האם קובי מימון יגיע לישראל לתת עדות?

שי כהן - חייב הנמצא תחת צו כינוס לאחר שחברה בבעלותו, יהלום חניונים, פורקה לפני כשנה - טען כי הוא ומימון היו שותפים סמויים בחברת החניונים ■ כונסת הנכסים הרשמית, שצריכה להחליט אם לחייב את מימון להגיע לישראל: "עוד לא הונחה תשתית ראייתית מספקת המובילה למסקנה שמימון היה שותף בחברה"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קובי מימון
קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

כונסת הנכסים הרשמית, עורכת הדין סיגל יעקובי, עשויה להכריע בשאלה אם איש העסקים קובי מימון יגיע לישראל לתת עדות בעניין מקורבו לשעבר, שי כהן. אתמול (ג') קבעה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, עירית וינברג-נוטוביץ', שעל יעקובי להגיב לאלתר לשאלה זו, שעליה היתה אמורה לתת תשובה מאז 19 ביולי 2018.

היום (ד'), הגיש נציג מטעם הכונסת הרשמית תגובה לבית המשפט, ובה הוא דוחה את בקשה של כהן להביא את מימון לישראל. לפי הכנ"ר, "בשלב זה, עוד לא הונחה תשתית ראייתית מספקת המובילה למסקנה כי מימון היה שותף בחברה. ככל שבעתיד יוצג מידע חדש שיבסס תשתית מספקת, ובהיעדר כספים בקופת הפירוק, תיבחן האפשרות לביצוע מימון החקירה על ידי נושי החברה".

כהן הוא חייב הנמצא תחת צו כינוס, לאחר שחברה בבעלותו, יהלום חניונים, פורקה לפני כשנה. יהלום חניונים הפעילה חניונים עבור איירפורט סיטי, שהיא חלק מקבוצת אקויטל (שלה גם בעלות של 28% במאגר תמר ושליטה בחברת נצבא). במשך שנים מימון עמד בראש אקויטל, ונחשב בעל השליטה בה. ב-2010 עבר מימון להתגורר בחו"ל, חדל להיות יו"ר קבוצת אקויטל, והוגדר יועץ לקבוצה. עם זאת, הוא היה מגיע לביקורים בישראל בשנים שלאחר עזיבתו. ככל הידוע, בשנתיים האחרונות מימון לא היה בארץ.

לטענת כהן בתצהירים שונים שהגיש במסגרת הליך הפירוק, הוא עבד באופן צמוד עם מימון במשך כעשור, עד 2015-2014. במסגרת ההליך הפנה כהן טענות קשות נגד מימון. בין היתר, טען שלאורך כל השנים מימון היה בעל השליטה האמיתי בקבוצת אקויטל, אך הוא ובכירים אחרים בחברה הגישו דיווחים כוזבים בעניין זה לרשות ניירות ערך.

כהן טען שהוא ומימון היו שותפים סמויים בחברת החניונים, וכי 30% מהרווחים הועברו למימון. לטענתו, זו היתה דרך של מימון למשוך לכיסו כסף מחברה ציבורית. הכסף זרם, בין היתר, למימון מחייתם של שני בניו של מימון. לטענת כהן, בשלב מסוים מימון החליט 'לייבש' את פעילות חברת החניונים, דבר שגרם לקריסתה. מימון ואנשים מטעמו מכחישים את הטענות של כהן.

ביוני האחרון הגיש כהן בקשה לזמן את מימון לתת עדות בתיק הפירוק. המנהל המיוחד בתיק, עורך הדין יקיר ניידיק, ביקש לדחות את הבקשה. ניידיק טען כי מימון לא שוהה בארץ כמה שנים, ושאין לו דרך לדעת האם טענת כהן, שלפיה הוא מבוקש לחקירה על ידי רשויות האכיפה בישראל, נכונה או לא.

"ככל שמר מימון ישוב לישראל, וככל שהמנהל המיוחד יסבור באותה נקודת זמן, בהתאם לשיקול דעתו, כי יש מקום לעמת את מר מימון עם טענות המבקש (כהן; ש"ש) אז תעשה פנייה ישירה למר מימון, ורק אם הוא יסרב להתייצב לחקירה, תוגש בקשה מתאימה לבית המשפט", טען ניידיק בפני בית המשפט. לאחר בקשה נוספת שהגיש כהן בעניין, קבעה השופטת וינברג-נוטוביץ' שעל יעקובי להגיב בנושא עד 19 ביולי. כאמור, עד היום עמדתה לא הוגשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker