"ניצול מחפיר של כוח שלטוני": 7 שנות מאסר לבכיר בישראל ביתנו

השופט ירון לוי על דאוד גודובסקי, שנחשב למקורב לאביגדור ליברמן ופאינה קירשנבאום: "מאפיינים ברורים של סחטנות וכוחניות" ■ מייסד עמותת איילים, מתן דהן, הורשע בשוחד וירצה 6 חודשי עבודות שירות ■ הלוביסט סטיבן לוי הורשע בהפרת אמונים וירצה 3 חודשי עבודות שירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דאוד גודובסקי בבית המשפט, היוםצילום: מגד גוזני

שבע שנות מאסר - זה העונש שנגזר היום (ד') על דאוד גודובסקי, ראש מטה הארגון לשעבר במפלגת ישראל ביתנו, שהורשע לפי הודאתו בשורה של מעשי שוחד והלבנת הון בפרשה הקרויה על שם המפלגה. גודובסקי הודה במארס האחרון באישומים נגדו במסגרת כתב אישום מתוקן. את העונש על גודובסקי, שנחשב למקורב לאביגדור ליברמן ופאינה קירשנבאום, גזר השופט ירון לוי מבית המשפט המחוזי.

הרשעתו של גודובסקי נוגעת לשלוש פרשות, שכל אחת מהן כוללת מספר רב של מעשי שוחד. בפרשה הראשונה הורשע גודובסקי בשוחד בגין חלקו במערכת היחסים הבלתי חוקית עם חברת ההפקה אברורה שבבעלות עדת המדינה בתיק, נלי דינוביצקי. גודובסקי הודה בכך שיחד עם הנאשמת העיקרית בתיק, סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, דאג "לסדר" לחברת אברורה חוזי הפקה במימון גופים ממשלתיים, בתמורה לשוחד בהיקף של 10% מסך החוזים.

בפרשה אחרת הורשע גודובסקי בעסקת שוחד מול עמותת "איילים" העוסקת בהקמת כפרי סטודנטים בנגב ובגליל. גודובסקי הודה שסייע לעמותה בקבלת תקציבים בסך 5 מיליון שקל מהכספים הקואליציוניים שהיו בשליטת ישראל ביתנו. בתמורה דרש ממתן דהן, יו"ר העמותה, חצי מיליון שקלים במזומן. דהן סירב בתחילה להצעה אך בסופו של דבר הסכים לשלם את הכסף - בדרכים יצירתיות. בתמורה לכספים, עמותת איילים נשאה בהוצאות שונות של המפלגה לפי בקשות שהעביר לו גודובסקי - כמו העסקת פעילי המפלגה בתפקידים לא נחוצים, מימון שירותי יחסי ציבור שקיבלה פאינה קירשנבאום, מימון של אירוע ועוד. ערך השוחד שהתבקש בפרשה (אך לא כולו שולם בפועל) לפי כתב האישום המוסכם – 380 אלף שקל.

בפרשה השלישית הורשע בהעברת תקציבי ציבור לארגון התאחדות היזמים כשהשוחד בתמורה לתקציב שולם בצורת מימון טיסות לגודובסקי וליועץ התקשורת של קירשנבאום בשווי כ-20 אלף שקל.

"יש משקל בכורה לעובדה שהנאשם ניצל את כוחו השלטוני כמי ששלט בכספי ציבור, ניצול מחפיר, כדי לקבל חלק מן הכספים בחזרה – משקל זה עולה על הנסיבה המקלה שלפיה לא לקח את הכספים לכיסו הפרטי", נימק השופט ירון לוי מבית המשפט המחוזי בתל-אביב את פסיקתו.

השופט לוי ציין עוד את התכנון המוקדם של המעשים, ואת השיטתיות שבהם כנסיבות להחמרה בעונש. עוד ציין לחומרה את ה"מאפיינים הברורים של סחטנות וכוחניות" במעשיו של גודובסקי, שהתעקש לקבל שוחד מעמותת איילים ב"דרכים יצירתיות", שניצל את רצונם של אנשי העמותה להוציא לפועל תכנית להקמת כפר סטודנטים, החטיא את אנשי העמותה והביא את אנשיה לדבר העבירה.

"התמונה העגומה והמקוממת שהתגלתה לעיני בית המשפט מחייבת ענישה מחמירה. יידע עובד הציבור כי אם יבצע מעשים שכאלה הוא מסתכן בעונש חמור וכואב", הוסיף השופט.

מתן דהןצילום: עופר וקנין

מייד עם מתן פסק הדין הודיעו עורכי דינו של גודובסקי, לירן זילברמן ומאור ברדיצ'בסקי, על כוונתם לערער על גזר הדין לבית המשפט העליון ואף ביקשו לדחות את תחילת ביצוע העונש. השופט סירב לבקשה וקבע כי גודובסקי יחל לרצות את מאסרו החל מה-15 ליולי.

את התביעות בתיק ניהלו מטעם המדינה ד"ר מאור אבן-חן וד"ר יונתן קרמר מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. 

"דוגמה מובהקת לתופעות הפסולות מחלוקת כספים קואליציוניים"

מייסד עמותת איילים מתן דהן ירצה שישה חודשי עבודות שירות והלוביסט סטיבן לוי ירצה שלושה חודשי עבודות שירות - כך קבע היום השופט צבי גורפינקל. בנוסף, נשפט דהן לשמונה חודשי מאסר על תנאי במקרה שיעבור עבירת שוחד, ולוי לשלושה חודשי עבודות שירות אם יעבור עבירה של הפרת אמונים בתאגיד.

דהן ולוי הגיעו להסדרי טיעון עם הפרקליטות, במסגרתם הסכימו הצדדים על העונש שנגזר הבוקר על דהן. בעניינו של לוי לא סוכם על העונש בהסדר הטיעון. הפרקליטות דרשה עונש של שישה חודשי עבודות שירות, אך לבסוף נפסקו כאמור שלושה חודשים.

דהן הורשע במסגרת כתב אישום מוסכם בשוחד, בעקבות עסקה שבמסגרתה אנשי ישראל ביתנו העבירו לעמותת איילים שבראשה עמד 5 מיליון שקל מהכספים הקואליציוניים של המפלגה. בתמורה, העמותה נשאה בהוצאות של המפלגה בסך מאות אלפי שקלים. בתחילה דרש גודובסקי כי בתמורה לכספים יעביר לו דהן חצי מיליון שקל במזומן. דהן סירב לבקשה, אך לבסוף הסכים להוציא הוצאות שונות של המפלגה במקום תשלום הכספים.

בעקבות זאת, העמותה נשאה בהוצאות לבקשתו של גודובסקי - ובכלל זה תשלום עבור שירותי יחסי ציבור וייעוץ אסטרטגי, שהנהנית העיקרית מהם היתה ח"כ פאינה קירשנבאום; חילקה ג'ובים - העסיקה אישים שונים לבקשת גודובסקי ומימנה את העסקתם בעמותות אחרות; מימנה אירוע משותף והסכימה לממן מדליות לאירוע למען ותיקי מלחמת העולם השנייה, בהוראת גודובסקי – דבר שלא יצא לפועל בשל פרוץ החקירה.

סטיבן לוי הואשם בתיווך מערכת היחסים בין גודובסקי לעמותת איילים, ובמעורבות בפשרה, שלפיה במקום להעביר כספים במזומן לאנשי המפלגה תישא העמותה בהוצאות לבקשת גודובסקי. הוא הורשע בהפרת אמונים בתאגיד בשל הפרת חובותיו לפי רישיון חברת הלובינג אימפקט, שבה עבד.

השופט כלל בגזר הדין מסר נורמטיבי לגבי כספים קואליציוניים: "תיק זה הוא דוגמה מובהקת לתופעות הפסולות שיכולות להיווצר מהאפשרות לחלק כספים קואליציוניים. לא מן הנמנע שיש לשקול לבטל כליל את האפשרות לחלק כספים קואליציוניים לטובת מגזר קטן וצר, או לכל הפחות ליצור פיקוח על חלוקת כספים קואליציוניים".

לגבי הנאשמים, ציין השופט כי "אין מדובר באנשים מושחתים שיזמו מתן שוחד כדי לקבל טובות הנאה, אלא באנשים שנדרשו לתת שוחד ובעקבות מעשיהם של גודובסקי וקירשנבאום - למעשה נסחטו לביצוע מעשה של שוחד". על כן, פסק השופט כי רף הענישה הנמוך שנקבע בהסדרי הטיעון הוא סביר ומוצדק. עוד קבע השופט כי דהן יוכל להמשיך לכהן כיו"ר עמותת איילים, וכי לוי יוכל להחזיק ברישיון שתדלנות.

בסיום גזר הדין פנה השופט גורפינקל לדהן, ואמר לו כי על אף ההרשעה בסעיף החמור של שוחד, "אין קלון חברתי בעונש שניתן כאן, אתה ממילא עושה עבודות שירות למען הציבור ביום-יום. מקווה שתמשיך בדרך שבה פעלת".

עורכי דינו של דהן, ירון קוסטליץ ואביעד שאולזון, ממשרד קוסטליץ ושות', מסרו בתגובה להחלטה: "אנו מברכים על-כך שלאחר שבית המשפט שמע את כל העדים, נקבע בגזר הדין כי מתן דהן אינו מושחת, וכי הוסר לחלוטין החשד לקשירת קשר פלילי לביצוע עבירות מירמה כדי להסוות שוחד. אנו מצטרפים לדברי בית המשפט שלפיהם חרף האי-נעימות הגדולה, בלשון המעטה, שנגרמה למתן כתוצאה מהבאתו לדין, הוא לא יתייאש וימשיך לפעול ולתרום לחברה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker