידו בשן והרצל אלון, באמצעות עוה"ד יוחי גבע ואמיר ישראלי, הבנק לא תיקן את תעריפי העמלות שלו בהתאם לתעריפון, והוא ממשיך לחייב את לקוחותיו בעמלות ביתר בגין הפקה והדפסה של מסמכים מהמאגר הממוחשב.

צילום: תומר אפלבאום

הבנק טען כי סבר בתום לב שהוא זכאי לדרוש עמלה בגין הפקת דו"ח סטנדרטי. הבנק הוסיף כי לאחר שהופנתה תשומת לבו לכך שהפרשנות שלו לתעריף שונה מהפרשנות שנתנו יתר הבנקים הוא החליט להתאים את העמלה שגבה לזו שהציע בנק ישראל.

הבנק ציין כי משיקולים תדמיתיים וצרכניים, תוך שקלול הסיכויים והסיכונים הטמונים בהליך המשפטי, הוא החליט להגיע להסדר פשרה.

מהסדר הפשרה הוברר כי במהלך התקופה הקצרה יחסית שבה גבה הבנק את העמלה העודפת הוגשו כ- 58 אלף בקשות להפקת דוחות. ב- 43% מהבקשות הללו שולמה עמלה גבוהה מהסכום שהיה נגבה לפי הוראות בנק ישראל. הסכום העודף שנגבה עמד על כ- 2.7 מיליון שקל.

לפי הסכם הפשרה כל אחד מהתובעים הייצוגים יקבל 50 אלף שקל גמול ושכר טרחת עורכי דינם הוא 300 אלף שקל.

(ת"צ 1805-09)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker