פרשת הסמסים: עו"ד ערן שחם-שביט יוכל לחזור לתפקידו רק בעוד שנתיים וחצי

אחרי הדחתה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ, הוחמר עונשו של עו"ד ערן שחם-שביט, לשעבר היועץ המשפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
 הארכת מעצר ערן שחם שביט
עו"ד ערן שחם שביטצילום: תומר אפלבאום

בית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה דחה את הסדר הטיעון שהושג בעניינו של עו"ד ערן שחם-שביט ממחלקת החקירות ברשות ני"ע, בעקבות פרשת המסרונים עם השופטת רונית פוזננסקי-כץ. בית הדין קבע כי שחם-שביט יכול לחזור לתפקידו כיועץ המשפטי של המחלקה רק בעוד שנתיים וחצי, קרי בתחילת 2021. עד אז יוכל להמשיך ולשמש כעו"ד מן המניין במחלקה.

שחם-שביט הורשע במסגרת הסדר טיעון מול נציבות שירות המדינה בעבירות משמעת. בהסדר נקבע כי שחם-שביט ישוב לעבודה במחלקה מיידית, אולם יחזור לתפקיד היועץ המשפטי של המחלקה רק בעוד תשעה חודשים. עוד סוכם כי תירשם נזיפה בתיק האישי, והוא יורד בדרגה למשך שנה.

בית הדין דחה בהחלטה חריגה את ההסדר, החמיר את העונש, ואף מתח ביקורת על העונש הקל שעליו סוכם בהסדר. "אלמלא הסדר הטיעון, ראוי היה להשית על הנאשם אמצעי משמעת של פסילה לתפקיד יועץ משפטי של רשות ציבורית כלשהי, לרבות תפקיד יועץ משפטי של מחלקת החקירות ברשות ניירות ערך, והעברה מתפקידים אלה לתקופה ממושכת מאוד", ציינו חברי בית הדין, עו"ד אורי כהן, עו"ד אפרת נאות מרקוביץ וסוזי לוי בגזר הדין.

עו״ד עודד סבוראי, בא כוחו של עו"ד ערן שחם-שביט, מסר בתגובה: "בית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה קיבל את חלק הארי של הסדר הטיעון. עמדתנו היא שנכון היה לקבל במלואו את הסדר הטיעון, שהושג לאחר דיונים רבים וארוכים, לקח בחשבון את כל השיקולים הרלוונטיים וגובש על דעת פרקליט המדינה. אנו שוקלים כעת את המשך צעדינו".

פרשת המסרונים פרצה בפברואר, בעקבות פרסום של דורון הרמן בערוץ 10, ערב הארכות המעצר בתיק 4000. בדיון בבית המשפט, צולם מסך הטלפון של עו"ד שחם-שביט, ובו תכתובת חריגה עם שופטת בית משפט השלום בתל אביב, פוזננסקי-כץ, על הנחקרים שעתידים לבוא בפניה להארכות מעצר.

בהתחלה פורסמו רק המסרונים שנקלטו בעדשת המצלמה של ערוץ 10. בשלב זה, נוצר הרושם כי השופטת ועורך הדין מתאמים ביניהם את תוצאת ההליך שניהלה השופטת, אך בהמשך, כשפורסמה התכתובת המלאה, התקבל הרושם ששחם-שביט דווקא העביר לשופטת מסרים מתונים ביחס לחשודים. למעשה, עורך הדין עודד את השופטת לנקוט גישה מקלה יותר מזו שדרשה המשטרה.

בעקבות הפרשה, החליט בית הדין המשמעתי לשופטים להדיח את השופטת פוזננסקי-כץ משיפוט לצמיתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker