גור מגידו
גור מגידו

עו"ד יוסי בנקל, הנאמן לנכסיו של אליעזר פישמן, הגיש היום תביעה על סך 159 מיליון שקל נגד רונית אבן, שכיהנה כדירקטורית בכ-80 חברות בקבוצת פישמן. לטענת בנקל, אבן שימשה חותמת גומי לערבויות במאות מיליוני שקלים שהעמידה חברת תרזליט מקבוצת פישמן לחובות של חברת נכסי משפחת פישמן. בנקל טוען כי ההחלטות על מתן הערבויות לא שירתו שום תכלית עסקית של תרזליט, אלא נועדו לשרת את בעל השליטה בחברה.

התביעה מתרכזת בשלוש עסקות, שאבן היתה אחראית עליהן. הראשונה בנושא ערבות שנתנה חברת תרזליט להלוואות של חברת נכסי משפחת פישמן לבנק הפועלים, שהתנפחה לסכום של עשרות מיליוני שקלים. עם פירוקה של חברת נכסי משפחת פישמן מצאה עצמה תרזליט בחוב לבנק.

העסקה השנייה היא שיעבוד של נדל"ן בבעלות החברה, ששוויו נאמד לדברי בנקל ב-120 מיליון שקל, לטובת הבטחת חובות חברת נכסי משפחת פישמן לבנק מזרחי טפחות בכחצי מיליארד שקל. הנכס מומש לבסוף, בלי שהדבר הניב כל תועלת כלכלית או עסקית לחברת תרזליט.

עוד טוען בנקל כי אבן אחראית להעברה של 5 מיליון שקל מתרזליט לחברת א.פ. פישמן, שנשלטה ב-100% על ידי פישמן, ממש בסמוך למועד פתיחת הליכי פשיטת הרגל נגד איש העסקים. זאת, מבלי שהיתה עסקה מסוימת, ששימשה אפילו תירוץ להעברת הכספים, וללא שהיתה החלטת דירקטוריון על ביצוע העברת הכספים.

עו"ד יוסי בנקלצילום: מוטי מילרוד

בנקל צירף לבקשה דו"ח ביקורת חקירתית שביצע רו"ח עופר אלקלעי בהזמנתו. לפי הדו"ח, מהפרוטוקולים של דירקטוריון תרזליט עולה כי "החברה נוטלת התחייבויות עבור פעילויות שלא קשורות אליה במישרין, ושמקדמות אינטרסים של חברות אחרות בבעלות של משפחת פישמן".

בנקל כלל בבקשת התביעה גם ציטוטים מחקירתם של אבן ופישמן בתיק פשיטת הרגל של פישמן, מהם עולה כי החברות לא ניהלו פרוטוקולים מדיוני הדירקטוריון, גם כאשר התקבלו החלטות בסכומים של מאות מיליוני שקלים.

תרזליט היא אחת מחברות האחזקות של פישמן, שבאמצעותה החזיק בקרקעות שונות וכן ברשת הום סנטר. החברה נכנסה לפירוק באמצע 2017. במסגרת התיק הוגשו תביעות חוב בסך 815 מיליון שקל, מהן אישר בנקל נשייה בכ-519 מיליון שקל.

תיק פישמן הוא תיק חדלות הפירעון הגדול בהיסטוריה של ישראל. חובות החברות מקבוצת פישמן נאמדו עם תחילת ההליך ביותר מ-4 מיליארד שקל.

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker