איך להרוויח ממיזם שנכשל וירד לטמיון

ד"ר אמנון רפאל

>> במקרים רבים מעבירים יזמים הלוואות לחברות קשורות לצורך מימון פרויקטים. לא אחת קורה שהפרויקט נכשל וההלוואה יורדת לטמיון. בנסיבות שכאלה, מתעוררת שאלה בנוגע לסיווגה של ההלוואה לצורכי מס. אם תסווג ההלוואה כ"פירותית", יוכל היזם לקזז את ההפסד שספג כתוצאה מאובדן ההלוואה כנגד הכנסותיו האחרות באותה שנת מס. מצד שני, אם תסווג ההלוואה כ"הונית", לא יהיה ניתן לקזז את ההפסד אלא כנגד רווחי הון שיפיק היזם בשנת המס או בשנים שלאחריה.

בפרשת רחובות הירוקה העמידה הנישומה הלוואה לחברה קשורה, כדי שזו תשקיע את הכספים במיזם מקרקעין. בתמורה לסכום שהעבירה הנישומה לחברה הקשורה, היתה אמורה הנישומה לקבל חלק מהשטחים שייבנו במסגרת המיזם. המיזם לא עלה יפה, והנישומה נאלצה למחוק את הלוואתה. בדו"חותיה למס הכנסה ניכתה הנישומה את ההלוואה מהכנסתה כהוצאה שוטפת, בגין ירידת ערך מלאי מקרקעין ולחלופין כחוב אבוד. פקיד השומה טען שמדובר בפעולת השקעה במישור ההוני שאין להתיר בגינה ניכוי שוטף.

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה את טענות הנישומה להתרת ההוצאה בגין ירידת ערך, אך קיבל את הטענה לחוב אבוד. בית המשפט ראה את הנישומה כמי שעסקה ביזמות נדל"ן וניהלה עסקים בהיקף משמעותי. מקור ההלוואה שירדה לטמיון היה בהלוואה בנקאית והנישומה נקטה פעולות כדי להשביח את המיזם. הרושם הכולל שנוצר בעיני בית המשפט היה שבהעמדת ההלוואה לחברה הקשורה, ביקשה הנישומה לקבל דריסת רגל במיזם כחלק מפעילותה העסקית הפירותית ולכן הותר הניכוי כחוב רע.

פסק הדין מהווה בשורה חיובית לציבור הנישומים שכן הוא מרחיב את גדר הניכוי בגין חוב רע. עד כה שלטה בכיפה הגישה שלפיה הניכוי בגין חובות רעים ואבודים התאפשר אך ורק ביחס לסכומים שנכללו קודם לכן בחשבון ההכנסות של העסק. כעת נוצר צורך לתקן את חשבון ההכנסות עקב היעדר האפשרות לגביית הסכומים בפועל.

פסק הדין רלוונטי במיוחד עבור נישומים שהיו מעורבים במסגרת פעילותם העסקית במיזמים שונים שנכשלו, ועבור נישומים השוקלים להשקיע במיזמים שונים כחלק מפעילותם העסקית. כעת יידעו נישומים אלה כי אם ההשקעה תיכשל, ישתתפו רשויות המס במימון חלק מהכישלון כשם שהיו משתתפים ברווחי המיזם במקרה של הצלחה.

-

הכותבים הם שותפים במשרד א. רפאל ושות', עורכי דיןwww.rafael-law.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker