צולמתי במצלמת מהירות וקיבלתי קנס – האם עלי לשלם אותו?

הפרקליטות הורתה למשטרה להקפיא שליחה של דו"חות לנהגים שצולמו במצלמות מהירות ■ איך זה משפיע עלינו? - שאלות ותשובות

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מצלמת מהירות
מצלמת מהירותצילום: רמי שלוש

קיבלתם קנס על מהירות ועדיין לא שילמתם? אולי כדאי להמתין. הפרקליטות הורתה באחרונה למשטרה להפסיק לעת עתה לשלוח דו"חות מהירות לנהגים שצולמו במצלמות מהירות נייחות, שהותקנו בשנים האחרונות ברחבי הארץ – וזאת בשל בדיקה שנעשית על רקע בעיה אפשרית באמינות המצלמות.

באילו מצלמות מדובר?

מדובר במערך מצלמות המכונה א'3. הצבת המצלמות התחילה ב-2012, כשהיעד הוא הצבת 300 מצלמות בכבישי הארץ. עד כה הושקעו בפרויקט יותר מ-100 מיליון שקל מכספי הציבור.

מה לגבי מי שכבר הודה בנסיעה במהירות מעל המותר ושילם קנס?

עו"ד תומר גונן מסביר כי מי ששילם והודה באשמה לא יקבל חזרה את כספו ולא יבוטלו הנקודות שקיבל – גם אם יימצא בדיעבד שהתהליך היה פגום. זאת מכיוון שהוא הודה. 

מה צריך לעשות מי שקיבל באחרונה דו"ח על עבירת מהירות - ועדיין לא שילם את הקנס?

עו"ד ינון היימן אומר כי במקרה זה יש להגיש בקשת דחייה לבימ"ש ולבקש להישפט. בדרך זו יהיה אפשר לעכב את הקנס עד שהסוגיה תתבהר סופית. אם לפני שתהיה החלטה יגיע מועד המשפט, יש לטעון שהמערכת אינה אמינה.

האם מי שיצולם מכאן ולהבא על ידי מצלמות המהירות יהיה פטור מתשלום קנס?

המשטרה ביקשה אתמול להבהיר כי מצלמות המהירות ימשיכו לתעד נהיגה במהירות מופרזת. החלטות לגבי האכיפה יתקבלו בתום הבדיקה ולכן לא ניתן בשלב זה לדעת מה תהיה התוצאה עבור הנהגים שיצולמו בימים אלה נוסעים במהירות מופרזת.

מה צפוי לאחר שהפרקליטות תקבל החלטה בנוגע למצלמות?

התשובה תלויה בהחלטה. אם ייקבע שהמצלמות אינן מהימנות, קשה להאמין שניתן יהיה באופן מעשי לבטל לאחור את כל דו"חות המהירות של המצלמות, להשיב כספים ולבטל נקודות.

עו"ד גונן סבור שבגלל הבעיות הקיימות של המצלמה זה גם לא יהיה ריאלי להכשיר את התקן. לדבריו, האופציה הריאלית ביותר תהיה להפסיק את השימוש בהן מכאן ולהבא (כמו שעשו באנגליה), והמדינה תחליט מה לעשות עם התיקים שעומדים ותלויים.  

מה הביא להחלטת הפרקליטות כעת?

בחברת החדשות פורסם אתמול כי ההוראה התקבלה על ידי המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים שלמה (מומי) למברגר, לאחר שבבדיקה שנעשתה בטכניון המצלמות נמצאו לא אמינות. גונן מציין שלפני חודשיים הוא הגיש ביחד עם עו"ד כפיר דור תלונה ליועמ"ש ולמבקר המדינה, ובה הם סקרו את הבעייתיות של המצלמות כפי שעולה מתיק שמתנהל בבית משפט – ולכך היתה יכולה להיות השפעה על החלטת הבדיקה.

באיזה תיק מדובר?

מדובר בתיק שמתנהל בבית המשפט לתעבורה בעכו מאז 2013, שבו מוטלת בספק הדרך בה אישר מכון התקנים את מערך המצלמות המכונה א'3. מדובר בערעור של 20 נהגים. במהלך הדיונים זומן נציג מכון התקנים, שטען כי המצלמות עברו ניסויי שטח בהולנד לפני הפעלתן.

ואולם, הדו"חות של אותם ניסויים לא נמצאו על ידי מכון התקנים, וגם משלחת של משטרת ישראל שיצאה להולנד כדי לחפש את הדו"חות חזרה בידיים ריקות. לפי המשטרה, בהולנד התברר כי גם ההולנדים, שהשתמשו במערכת, הסתמכו על בדיקות שהתבצעו במדינה אחרת - גרמניה - לפני 10 ו-15 שנה.

באיזה שלב נמצא התיק?

התיק נמצא לאחר סיום פרשת ההגנה, כשהמדינה ביקשה לפני חודש להביא עד מהולנד מטעם החברה היצרנית. המערערים התנגדנו וביהמ"ש צריך לתת החלטה בעניין. גונן, שמייצג את הנהגים בתיק זה ביחד עם עורכי הדין כפיר דור, יוסי יעקובי וערן בראור, מסביר כי המומחה מטעם ההגנה סיים ב-3 למאי עדות של שלושה ימים שהתפרשה על פני 700 עמודי פרוטוקול.

ייתכן והעדות והניתוח שלו את המערכת היו טריגר נוסף לביצוע הבדיקה של הפרקליטות אם המערכת עובדת או לא. תיק נוסף שבו מייצגים אותם עורכי דין מתנהל בחיפה והשמיעה שלו תתחיל בנובמבר. בתיק זה המדינה הגישה כתבי אישום בגין מהירויות במקרה של 9-8 נהגים.

מהי ההשפעה של החלטת הפרקליטות על אותם תיקים המתנהלים בבית משפט לתעבורה?

גונן מציין שהם הגישו היום בקשה דחופה לביהמ"ש בחיפה לקבל את כל החומרים, כולל ההחלטה הנוכחית של הפרקליטות והבדיקות של הטכניון – על מנת לבחון את המשך צעדיהם.

מה הסיכוי לתביעה ייצוגית?

במארס השנה נקבע בבית המשפט העליון שלא ניתן לגבות קנס פלילי בהליך ייצוגי, ולכן ייצוגית שהוגשה בטענה להשבת קנסות בשל חוסר אמינות של מצלמות המהירות נמחקה. גם אם לא ניתן להגיש ייצוגיות בעניין קנסות המהירות, נהגים יכולים לתבוע באופן פרטני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker