בעלי דירות ונוסעים מתמידים: רשות המסים פנתה כבר ל-160 אלף ישראלים

הרשות ממשיכה לשלוח מכתבי דרישה להצהרה על מקורות הכנסה בישראל ובחו"ל ■ המכתבים הביאו לפתיחת 50 אלף תיקים ולהכנסות של 1.5 מיליארד שקל ממסים ■ ומה צריכים לעשות עולים חדשים ותושבים חוזרים?

אפרת נוימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתב"ג
בין הסימנים המחשידים - נסיעות רבות לחו"לצילום: Clodagh Kilcoyne/רויטרס

רשות המסים ממשיכה לטפטף מכתבי דרישה לאזרחים, שבהם הם נדרשים להצהיר בתוך 30 יום על מקורות הכנסה בישראל ובחו"ל (טופס 5329). בשבועות האחרונים נשלחו מכתבים נוספים כהשלמות לגל המכתבים האחרון שהיה לפני כחצי שנה. מטבע הדברים, לא כל מי שקיבל מכתב ביצע עבירה כלשהי, ובנוסף חלק מהמכתבים הגיעו לנמענים בלתי־רלוונטיים.

הרשות החלה בשליחת מכתבי הדרישה ב–2014, ומאז כבר היו כמה גלים של מכתבים, שבעקבותם נפתחו תיקים חדשים במס הכנסה. לפי נתונים עדכניים של רשות המסים, עד כה נשלחו במסגרת המהלך 158 אלף מכתבים, נפתחו 50 אלף תיקים ונגבה מס בסך כ–1.5 מיליארד שקל.

הרשות מתבססת על סימנים מחשידים

העמוד הראשון של מכתב הדרישה כולל פנייה בחתימתו של רון חכם, סמנכ"ל מודיעין וחקירות, ודרישה למלא את הפרטים הנדרשים בטופס ולהחזירו בתוך 30 יום בדואר, במייל או בפקס. העמוד השני כולל את הדו"ח עצמו, שבו נדרשו פרטים מזהים של המכותבים ובני הזוג שלהם. אם הנמענים עובדים כעצמאים, הטופס דורש את פרטי העסק ואת פרטי חשבון הבנק שלהם; אם הם שכירים — נדרשים מהם פרטי המעסיקים. בנוסף נדרש הצהרה לגבי נדל"ן וכלי רכב שיש לבני הזוג ומידע על מקורות הכנסה אחרים, אם יש. הנתונים המבוקשים מתייחסים לישראל ולחו"ל.

למי שלחה רשות המסים מכתבים להצהרת הכנסות?

הרשות לא מפרטת את הקריטריונים שלפיהם היא קובעת אל מי נשלחים המכתבים, אך היא מתבססת על סימנים שנחשבים מחשידים בעיניה — ובהם נסיעות רבות לחו"ל, בעלות על שתי דירות ויותר, רכישת נכסי יוקרה ועובדים שעושים תיאומי מס.

עו"ד מאיר נוסבאום, שמתמחה במיסוי, מציין כי באחרונה קיבלו את הבקשה גם תושבים חוזרים ותיקים או עולים חדשים שעלו בשנתיים־שלוש האחרונות. לפי החוק (המוכר כחוק מילצ'ן) יש לעולים חדשים ותושבים חוזרים פטור ממס ומדיווח בישראל לתקופה של עשר שנים על כל ההכנסות האקטיביות והפסיביות המופקות או נצמחות מחוץ לישראל — בין אם מקורן ברווחי הון ממימוש נכסים והשקעות בחו"ל, ובין אם מקורן בהכנסות שוטפות שהופקו מחוץ לישראל.

האם עליהם להצהיר על מקורות הכנסה בחו"ל, על אף שיש להם פטור מדיווח? לפי נוסבאום, יש לענות על המכתב בצורה כנה ואמיתית, אך גם לשמור על הזכויות המוקנות בחוק — ובהתאם לכך לא לדווח על הכנסות או נכסים בחו"ל, תוך פירוט העובדות המלאות המלמדות על היות האדם "תושב חוזר ותיק" או "עולה חדש". "במקרים מסוימים, כשיש חשש כי שאלת התושבות החדשה של האדם היא בגדר סוגיה פרשנית, יש לבחון היטב לפני הגשת הדו"ח את סטטוס התושבות של האדם".

עו"ד מאיר נוסבאום
עו"ד מאיר נוסבאוםצילום: ישראל ברדוגו

ברשות המסים מבקשים להבהיר כי עולים ותושבים חוזרים לא היו אוכלוסיית יעד במשלוח האחרון. עם זאת, ייתכן שבין הנמענים שקיבלו מכתבים בגלל השתייכותם לקבוצות אחרות נכללו גם כמה עולים או תושבים חוזרים. מהרשות נמסר כי "לגבי נכסיהם והכנסותיהם בחו"ל — באפשרותם לציין על הטופס כי הם פטורים מדיווח".

אזרח שמקבל את מכתב הדרישה יתקשה לפנות לאחר מכן למסלול של גילוי מרצון, מכיוון שכבר החלה חקירה או בדיקה בעניין — כך שכביכול זאת אינה פנייה כנה. חלק נכבד ממכתבי הדרישה נשלחו בעקבות בעלות על שתי דירות ויותר. נוסבאום מציין כי לגבי הכנסות לא מדווחות משכירות, לפי חוזר שפורסם על ידי מס הכנסה ב–2014, ככל שהכשל היחידי הוא אי־דיווח על הכנסה מהשכרת דירת מגורים — ניתן להסיר את המחדל באופן עצמאי, ליהנות משיעור המס הנמוך של 10%, ולמסגר את תקופת זמן הגילוי לשבע שנים. לדבריו, "זאת פעולה יעילה ומהירה, שמסירה בדרך כלל את האיום הפלילי באופן אפקטיבי ולא רשמי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker