העליון: עונשו של אבנר קופל שהורשע בעבירות מרמה ומס יישאר 20 חודשי מאסר

בית המשפט העליון קבע כי אין להבחין לעניין העונש בין עבירת מרמה שקשורה בתשלום לבין מרמה שקשורה בדיווח ■ בית המשפט לא התערב בעונש שהופחת במחוזי ■ קופל מרצה את עונשו כבר יותר משנה

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר קופל
אבנר קופלצילום: תומר אפלבאום

בית המשפט העליון קיבל השבוע את הערעור של המדינה וביטל את פסק הדין שנתן בית המשפט המחוזי בעניינו של אבנר קופל, איש עסקים ויו"ר ארגון הכדורסל לשעבר - אך השאיר על כנו את העונש שהופחת במחוזי ל-20 חודשי מאסר.

בתחילת 2017 קופל הורשע על פי הודאתו בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במרמה, ערמה ותחבולה בכוונה להתחמק ממס ועבירות נוספות. השופטת לימור לימור מרגולין-יחידי גזרה עליו שלוש שנות מאסר וקנס. קופל ערער על חומרת העונש לבית המשפט המחוזי והעונש הופחת בתחילת 2018 על ידי הרכב של השופטים רענן בן יוסף, אירית קלמן ברום ואברהם הימן ל-20 חודשים. קופל החל לרצות את עונשו לפני יותר משנה. 

על פי כתב האישום, לקופל ולחברה בבעלותו, רב אור, הצטברו חובות במיליוני שקלים לרשות המסים. במסגרת הליכי הגבייה, החל משנת 2005, עיקלה רשות המסים כספים אשר הגיעו לקופל ורב אור מחברת הפניקס וכן בוטל הפטור מניכוי מס במקור שהיה לחברה.

כדי לעקוף הליכי גבייה אלה פעל קופל בשורת פעולות מירמה, לרבות זיוף מסמכים. הוא הציג את המסמכים לחברת הפניקס, כדי שיאפשרו את שחרור הכספים התפוסים אצלה, ויאפשרו התחמקות מניכוי מס במקור בגובה של כ-7 מיליון שקל. קופל ביצע חלק מפעולות המרמה עם שותפו, ראובן עופרי. השניים עשו שימוש, כל אחד בחברה שבבעלותו, כדי להסתיר ולהסוות את המרמה. על עופרי נגזר בשלום מאסר בפועל של 16 חודשים וקנס ובמחוזי העונש הופחת ל-10 חודשי מאסר. במסגרת הפרשה גם הורשעו בשלב מוקדם יותר חברת הפניקס ובעלי תפקידים מטעמה בביצוע עבירות מס.

שופטי המחוזי הבחינו בין עבירה של העלמת הכנסות כחמורה יותר לעומת עבירה של אי תשלום מס במקור, וקבעו כי מרמה שקשורה בתשלום חמורה יותר ממרמה שקשורה בדיווח. לכן הם קבעו את מתחם הענישה במקרה של קופל על 30-14 חודשי מאסר ובמקרה של עופרי על 18-10 חודשי מאסר.

לאחר שהמדינה עירערה לעליון, נקבע השבוע כי הערעור מתקבל שכן לא קיים הבדל בערכים המוגנים בין העבירות השונות הנזכרות בסעיף 220 לפקודת מס הכנסה (הקובע עבירות אשר נעברו במזיד בכוונה להתחמק ממס) ומתחם הענישה צריך להיות 50-26 חודשי מאסר. ואולם, אף שהם קבעו כי פסק הדין של המחוזי מבוטל במישור העקרוני, עונש המאסר נשאר 20 חודשים, כפי שהופחת במחוזי.

מהמחלקה הפיסקאלית בפרקליטות המדינה ומפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) נמסר כי: "אנו רואים בפסק הדין מפי בית המשפט העליון מסר חשוב ומרתיע במסגרת המלחמה בפשיעה הכלכלית ועבריינות המס".

התיק נוהל בבית המשפט העליון על ידי עו"ד יורם הירשברג מהמחלקה הפיסקלית בפרקליטות המדינה, ובבית משפט השלום והמחוזי על ידי עו"ד קרן צבירן-לצטר ועו"ד דנה נקר-מונצ'יק מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). את קופל ייצגו עורכי הדין יהושע למברגר ומיכה פטמן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker