הותר לפרסום: סוחר הנשק עמית שדה חשוד בפרשת מספנות ישראל והשוחד באפריקה

שדה תיווך בעסקה שבה נמכרו שלוש ספינות שלדג מתוצרת מספנות ישראל לחיל הים של ניגריה בכ-21 מיליון דולר - וקיבל 7% ממנה ■ החשד הוא שחלק מכספי התיווך שימשו עבור שוחד לנציגי ממשל ■ עורך דינו: החקירה לא תוליד דבר"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית שדהצילום: ניר קידר
אפרת נוימן

הותר לפרסום כי סוחר הנשק עמית שדה הוא אחד החשודים בפרשה שבה ניתן לכאורה שוחד לשם קידום עסקיה של חברת מספנות ישראל. הפרשה עוסקת בעסקה שנעשתה לפני כעשור, שבה נמכרו שלוש ספינות שלדג מתוצרת מספנות ישראל לחיל הים של ניגריה בכ-21 מיליון דולר. מי שתיווך בעסקה הוא שדה שקיבל 7% ממנה כשלפי החשד חלק מכספי התיווך יועדו לתשלומי השוחד.

שדה נחשב לאיש מסתורין המקפיד על חשאיותו, נרתע מחשיפה ציבורית ואף ממעיט בקשרים עם ישראלים. לאחר שירותו הצבאי עבד כמדריך ירי באנגולה מטעם חברה ישראלית לייעוץ ביטחוני, שהעניקה שירותי הדרכה לאבטחת מתקני נפט, משם עבר לניגריה.

מספנות ישראל מוחזקת בידי גולד הציבורית, סמי קצב, שלומי פוגל ויורשי שלמה שמלצר. החקירה שנהפכה לגלויה במארס עוסקת בחשד לעבירות, ובהן מתן שוחד לנציגי ממשל במדינות באפריקה במטרה לאפשר עסקות ביטחוניות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בין החשודים גם סמנכ"ל השיווק של החברה עודד ברייר ויו"ר דירקטוריון מספנות ישראל סמי קצב. גם אבי שחף, שהיה עד לסוף מארס מנכ"ל מספנות ישראל זומן על ידי המשטרה לחקירה באפריל ושוחרר בתנאים מגבילים.

מספנות ישראל פועלת בארבעה תחומים: בניית ספינות קרב; תכנון, תיקון ומתן שירותי תחזוקה לכלי שיט אזרחיים וצבאיים; עבודות מתכת שקשורות לפרויקטים בתחום התשתיות; הפעלת נמל במפרץ חיפה ויבוא וייצור תערובות על בסיס מלט לענף הבנייה והתשתיות באמצעות החברה הבת סימנט.

העבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר היא עבירה חדשה יחסית, שהוכנסה לחוק העונשין ב-2008. היא נוספה לחוק בעקבות התחייבות של מדינת ישראל לאמנת האו"ם נגד שחיתות ולאמנת הארגון לשיתוף פעולה ולפיתוח כלכלי (OECD) בדבר המאבק בשוחד לעובדי ציבור זרים בעסקות בינלאומיות.

הסעיף הרלוונטי הוא 291א' לחוק העונשין, והוא קובע כי מי שנותן שוחד לעובד ציבור זר תמורת פעולה הקשורה בתפקידו - דינו כדין נותן שוחד לעובד ציבור בישראל. העונש שקובע החוק הוא עד שבע שנות מאסר.

עורך דינו של שדה, שחר מנדלמן מסר כי "זהו נסיון כושל של משטרת ישראל לרצות את ארגון ה-OECD בהצגת מצג של מלחמה לכאורה בשחיתות בינלאומית. לא יהיה כלום - כי אין כלום. החקירה לטעמי לא תוליד דבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker