ההתייעצות שעלולה לפסול את גרסטל מלדון בתיק בוררות דוראד

השופטת בדימוס הילה גרסטל עמדה במשך כמה ימים במרכז החקירות בפרשות האופפות את נתניהו ■ היא התייעצה בעניין עם עו"ד איל רוזובסקי, המייצג לקוחות מולה בבבורות פרשת העוקץ הטורקי בתחנת הכוח דוראד ■ כעת שותפיו להגנה מבקשים לפסול את גרסטל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה גרסטלצילום: אמיל סלמן

בפברואר האחרון מצאה עצמה השופטת בדימוס הילה גרסטל בסיטואציה לא מוכרת.  היא עמדה במשך כמה ימים במרכז חקירות הפרשות השונות האופפות את ראש הממשלה, בנימין נתניהו. המשטרה חקרה אז חשד שלפיו יועץ התקשורת לשעבר של נתניהו, ניר חפץ, בשיתוף היועץ האסטרטגי אלי קמיר, הציעו לגרסטל את תפקיד היועצת המשפטית לממשלה - בתמורה לסגירת תיק המעונות נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו. גרסטל לא נחקרה כחשודה בפרשה, ועדותה, שלפיה "היא אמנם הגדירה את ההצעה כמגונה, אבל לא בהיבט הפלילי" הביאה לגניזת התיק.

אף שהיא לא נחקרה, גרסטל נלחצה ככל הנראה מהמצב. בצר לה, היא פנתה להתייעץ עם מכר ותיק, עורך הדין איל רוזובסקי, ונהילה עמו כמה שיחות בלילה שבו הפרשה התפוצצה. רוזובסקי, שותף במשרד עורכי הדין מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות', נחשב לאחד מבכירי הליטיגטורים בישראל.

רוזובסקי גם קשור לגרסטל מבחינה מבחינה מקצועית. גרסטל היא הבוררת בתיק העוסק בפרשת העוקץ הטורקי בתחנת הכוח דוראד - שבו משרדו מייצג את אחד הצדדים. בתיק זה נמצאים מצד אחד חברת דורי, המחזיקה 18.75% מדוראד וחברת קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) הממשלתית, שמחזיקה 37.5% מתחנת הכוח. בצד השני נמצאות שתי השותפות האחרות בחברה - אדלקום של משפחת אדלבורג, המחזיקה ב-18.75% מהחברה, והקונצרן הטורקי זורלו, המחזיק ב-25% מהחברה.

במרכז התביעה של קצא"א ודורי נמצאת הטענה כי אדלקום וזורלו פעלו כדי להונות אותן בסכום של 140 מיליון דולר (כ-550 מיליון שקל) באמצעות ניפוח מכוון של עלויות הקמת אחד הפרויקטים של דוראד ב-200 מיליון דולר. לפי החשד, קבלן הפרויקט העביר את הכסף העודף ששולם לו בגינו לידי חלק מהשותפים דרך חשבון נאמנות שנפתח לצורך זה במקלט המס של איי הבתולה הבריטיים.

עו"ד איל רוזובסקיצילום: אייל טואג

הציעה לפסול את עצמה - והתחרטה

הפרשה נחשפה כבר בתחילת 2016. גרסטל היתה אמורה לעסוק בה בקיץ הנוכחי, ופינתה את לוח הזמנים שלה ביולי לצורך זה. אלא שמיד לאחר שנועצה עם רוזובסקי בפברואר - היא הבינה שהיא מחויבת לדווח לצדדים על כך שהיא יצרה קשר עם אחד הצדדים המעורבים בתיק.

לפיכך, היא הזמינה את עורכי הדין של שני הצדדים - בהם גיל אוריון ממשרד פישר בכר חן, רוזובסקי, ורוני ברקמן מברקמן ושות' המייצג את אדלקום - וחשפה בפניהם את העובדה שביקשה עצה מרוזובסקי. לטענת ברקמן, גרסטל הבהירה כי תפסול עצמה מהתיק, אם הם ירצו בכך. אבל בישיבה הבאה שנערכה בנושא גרסטל כבר אמרה כי היא לא תפסול עצמה מיוזמתה.

לכאורה, מי שהיה אמור להתרעם על כך שהבוררת בתיק שלו התייעצה עם אחד מעורכי הדין המעורבים בתיק היו אוריון ואלבק - מפני שההתייעצות המדוברת מעידה על הקירבה של גרסטל לעורכי הדין שמולם הם מתמודדים. עם זאת, הם הבהירו כי הם מוכנים למחול על שקרה - ומעוניינים בכך שגרסטל תמשיך לשמש כבוררת בתיק.

מי שביקש להעביר את הבוררת גרסטל מתפקידה היתה דווקא חברת אדלקום, בבקשה לפסילה שהעבירו במארס. הנימוק של ברקמן לכך הוא שגרסטל עשויה להיות מוטה לרעתו דווקא בשל רצונה להוכיח לכולם כי אינה מוטה בשל התייעצותה עמו.

בקרב עורכי הדין המייצגים את התובעים במשפט שרר השבוע ביטחון כי הסיבה היחידה לבקשה לפסילת גרסטל היא הרצון לדחות את הליך הבוררות ככל האפשר. עו"ד דוד לשם המייצג את דורי אנרגיה, מסר: "בקשת הנתבעים לפסילת הבוררת, כבוד השופטת גרסטלר, מהווה נדבך נוסף בשורת מהלכים שביצעו מתוך מטרה ברורה לסכל ולעכב בכל דרך את בירור התביעה שהגישו נגדם דורי אנרגיה ומר רפאל, בטענות של קנוניה והונאה חמורות ביותר נגד דוראד ובעלי מניותיה.

"ה'עילה' שעליה נתלים הנתבעים אבסורדית ומגוחכת: התייעצות נקודתית של כבוד הבוררת עם אחד מבאי כוח הנתבעים בעניין שאין לו כל קשר לבוררות, תוך שכבוד הבוררת מוסרת על כך גילוי נאות ומיידי לכל הצדדים ומביעה דעתה שאין היא רואה כל קושי בהמשך ניהול הבוררות על ידה. כל זאת, לאחר שמלכתחילה ידוע לכל הצדדים כי הבוררת מקיימת יחסי ידידות עם חלק מעורכי הדין משני הצדדים, ואף הוסכם במפורש בהסכם הבוררות שלא להגיש בקשות לפסילתה.

"האירוע הנ"ל אינו מתקרב אף לכדי עילת פסלות כהגדרתה בחוק ובפסיקה, הנתבעים מנסים בכל כוחם להכפיש את כבוד הבוררת ולהבאיש את ריחה, בבחינת נסיון נואש להניאה מהמשך ניהול הבוררות.

התובעים יבקשו בבית המשפט לדחות את בקשת הפסילה ולחייב את הנתבעים בהוצאות כבדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker