הכישלון הגדול אי פעם: רק 32% עברו את בחינות לשכת עורכי הדין

80% מסך הנבחנים היו בוגרי מכללות ששיעור המעבר שלהם היה 26% ■ שיעור המעבר של בוגרי האוניברסיטאות שהיוו 15% מהנבחנים היה 70% ■ שיעור העוברים של ספיר והמכללה למנהל היה גבוה מזה של אוניברסיטת חיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטודנטים בבחינת לשכת עורכי הדין. למצולמים אין קשר לנאמר צילום: אוליבייה פיטוסי

לשכת עורכי הדין פירסמה היום את תוצאות הבחינה שנערכה  בסוף יוני - רק 32% מהנבחנים שניגשו לבחינה עברו. מדובר בשיעור המעבר הנמוך אי פעם. במועד החורף גם היה מדובר בשיעורי מעבר נמוכים במיוחד. תחילה עברו 33% אבל לאחר קבלת ערעורים והתערבות בית המשפט בחמש שאלות עברו כ-40%.

לבחינה ניגשו 2,930 מתמחים ומתמחות. בין אלו שניגשו לבחינה לראשונה (1,930 נבחנים) עברו 44%. כשליש מהנבחנים עשו את הבחינה בפעם השנייה ויותר. מבין אלו שעשו את הבחינה בפעם השנייה עברו 14% בלבד ומבין אלה שנבחנו בשלישית ומעלה עברו רק 6%. 

מכללת ספיר, שבית הספר למשפטים בה החל לפעול רק בתחילת העשור, מציגה ולא בפעם הראשונה נתוני מעבר מרשימים. מתוך 63 בוגרי ספיר שנבחנו עברו 44 בוגרים - כלומר 70% מעבר. מבין אותם 44 מועמדים שעברו את הבחינה, 73% נבחנו בפעם ראשונה. 

80% מסך הנבחנים היו בוגרי מכללות ששיעור המעבר שלהם היה 26%. שיעור המעבר של בוגרי האוניברסיטאות שהיוו 15% מהנבחנים היה 70%. השאר היו עולים חדשים ששיעור המעבר שלהם היה 19%.

עם זאת, יש פער משמעותי בין תוצאות מכללת ספיר, המכללה למנהל והמרכז בינתחומי לבין שאר המכללות. שיעור העוברים של ספיר והמכללה למנהל היה גבוה מזה של אוניברסיטת חיפה, וגם מהבינתחומי עברו יותר מ-50%.

שיעור העוברים הגבוה ביותר היה מבין בוגרי האוניברסיטה העברית (76%), לאחר מכן אוניברסיטת תל אביב (71%), מכללת ספיר עם 63 נבחנים ושיעור מעבר של 70%, בר אילן (69%), המכללה למינהל (57%), אוניברסיטת חיפה (53%) והמרכז הבינתחומי (53%). בין בוגרי הקריה האקדמית אונו (753 נבחנים) עברו רק 21%.

זאת הפעם השנייה שבה הבחינה נערכת במתכונת מורחבת, שכוללת גם שאלות על סוגיות משפטיות מהותיות (בצירוף קובץ דברי חקיקה) ולא רק שאלות בסדרי דין. הבחינה כללה שאלת ניסוח משפטי (15%), דין דיוני (45%) ודין מהותי (40%). כדי לעבור את הבחינה היה על הנבחנים להשיג ציון 65, ובתנאי שבכל אחד משלושת החלקים הנבחן השיג לפחות שליש מהניקוד.

בית המשפט העליון: "ספק אם עורכי הדין המנוסים היו עוברים את הבחינה"

בפסק הדין שניתן בבית המשפט העליון באחרונה בעניין הערעורים על שאלות בבחינה הקודמת, השמיע השופט יצחק עמית ביקורת לגבי מתכונת הבחינה. "הנבחן נדרש לענות על שאלות קשות, לעתים איזוטריות, כמעט בכל תחומי המשפט. ספק אם עורכי הדין הטובים המנוסים והבקיאים ביותר במדינה, אלה שכוחם רב להם בכל תחומי המשפט, הן אזרחי והן פלילי, היו עוברים את הבחינה מבלי להתכונן לקראתה. אם כך, מדוע יש לצפות מנבחן שזה עתה סיים את תקופת ההתמחות שלו, שיעמוד ברף מקצועי גבוה יותר מעורכי הדין הטובים ביותר במדינה"?

הוא ציין כי המהירות שבה נדרשים הנבחנים לענות על שאלות בבחינה יכול להיות אחד ההסברים לפערים בשיעורי ההצלחה של בוגרי אוניברסיטאות לעומת מכללות. זאת מכיוון שלבוגרי אוניברסיטאות, שעומדים ברף קבלה גבוה יותר של פסיכומטרי, יש יתרון מובנה כשהם באים לפתור בחינה שהמרכיב הפסיכומטרי שבה בולט במסגרת לחץ זמנים.

"האם ייגרע חלקו של המקצוע אם תינתן מסגרת זמן סבירה לפתרון כל שאלה ושאלה?" שאל השופט, והוסיף כי ספק בעיניו אם הזמן המוקצב לכל שאלה - שתי דקות בחלק הדיוני, ו-3 דקות ו-20 שניות בחלק המהותי - מותיר זמן לקריאת השאלה, הבנתה, חשיבה, שליפת תשובה מהזיכרון או איתור דבר חקיקה רלוונטי מהקובץ והתגברות על ניסיונות הטעייה. זמנים אלה נותרו בעינם גם בבחינה הנוכחית. הוא סיכם זאת בכך שיש מקום לחשיבה של ממש בשאלת תוספת זמן כדי לפתור את הבחינה.

עו"ד אילן בומבך, שייצג את המתמחים בעתירתם כנגד הבחינה האחרונה ומומחה במשפט מנהלי, מסר בתגובה: "אנחנו עדים להמשך מגמה של ירידה תלולה בקרב העוברים את הבחינה בכל המוסדות, אוניברסיטאות ומכללות כאחד. אחוזי המעבר הנמוכים וממוצע הציונים הנמוך מוכיחים כי הלשכה לא מפנימה ומטמיעה את הביקורת הקשה שהטיח בה בית המשפט העליון, בפסק הדין שניתן בעתירה האחרונה שהגישו המתמחים. מצופה מוועדת הבחינות שנבחרה להטמיע את ההערות ולפעול לתיקון משמעותי של הציונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker