הוא לא ידע? ליברמן יתייצב על דוכן העדים בפרשת ישראל ביתנו - כעד אופי

שר הביטחון יתייצב בבית המשפט כדי לתת עדות אופי לגבי ראש המטה של מפלגתו לשעבר דאוד גודובסקי שהורשע בשלוש פרשות שוחד ■ גודובסקי הודה שבשיתוף סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, דאגו לסדר לחברת אברורה חוזי הפקה במימון גופים ממשלתיים, בתמורה לשוחד

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון, אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן
גור מגידו

רבים מהנאשמים בתיק ישראל ביתנו טענו לאורך חיי התיק כי זו חקירה פוליטית שפיספסה את מטרתה. לפי הטענה הזו, שאינה משוללת יסוד לחלוטין, מטרת החוקרים היתה מההתחלה אחת - ראשו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן. בקרוב אמור ליברמן להגיע לראשונה לעדות בתיק בנסיבות לא צפויות. (עדכון: העדות היתה אמורה להינתן מחר, יום ד', אך היא תידחה לנוכח המצב הביטחוני בדרום). 

שר הביטחון צפוי לתת עדות אופי לטובתו של ראש מטה הארגון במפלגת ישראל ביתנו לשעבר דאוד גודובסקי, שהורשע לפי הודאתו בשלוש פרשות שוחד, במסגרת שלב הטיעונים של גודובסקי לעונש. 

מפלגתו של ליברמן, אפשר לומר זאת לאחר שורה של הרשעות בתיק, סרחה ובענק. בכיריה נאשמים (ואחד מהם הורשע כאמור) בשוחד שיטתי שנגבה בתמורה לתקציבים ממשלתיים. ומה לגבי ליברמן? הוא לא ידע, לא שמע ולא הריח דבר. מחר ידבר השר התתרן בשבחו של גודובסקי - שתמיד עמד לצד המפלגה, ושבאחרונה אף לקח על עצמו את התיק.

הרשעתו של גודובסקי נוגעת לשלוש פרשות, שכל אחת מהן כוללת מספר רב של מעשי שוחד. בפרשה הראשונה הורשע גודובסקי בשוחד בגין חלקו במערכת היחסים הבלתי חוקית עם חברת ההפקה אברורה בבעלות עדת המדינה בתיק נלי דינוביצקי. גודובסקי הודה בכך שבשיתוף הנאשמת העיקרית בתיק, סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום, דאגו לסדר לחברת אברורה חוזי הפקה במימון גופים ממשלתיים, בתמורה לשוחד בשיעור 10% מסך החוזים.

ראש מטה ישראל ביתנו לשעבר, דאוד גודובסקי צילום: עופר וקנין

בפרשה אחרת הורשע גודובסקי בעסקת שוחד מול עמותת איילים העוסקת בהקמת כפרי סטודנטים בנגב ובגליל. גודובסקי הודה שסייע לעמותה בקבלת תקציבים בסך 5 מיליון שקל מהכספים הקואליציוניים שהיו בשליטת ישראל ביתנו. חלק בלתי ידוע מהכסף חזר לידי מפלגת ישראל ביתנו כשוחד בדרכים יצירתיות, כמו העסקת פעילי המפלגה בתפקידים לא נחוצים או מימון שירותי יחסי ציבור שקיבלה פאינה קירשנבאום. ערך השוחד שהתבקש בפרשה (אך לא כולו שולם בפועל) לפי כתב האישום המוסכם - 380 אלף שקל.

בפרשה השלישית, הורשע גודובסקי בהעברת תקציבי ציבור לארגון התאחדות היזמים כשהשוחד בתמורה לתקציב שולם בצורת מימון טיסות לגודובסקי וליועץ התקשורת של קירשנבאום בשווי של כ-20 אלף שקל.

המדינה דרשה כי עונשו של גודובסקי ינוע בין 7 ל-11 שנות מאסר בפועל. סנגוריו של גודובסקי, עורכי הדין מאור ברדיצ'בסקי ולירן זילברמן, ביקשו מבית המשפט כי עונשו יהיה 24-6 חודשי מאסר. אחת מהטענות של גודובסקי להגנתו, היא כי הוא לא לקח את התמורה בעסקות השוחד לכיסו הפרטי, אלא לצרכי המפלגה.

מחר בבוקר יגמול יו"ר המפלגה ליברמן לנאשם על נאמנותו, ויתייצב בבית המשפט כדי לשכנע כי ראוי להקל בעונשו של גודובסקי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker