מוקדם מהצפוי: גיבור פרשת הולילנד יוכל לשוב לכהן כדירקטור בחברות ציבוריות

איש העסקים אביגדור קלנר, שהיה מעורב בפרשת השוחד שהביאה לכניסתו לכלא של ראש ממשלה, יוכל לחזור לכהן כדירקטור בסוף 2018 ■ בית המשפט קיבל חלקית את טענותיו, שלפיהן ההתדיינות המשפטים בפרשת הולילנד הסבה לו הפסדים כספיים כבדים

גור מגידו
גור מגידו
אביגדור קלנר בהכרעת הדין בפרשת הולילנד
אביגדור קלנר בהכרעת הדין בפרשת הולילנדצילום: תומר אפלבאום
גור מגידו
גור מגידו

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל חלקית את בקשתו של איש העסקים אביגדור קלנר, שהורשע בשוחד בספיח של פרשת הולילנד, וקיצר את התקופה שבה נאסר עליו לכהן כדירקטור בחברה ציבורית. בית המשפט קבע כי קלנר יוכל לשוב לכהן בתפקיד מסוף 2018.

קלנר, שהיה בעבר מבעלי השליטה בחברת הולילנד פארק וחברת הזרע, שוחרר מהכלא באפריל 2017 לאחר ניכוי שליש משתי שנות המאסר שנגזרו עליו בעקבות הרשעתו בשוחד. מניעתו של קלנר מלכהן כדירקטור בחברה ציבורית נובעת מהוראה בחוק החברות, הקובעת בין היתר כי אדם לא יכהן בתפקיד, במשך חמש שנים מהרשעתו בעבירת השוחד.

קלנר, שיוצג בידי עו"ד נדב ויסמן ומיכאל טסלר ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל, ציין בבקשתו כי הוא מצוי בחובות לאחר שנים של חוסר תעסוקה והליכים משפטיים יקרים. איש העסקים הוסיף כי כחלק מתכנית השיקום האישית שלו, הוא מבצע פעילות התנדבותית התורמת לציבור - התנדבות במוקד הביטחון של היישוב השבע בישראל, כפר שמריהו.

בית המשפט התבקש על ידי קלנר אף לייחס משקל לכך שלא הוא יזם את תשלום השוחד בתיק אלא הודח למעשים על ידי עד המדינה המנוח, שמואל דכנר.

מתחם הולילנד בירושלים
מתחם הולילנד בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

המדינה, שהגיבה לבקשתו של קלנר באמצעות עו"ד מיטל בסלי-דובדבני, מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי), טענה שיש להגן על ציבור בעלי המניות מפני הסכנה שמהווה קלנר על רקע מעשיו. עוד טענה המדינה כי יש לדחות את הבקשה מפאת האינטרס הציבורי בהרתעת דירקטורים מפני ביצוע מעשי שוחד.

השופט ארז יקואל מבית המשפט המחוזי בתל אביב, החליט לקבל את בקשתו של קלנר באופן חלקי. קלנר אמנם לא יוכל לשוב מיידית לכהונה בחברה ציבורית, אך נקבע כי תקופת המניעות שלו תקוצר בשלושה חודשים ותיגמר בסוף 2018.

השופט נימק את החלטתו באיזון שבין האינטרסים הציבורים של הרתעת דירקטורים מהתנהגות אסורה והרחקת דירקטורים המהווים סכנה מחברות ציבוריות, לבין הפגיעה בחופש העיסוק. בנסיבותיו האישיות של קלנר, פסק השופט, "יש לייחס משקל לא מבוטל לגילו המתקדם של קלנר (בן ה-75, ג"מ), לקשיים הכלכליים שאליהם נקלע ולחובות שצבר".

עוד הצביע השופט על הפער שבין האישומים שבהם הואשם קלנר, שכללו שוחד בכ-4 מיליון שקל בפרשות הולילנד והזרע לבין מה שנותר מהרשעתו לאחר הערעור לעליון - הרשעה בשוחד של 700 אלף שקל בלבד, בפרשת הזרע.

בבקשה לא צוין באיזו חברה ציבורית מבקש קלנר לכהן כדריקטור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker