מחלקה של איש אחד: רון סוקול יהיה השופט הכלכלי בחיפה

בבית המשפט המחוזי בחיפה החלה לפעול מיום שישי מחלקה כלכלית, בראשה יעמוד השופט רון סוקול ■ אף שלמחלקה זו הוקצו תקנים לשני שופטים, הוחלט בינתיים שבראש המחלקה יכהן שופט אחד

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון סוקול
רון סוקולצילום: אוליבייה פיטוסי/באובאו

בבית המשפט המחוזי בחיפה החלה לפעול מיום שישי מחלקה כלכלית. מחלקה זו תרכז את הדיון בנושאים המוגדרים ככלכליים בחוק בתי המשפט, בתחומים האזרחיים והפלילים.

אף שב-11 ביוני פורסם בצו הרשומות כי במחלקה שתיפתח יפעלו שני שופטים (לעומת שלושה שופטים במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב) הוחלט שכרגע במחלקה יכהן רק שופט אחד, סגן הנשיא רון סוקול. 

כונס הנכסים הרשמי לשעבר, פרופ' דוד האן, שהיה מועמד לשפיטה במחוזי בחיפה יועד כפי הנראה גם הוא להיות שופט במחלקה הכלכלית אבל בסופו של דבר בוטל מינויו לשיפוט מחוזי מכיוון שלא עבר קורס שיפוט.

מדוברות בתי המשפט הסבירו כי "נוכח היקף התיקים הוחלט, בשלב זה, למנות למחלקה הכלכלית שופט אחד".

סוקול, 58, סיים ב-1986 את לימודי המשפטים באוניברסיטה העברית והתמחה בעליון אצל השופט שלמה לוין. ב-1996 הוא מונה לכהונה של שופט שלום בחיפה וב-2004 קודם למחוזי. סוקול הוא חתנו של שופט העליון בדימוס תיאודור אור, הוא נחשב לשופט חכם ומוערך, הדן בעתירות מינהליות, תביעות אזרחיות, תיקי מסים ותיקי פירוק.

ב-2017 היה סוקול מועמד לשופט עליון אך הפסיד את המינוי ליוסף אלרון, לשעבר נשיא המחוזי בחיפה, שנחשב ליריבו. אלרון זכה לתמיכה חזקה של שני גורמים דומיננטיים: שר האוצר משה כחלון, ויו"ר הלשכה אפי נוה. כחלון היה זה שדחף להקמת בית המשפט הכלכלי בחיפה אליו מונה כעת סוקול.

המחלקה הכלכלית בחיפה הוקמה בעקבות התקדים המוצלח של המחלקה הכלכלית בתל אביב אשר החלה לפעול בסוף 2010 ולאור דרישה למענה דומה בצפון. המחלקה הכלכלית בתל אביב עובדת בצורה יעילה ומקצועית ומכהנים בה השופטים רות רונן, חאלד כבוב ומגן אלטוביה (שהחליף את דניה קרת-מאיר לאחר שפרשה משפיטה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker