שוחררו הישראלים שנעצרו בפליפינים בחשד להונאת משקיעים

שמונת העצורים שנעצרו בשבוע שעבר צפויים לנחות מחר בארץ לאחר שחרורם ■ רוב העצורים הישראלים לא היו המטרה ■ ההערכות מדברות שהמשטרה חיפשה את ראשי החברה שככל הנראה יש להם קשר לישראל

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אי-פי
גור מגידו

שוחררו שמונת הישראלים שנעצרו לפני כשבוע וחצי בפיליפינים בחשד להונאת משקיעים. השמונה צפויים לחזור לישראל כבר מחר.

השמונה - ישי שאולוב, אוהד אליאס, רן פלד, אליאב לוגסי, יהודה חדד, עידן חדד, דוד פריפלד וישראלי נוסף ששמו לא ידוע בשלב זה, נעצרו יחד עם יותר מ-400 אזרחים פיליפינים, במהלך פשיטה שערכה משטרת הפיליפינים על משרדי חברת IBD Marketing בפמפנגה - בחשד כי החברה ביצעה הונאה בינלאומית שיטתית במסגרתה שוכנעו משקיעים מרחבי העולם להשקיע כספים בפלטפורמת מסחר מקוונת של החברה.

לפי החשד, החברה הטעתה את הלקוחות שהם מקבלים אימון מסחר צמוד, בעוד שמטרת ה"אימון" הייתה הובלת הלקוחות להשקעות שיביאו למחיקת מלוא ההשקעה שלהם וגריפת הסכום המלא לקופת החברה.

עם המעצר הובאו שמונת הישראלים הישר למסיבת עיתונאים בה הוצגו לראווה, לבושים חולצות כתומות עם לוגו של משטרת הפיליפינים, בפני מצלמות העיתונות העולמית. שמותיהם של ארבעה מהישראלים החשודים הוקראו במהלך מסיבת העיתונאים, אך לא הייתה זהות בין העצורים לבין השמות שהוקראו. השמות שהוקראו הם ככל הנראה שמותיהם של החשודים הישראלים שעלו בשלב החקירה שקדמה למעצר. בהמשך התברר כי הישראלים שנעצרו במשרדי החברה בפועל היו שכירים בחברה בתפקידי ניהול, אך לא בעליה ובכל מקרה - לא האנשים שמשטרת הפיליפינים חיפשה. זאת, למעט ישי שאולוב שדווקא היה ברשימת החשודים המקורית ושמו גם הוקרא במסיבת העיתונים.

קשר ל-ITrader

פרסום באתר Finance Feeds קשר בעבר בין IBD Marketing שבמרכז הפרשה הפיליפינית לבין חברה אחרת שרשות ני"ע אסרה את המשך פעילותה בישראל ואף המליצה לאחרונה להעמיד לדין את אנשיה - חברת iTrader. החברה פעלה בישראל, לפי החשד, בשיטת הונאה זהה לזו שנחקרת בפיליפינים.

באותו פרסום צוטט עובד לשעבר ב-ITrader שטען שהקמת החברה הפיליפינית באה על רקע המבוי הסתום שאליו הגיעה החברה הישראלית - ולמעשה, היא מוחזקת על ידי אותם בעלים. העובד תיאר את הקמת IBD Marketing כתוכנית עתידית. עיון באתר החברה מראה שמה שתואר עוד בסוף 2016 כתכנית, הוצא לפועל במהלך 2017, עם גיוסם של מאות עובדים מקומיים בפיליפינים.

משפחותיהם של העצורים בישראל, פנו בשבוע שעבר לעורכי הדין רונן רוזנבלום, ז׳ק חן וסתיו סער, שאף טסו בימים האחרונים לפיליפינים וסייעו בהליכים לשחרור הישראלים ולהבאתם לישראל. רוזנבלום מייצג גם החשודים בפרשת iTrader. בשלב זה לא ידוע אם משטרת הפיליפינים תבקש לנקוט בהליכים נגד ישראלים אחרים. רשות ני"ע הישראלית סירבה לפרט אם קיבלה פניה לסיוע מהרשויות בפיליפינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker