העליון נתן אישור סופי לדחייה של תביעת הענק נגד מיקי צולר ואברהם הירשזון

התביעה עסקה בנזקים הכבדים שנגרמו לקרן הפנסיה של הסתדרות העובדים לאומית בשלוש פרשות שונות והופנתה כלפי גורמים שכיהנו כנושאי משרה ■ העליון: "התמונה הכללית שמצטיירת מעוררת תמיהות ותהיות בנוגע לחלק ממהלכי הקרן, אך אין מקום לייחס אחריות למשיבים"

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברהם הירשזון
אברהם הירשזוןצילום: מוטי קמחי
אפרת נוימן

בית המשפט העליון דחה היום (ב') את הערעור שהוגש על הדחייה של תביעת הענק נגד שורה של נושאי משרה ודירקטורים בקרן הפנסיה של הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל) ובהם אברהם הירשזון, מיכאל (מיקי) צולר וליאורה כחלון, רעייתו של שר האוצר משה כחלון.

ביוני 2015 דחה השופט יהודה פרגו מבית המשפט המחוזי בתל אביב את התביעה, בסך כ-190 מיליון שקל שעסקה בנזקים הכבדים שנגרמו לקרן הפנסיה של הע"ל תחת ניהולה של הע"ל. התביעה, שעסקה בשלוש פרשות שונות הוגשה, בין היתר, על רקע דו"ח ביקורת שנערך לבקשת משרד האוצר ובו נתגלו ליקויים רבים שנפלו לכאורה בהתנהלות נושאי המשרה. בית המשפט המחוזי בחן את הטענות לגופן וקבע כי לא נפל כל פגם בהתנהלות האישית של נושאי המשרה.

השופטת ענת ברון, שכתבה את פסק הדין בערעור אליו הצטרפו בהסכמה השופטים יורם דנציגר ונעם סולברג, אמרה כי אינה מוצאת לנכון להתערב בקביעות המחוזי הנטועות במסכת עובדתית ובהתרשמות מהעדים. היא ציינה כי "יש להודות כי התמונה הכללית שמצטיירת מהחומר שהונח לפתחנו מעוררת תמיהות ותהיות בנוגע לחלק ממהלכי הקרן. כך, שעה שהמסכת העובדתית שנתבררה מלמדת לכאורה כי הקרן פעלה ביד שלובה עם ההסתדרות הלאומית, ולא הקפידה להפריד את ענייני עמיתיה מענייני ההסתדרות כפי שמצופה היה שתעשה. עם זאת ניתוח הפרשות מצביע על כך שבנסיבות המקרה אין מקום לייחס אחריות למשיבים בעילות שנטענו נגדם". 

ברון התייחסה לכך שבמסגרת הניתוח שערך בית המשפט המחוזי, ניתן משקל לא מבוטל לכך שהממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר לא התערב בהתנהלות הקרן "בזמן אמת". בית המשפט ראה בעובדה זו אינדיקציה לכך שהקרן – ובהתאם נושאי המשרה שכיהנו בה – פעלו באופן תקין.

ברון קבעה שאין להותיר את קביעות בית המשפט ביחס להתנהלות הממונה ולייחס להן משקל בבחינת התנהלות נושאי המשרה בקרן ואין להטיל את האחריות להחלטות שקיבלה הקרן לפתחו של הממונה."סבורתני כי בנקודה זו נתפס בית המשפט לכלל טעות מן הבחינה הנורמטיבית", כתבה. "על מנת שהתנהלות של הרגולטור, לא כל שכן שתיקתו, תהווה אינדיקציה להתנהלות נושאי המשרה בחברה, סבורתני כי צריך שיתקיימו נסיבות ייחודיות המצדיקות זאת; ונסיבות כאלה אינן מתקיימות במקרה זה". עם זאת, לא היה בכך כדי לשנות את התוצאה הסופית כפי שהוכרעה במחוזי.  

התביעה המקורית הוגשה ב-2009 על ידי יעל אנדורן, ששימשה אז כמנהלת מורשית של הקרן, לאחר הליך בדיקה של משרד האוצר. לימים, פסגות החליפה את המנהלת המורשית כתובעת.

ענת ברון
ענת ברוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בראש הנתבעים עמד צולר, שהיה דירקטור בקרן ובתקופה מסוימת גם יו"ר הקרן, ונחשב הרוח החיה בניהולה. לצדו נתבע גם הירשזון — לשעבר יו"ר הע"ל, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ושר האוצר — שריצה עונש מאסר בגין פרשיות שחיתות אחרות שהתגלו בהע"ל ואינן קשורות לקרן הפנסיה. עוד נתבעו שורה ארוכה של דירקטורים בקרן, לרבות מי שהיה מנכ"ל הקרן, ציון כהן, שהורשע גם הוא בפרשות השחיתות של הירשזון בהסתדרות.

ברון ציינה כי במקרה זה "אנחנו לא נדרשים לקבוע מסמרות בנוגע לטיבן והיקפן של החובות החלות על קרנות הפנסיה, וכך גם בנוגע לחובות נושאי המשרה בקרן פנסיה. שאלת היחס בין החובות המוטלות על נושאי משרה בקרן פנסיה מכוח חוק החברות, לבין אלה המוטלות עליה מכוח חוק הפיקוח, היא שאלה נכבדה שיש להותירה בשלב זה לעת מצוא".

אחת הפרשות במרכז התביעה נגעה להשקעת כספי הקרן בשיפוץ מלון הוד בים המלח בסוף שנות ה–90. בית המלון היה בבעלות משותפת של קרן הפנסיה והע"ל. בתביעה נטען כי הקרן השקיעה בשיפוץ של בית המלון כ–95 מיליון שקל ב–1998–2002. "השקעות אלה לא השביחו את הנכס כלל, ושוויו של המלון לא השתנה למרות ההשקעה המסיבית", נכתב בתביעה. עוד נטען כי השיפוץ נעשה תוך ניהול רשלני לכאורה וללא הפעלת שיקול דעת. פרשה שנייה התייחסה לטובות הנאה אסורות ופסולות בסך 9 מיליון שקל שקיבל לכאורה צולר. פרשה שלישית נוגעת לתשלום בונוס של מיליוני שקלים לצולר. בתביעה שנדחתה נטען כי הבונוס הזה ניתן ללא קבלת האישורים הנדרשים בחוק ותוך הפרת חובות הנאמנות, האמון והזהירות על ידי הדירקטורים.

את המנהלים יצגו עורכי הדין עוה"ד בעז בן צור, קרן שמש ואורי שנלר ממשרד בועז בן צור ושות׳ ונדב ויסמן, אור בר-און גיל ואדם שפירא ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם, טל ושות'. את הירשזון ייצגו עוה"ד אלירם בקל ועודד גזית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker