החשד לשוחד בשיכון ובינוי: גם המנכ"ל לשעבר ירון קריסי נחקר בפרשה

קריסי כיהן כמנכ"ל מסוף 2015 ועד אמצע 2017 ■ בפרשה נחקרו גם מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר עופר קוטלר שאותו החליף קריסי, היו"ר לשעבר רוית ברניב והיו"ר הנוכחי משה לחמני

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון קריסי, מנכ"ל אפקון
ירון קריסי, מנכ"ל אפקוןצילום: סיון פרג'

מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר, ירון קריסי, נחקר אף הוא בפרשה שאותה חוקרת המשטרה (ושבאחרונה הצטרפה אליה גם רשות ניירות ערך), בנוגע לחשדות למתן שוחד לאנשי ציבור באפריקה ובמדינה נוספת כדי ששיכון ובינוי תזכה בפרויקטים.

החקירה התחילה בפברואר, ובשבוע שעבר חלה בה התפתחות ולמשרדי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 זומנו נושאי משרה ובכירים. קריסי נחקר לראשונה כעד עם פתיחת החקירה הגלויה בפברואר, ובשבוע שעבר הוא זומן שוב לחקירה.

קריסי מונה למנכ"ל שיכון ובינוי בנובמבר 2015, כשלפני מינוי זה הוא כיהן כמנכ"ל החברה הבת, סולל בונה, במשך שש שנים. ביולי 2017 הוא הודיע על פרישתו, ובתחילת 2018 הוא מונה למנכ"ל חברת אפקון החזקות. בפרשה נחקרו באזהרה בכירים בהווה ובעבר בחברה הבת של סולל ובונה - SBI, כמו גם שורה של נושאי משרה בכירים, ובהם מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר עופר קוטלר (שאותו החליף בתפקיד קריסי), היו"ר לשעבר רוית ברניב, היו"ר הנוכחי משה לחמני וסמנכ"ל הכספים טל רז.

זו פרשה בינלאומית, שעניינה מתן שוחד על ידי שיכון ובינוי, שבונה פרויקטים בישראל וברחבי העולם. על פי החשדות הועברו תשלומי שוחד לנציגי ממשל זרים, באפריקה וביבשת נוספת, במקביל לביצוע עבירות נוספות. תשלומי השוחד, לכאורה, יועדו כדי לאפשר את ביצועם של מיזמי בנייה בסך מאות מיליוני דולרים ברחבי העולם.

הזרז לפתיחה בחקירה היתה תביעה שהגיש שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של SBI. לטענת סקף, שיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו, ואף מפעילה לחץ ואיומים כלפיו, כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי זהו המשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב.

באחרונה מכרה אריסון השקעות את השליטה בחברה לאיש העסקים נתי סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל. העסקה עדיין לא הושלמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker