נדחתה עתירת רוני בר-און בעניין חוקיות התקציב הדו-שנתי

חבר השופטים דחה את העתירה אף שציין: "שרואים אנו קשיים משמעותיים בחקיקה או בשינוי זמני של חוקי יסוד"

נורית רוט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרכב מורחב של שבעה שופטי בית המשפט העליון, בראשות הנשיאה דורית ביניש, דחה אתמול (ה') את העתירה שהוגשה על ידי ח"כ רוני בר-און וסיעת קדימה לביטול הוראת התקציב הדו-שנתי ל-2011-2012.

"הגם שרואים אנו קשיים משמעותיים בחקיקה או בשינוי זמני של חוקי יסוד, אין מקום לקביעה כי חוק יסוד הוראת השעה בטל מעיקרו", כותבים השופטים.

צילום: אייל טואג

השופטים הסבירו כי  "כפי שעולה מהדיונים בכנסת, הנסיבות הייחודיות שהובילו לרצון להתנסות בניהול תקציב דו-שנתי הן שעמדו ביסוד ההחלטה לערוך שינוי זמני של חוק יסוד: משק המדינה. כפי שציין עו"ד בריס (יואל בריס- היועמ"ש של משרד האוצר- נ"ר), משרד האוצר סירב לערוך תיקון קבוע, משום לא ניתן היה, מבחינה מקצועית, לתמוך במעבר קבוע לתקציב דו-שנתי. אלמלא היה המשבר הכלכלי והבחירות הבלתי צפויות שהובילו לקבלת התקציב הדו-שנתי לשנים 2010-2009, ספק אם היו בכירי האוצר מציעים לערוך 'ניסוי' שכזה. אלא, בנסיבות שנוצרו, הוחלט לבחון את יתרונות התקציב ולעמוד על יכולתו של האוצר להעריך נכונה את תחזית ההוצאות וההכנסות של המדינה לתקופה של שנתיים", קבעו השופטים.

באוקטובר האחרון הוציא בג"ץ צו על תנאי המחייב את הממשלה ואת הכנסת לנמק בתוך 60 יום מדוע לא תבוטל הוראת התקציב הדו-שנתי ל-2011-2012. בעתירה נטען, באמצעות עו"ד איל רוזובסקי, כי חוק התקציב הדו-שנתי אינו חוקתי, בשל היותו תיקון של עקרונות חוקתיים הקבועים בחוק יסוד: משק המדינה, באמצעות הוראת שעה שתחול רק במהלך תקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית.

עוד נטען בעתירה כי החוק פוגע באורח קשה במרקם היחסים שבין הממשלה לכנסת, ומגביל את כוחה של הכנסת ואת יכולתה לפקח על עבודת הממשלה בכל הנוגע לנושאי התקציב. לטענת בר-און, הכנסת פעלה שלא בסמכות כשאישרה את חוק התקציב הדו-שנתי שלא באמצעות חוק יסוד.

השופטים סיכמו את עמדתם ביחס להוראת השעה בכך ש"אין בשימוש בהוראת שעה כשלעצמה, כדי להצדיק קביעה כי חוק היסוד בטל מעיקרו או כי יש להורות על בטלותו. יחד עם זאת, מוטב יהיה אם בעתיד תימנע הכנסת מלעשות שימוש בהוראות שעה לתיקון הוראות חוקתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker