יו"ר שיכון ובינוי משה לחמני נחקר באזהרה בחשד לשוחד באפריקה - ונשלח למעצר בית

במסגרת החקירה, שהחלה בפברואר, חשודים עובדים בהווה ובעבר במתן שוחד לעובד ציבור זר ■ באחרונה מכרה אריסון השקעות את השליטה בחברה, אבל העסקה עדיין לא הושלמה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה לחמני יו"ר קבוצת שיכון ובינוי
משה לחמני יו"ר קבוצת שיכון ובינויצילום: סיון פרג'

התפתחות בפרשת שיכון ובינוי והשוחד באפריקה: הבוקר (ג') עוכב לחקירה באזהרה יו"ר שיכון ובינוי  משה לחמני בחשד לביצוע עבירות לכאורה שעניינן מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה, עבירות לפי חוק ניירות ערך וכן עבירות נוספות. בהמשך היום הובא לחמני לבית המשפט - ונשלח למעצר בית, עד יום ראשון הקרוב, (22.7), בנוסף לתשלום ערבות. השופט גיא אבנון לא נעתר לבקשת המשטרה להאריך את מעצרו בארבעה ימים. לחמני מיוצג על ידי עו"ד נתי שמחוני.

נציג המשטרה אמר דיון כי לחמני הוא נושא המשרה הבכיר ביותר בחברה וכי "מזה כחצי שנה נאספות ראיות מהן עולה, ואני מתנסח מאוד בזהירות, כי מעשיה של החברה במיזמי בניה שונים בעולם מוכתמים על פי החשד במעשים פליליים". בהמשך הוא ציין כי מדובר על שתי יבשות, ולא רק אפריקה. "לא מדובר בעובד סורר שנתן מעטפה. זיהינו בחומר דפוס פעולה ושרשרת בקבוצה".  

השופט אבנון ציין בהחלטתו כי "חומר החקירה מקים חשד סביר הקושר את החשוד לעבירות המיוחסות לו". עם זאת, הוא לא הסכים לבקשת המעצר של המשטרה בשל חשש לאפליה מכיוון שלדבריו ישנם גורמים אחרים רלוונטיים לחקירה (שלא נעצרו) ואותו חשש לשיבוש חקירה קיים גם לגביהם. "במצב דברים זה מצאתי כי ראוי לאפשר שחרורו של החשוד בתנאים מגבילים באופן משמעותי כך שיקשה עליו לשבש את החקירה, מה שיאפשר ליחידה החוקרת המשך קיום תקין של החקירה בהתאם לתוכנית שהוצגה לפני".

אתר בנייה של שיכון ובינוי באפריקה
אתר בנייה של שיכון ובינוי באפריקהצילום: George Osodi / Bloomberg

החקירה נעשתה במסגרת שלב ב' של חקירה שעורכת היחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 בשיתוף רשות ניירות ערך, שעניינה מתן שוחד של עובד ציבור זר בחברת שיכון ובינוי. החברה דיווחה כי עוכבו לחקירה נושאי משרה בחברה, בלי לפרט מיהם.

זו פרשה בינלאומית, שעניינה מתן שוחד על ידי שיכון ובינוי, שבונה פרויקטים בישראל וברחבי העולם, במסגרתה הועברו לכאורה תשלומי שוחד לנציגי ממשל זרים, במקביל לביצוע עבירות נוספות. על פי החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר ביצועם של מיזמי בנייה בקניה בסך מאות מיליוני דולרים וברחבי העולם.

במסגרת הפרשה, שחלקה הראשון נהפך לגלוי בפברואר, נעצרו ובהמשך שוחררו ממאסר עובדים בהווה ובעבר בשיכון ובינוי ובחברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי), ובהם המנכ"ל לשעבר עופר קוטלר, רואה החשבון המבקר של החברה רובי לזרוב, מבקר הפנים של שיכון ובינוי אברהם אדמוני ומהנדס בחברה. יו"ר שיכון ובינוי לשעבר, רוית ברניב, נחקרה ושוחררה למעצר בית לאחר שהשופט לא קיבל את בקשת המשטרה לעצור גם אותה. כמו כן, נחקר בפרשה דן שחם שהיה מנהל סניף קניה בחברת SBI.

משרדי יחידת להב 433
משרדי יחידת להב 433צילום: ניר קידר

הזרז לחקירה היתה תביעה שהגיש שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של SBI. לטענת סקף, שיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו, ואף מפעילה מסכת של לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו. בתביעה הסביר סקף כי זהו המשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב.

באחרונה מכרה אריסון השקעות את השליטה בחברה לאיש העסקים נתי סיידוף תמורת 1.1 מיליארד שקל. העסקה עדיין לא הושלמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker