הבוררות שאחרי השביתה הגדולה: הפרקליטים דרשו תוספת שכר של 35% - וקיבלו 19.25% - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הבוררות שאחרי השביתה הגדולה: הפרקליטים דרשו תוספת שכר של 35% - וקיבלו 19.25%

השופט בדימוס סטיב אדלר פסק כי תנאי עבודתם של הפרקליטים יוחרגו מתנאי השכר של יתר עובדי המדינה

שלושה חודשים לאחר שהסתיימה שביתת הפרקליטים שארכה 43 ימים, פירסם היום (ב') נשיא בית הדין הארצי לעבודה בדימוס, סטיב אדלר, פסק בוררות ובו הוא קובע שיפור בתנאי שכרם של הפרקליטים.

הבורר פסק כי תנאי עבודתם של הפרקליטים יוחרגו מתנאי השכר של יתר עובדי המדינה ותתווסף לשכרם תוספת קבועה נוספת שתכונה "תוספת בתי משפט". תוספת זו בשיעור של 3.5% תשולם בשלוש פעימות: פעימה אחת של 1% אשר תשולם החל מיום 1.4.2011; פעימה שנייה של 1.25% אשר תשולם החל מ-1 בינואר 2012; ופעימה שלישית של 1.25% אשר תשולם החל מ-1 בינואר 2013.

אמיל סלמן

אדלר הבהיר כי "תוספת זו באה לפצות את הפרקליטים על העבודה המיוחדת והעומס הנוסף אשר הוטל עליהם כתוצאה משינויים ושיפורים בהתנהלות בתי המשפט, ובכללם יישום המדיניות החדשה בדבר אי-דחיית מועדי דיונים שנקבעו מראש, שמיעת משפטים מיום ליום, הטמעת נט-המשפט, שמיעת סיכומים בעל פה תחת הגשת סיכומים בכתב, אשר בעבר היו נדחים לעיתים חודשים ארוכים, בהתאם לעומס שהוטל על הפרקליט".

כעת, לאחר החלטת הבוררות, תסתכם תוספת השכר לפרקליטים בכ-19.25% הפרוסים על פני 4 שנים (2009-2012).

הבורר פסק עוד כי על המדינה לפעול למילוי 59 תקנים משודרגים חדשים של פרקליטים עד סוף השנה. תוספת התקנים המשודרגים נועדה להתמודד עם הבעיה לפיה פרקליטים ותיקים ובעלי מומחיות רבה בתחומם לא הצליחו להתקדם במערכת בשל מיעוט בתקנים לבכירים.

הבורר הוסיף וקבע כי לאור אופי העבודה של פרקליטים שדורש נסיעות רבות לבתי משפט, בתי מעצר, וועדות שונות ישודרגו תקני החזרי הוצאות הרכב של כ-350 פרקליטים בהתאם תקני שירות שונים שקיימים בשירות המדינה.

הבורר דחה את דרישת הפרקליטים להכפיל את ימי ההשתלמות שלהם מ-15 ימים ל-30, כך שבמהלך שש שנים יוכל פרקליט לצבור 180 ימים ובסוף אותן שש שנים, הוא יוכל לצאת לשבתון של שישה חודשים. בנוסף אדלר דחה את דרישת הפרקליטים לקבל פיצוי כספי בשל האיסור שחל עליהם לעסוק בעבודה פרטית, לאחר שעות העבודה.

דרישות הפרקליטים לשינוי חישוב זכויות הפנסיה שלהם ולקיצור התקופה לקבלת מענק היובל נדחו אף הן על ידי הבורר.

לגבי דרישת הפרקליטים לקבל שכר בעבור 43 ימי השביתה פסק אדלר כי "בהתחשב בעומס העבודה שהוטל על הפרקליטים עם חזרתם לעבודה, והצורך להתגבר על הפיגורים שנוצרו, כל פרקליט רשאי לפדות עד 22 ימי חופשה הצבורים לו, ככל שצבורים לו, ולעבוד בהם".

בנובמבר 2010 פרצה שביתת הפרקליטים המועסקים בפרקליטות המדינה ובפרקליטויות המחוז השונות. 860 הפרקליטים השובתים לא הופיעו לדיונים בבית המשפט ובערכאות השיפוטיות השונות ולא טיפלו בממצאי חקירות משטרה הובאו לפניהם.

ב-29 לדצמבר בתום דיון ממושך בבג"ץ בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, פרקליט המדינה, משה לדור הממונה על השכר במשרד האוצר, אילן לוין ויו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות - הגיעו הצדדים להסכמות על חלק מהנושאים שבמחלוקת, ואת חלקם האחר הסכימו להעביר לבוררות בפני הנשיא בדימוס אדלר כבורר יחיד. הסכמתם הגיעה בעידודה הנמרץ של נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית ביניש והיא קיבלה תוקף של פסק דין.

בטרם קיבל על עצמו אדלר את התפקיד הובטחה לפרקליטים תוספת שכר בשיעור של 4% - מעבר להסכם השכר הכללי במגזר הציבורי שנחתם בין ההסתדרות למשרד האוצר בנובמבר 2010 וכלל תוספת שכר של 6.25% לעובדי המגזר הציבורי.

הבוררות התנהלה במשך תשע ישיבות ובמסגרתה תבעו הפרקליטים להעלות את שכרם בשיעור גבוה בסך 35%, תוך החרגתם מהסכם השכר של כלל עובדי המדינה. לטענתם יש להכיר בהם כנושאי תפקידים ייחודיים באשכול התפקידים הבכירים במגזר הציבורי וזאת לאחר שמעמדם הוכר כייחודי בפסק בוררות של עו"ד חיים צדוק שניתן ב-1984.

נציגי המדינה הסבירו מנגד כי גם לתפקידים אחרים אותם עושים משפטנים שאינם נמנים על הפרקליטויות, וסקטורים נוספים בשירות המדינה, ישנה חשיבות מקבילה ולא פחותה מתפקידם של הפרקליטים. לכן אין הצדקה לייחס לפרקליטים ייחודיות מבחינת תנאי עבודה הנהוגים בשירות המדינה, ואין סיבה לאשר להם הטבות מיוחדות מעבר לאלו אשר כבר אושרו וניתנו.

עוד טענו נציגי המדינה, כי בשים לב לתנאים הכלכליים הקיימים לפרקליטים, המשתכרים שכר גבוה באופן יחסי, יש לתת עדיפות לשיפור תנאי שכרם של קבוצות עובדים אחרות אשר משתכרות שכר נמוך מאד, כמו העובדים הסוציאליים ועובדי המנהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים.

הפרקליטים, מציין אדלר בפסק הבוררות, נפגעו מעמדה זו של המדינה, וראו בה התגוננות עיקשת ולא מובנת של המדינה מול תביעותיהם.

הנשיא אדלר קיבל את טענת הפרקליטים לפיה מעמדם הוא מיוחד. "עומס העבודה הרב והאחריות הכבדה המוטלים על כתפיהם של הפרקליטים כקבוצה הינו חריג בשירות המדינה, וכך גם שעות עבודתם הרבות והבלתי שגרתיות. אין ספק בעיני כי מעמדם של הפרקליטים בשירות המדינה הוא ייחודי", פסק.

הבורר כתב בהחלטתו כי "הפרקליטים הם קבוצת עובדים איכותית, מסורה, מיוחדת וייחודית בשירות המדינה, חוד החנית של שלטון החוק. הפרקליטים המופיעים בפני בתי המשפט מייצגים את האינטרס הציבורי, אמונים על שמירת כספי הציבור ועל שמירה על הסדר הציבורי, מניעת פשעים ובפועל על שמירת הביטחון האישי של כל אזרח ותושב המדינה". הבורר מוסיף וקובע כי "הפרקליטים מתמודדים יום יום עם שאלות הנוגעות לפיקוח נפש, שמירה על החוק, חירות התושבים והדמקרטיה, והם המופקדים על ייצוג ושמירת האינטרסים הציבוריים והכספיים של המדינה ועוד. יש מסורת ארוכת שנים של פרקליטות איכותית ומצטיינת ובעלת יושרה".

אדלר ממשיך ומחזק את פרקליטי המדינה בקובעו כי "איכותו של החומר האנושי המאייש את התפקידים השונים בפרקליטות היא אשר תעצב את פני הפרקליטות בשנים הבאות, ותקבע האם הפרקליטים יהיו מסוגלים להתמודד עם האתגרים הרבים והמורכבים הנציבים בפניהם יום יום, אם לאו. שמירה על איכות כוח האדם בגופי המשפט הציבוריים בכלל, ובפרקליטות בפרט, הינו אינטרס ציבורי מובהק, אשר באמצעותו תובטח אכיפת החוק, שמירה על כספי ציבור, ויוגבר אמון הציבור במערכות השלטון והחוק בכלל, ובמערכת המשפט בפרט".

אדלר אף ציין כי "התנאים הכלכליים ואופק הקידום הם אלו אשר ישפיעו על החלטת פרקליטים צעירים ואיכותיים להמשיך ולשרת את המדינה בתפקידם, או לפנות לדרך מקצועית שונה". ממשרד האוצר נמסר כי מדובר בהחלטה סבירה.

ארגון פרקליטי המדינה בירך על פסיקתו של הבורר השופט בדימוס סטיב אדלר ומסר בתגובה כי "החלטת הבורר היא הישג עצום לפרקליטים והוכיחה מעל לכל ספק שהמאבק אליו יצא הארגון לפני שנה היה צודק וראוי. החלטת הבורר משדרגת את מעמד הפרקליטים וקובעת תוספת שכר בעלות כוללת של 22% הכוללים - הסכם הביניים שנחתם בבג"ץ וסיים את השביתה, פסק הבורר מהיום ותוספת השכר בהסדר הקיבוצי. ההחלטה תוביל לשמירה על כח אדם איכותי ומצוין ותביא למצב שעורכי דין מצטיינים יראו בסקטור הציבורי מקום מאתגר ומתגמל".
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#