המשנה ליועמ"ש אבי ליכט מתפטר במפתיע מתפקידו

אבי ליכט, שעוזב במפתיע אחרי יותר מ-20 שנה, ריכז את הטיפול בשורה של סוגיות משפטיות רוחביות, בהן גם תקציב המדינה, חוק ההסדרים, והרפורמה בדיני חדלות פרעון

גור מגידו
גור מגידו
עו"ד אבי ליכט
עו"ד אבי ליכט

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ניהול ותפקידים מיוחדים), אבי ליכט, הודיע במפתיע כי הוא מתפטר מתפקידו ויסיים את שירותו במשרד המשפטים לאחר יותר מ-20 שנה - כך מסר הבוקר (ב') משרד המשפטים. ליכט, שימש במשך כשש שנים, עד 2016, משנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי פיסקלי) ועמד במספר צמתים מרכזיים בציבוריות הישראלית.

ליכט בלט, בין היתר, בכך שבלם את עסקת המיזוג של כיל ופוטאש הקנדית בתקופת ממשלת המעבר ערב בחירות 2013. הוא השמיע קול בולט בנושא פוטנציאל הריכוזיות של מונופול הגז הטבעי. עם זאת, ליכט תמך בעמדת הממשלה בדבר היכולת לייצא גז למדינות שונות, ולבסוף אף יצא להגנת מתווה הגז.

המשנה ליועמ"ש היוצא היה מעורב גם ברפורמה שהוביל משרד התקשורת לפתיחת התחרות בענף הסלולר. כמו כן, ליכט תמך בעבודת ועדת לנדס, שהחליטה על סגירת רשות השידור ופתיחת תאגיד השידור הציבורי, והתנגד לניסיונות להביא לסגירת התאגיד בשנה שעברה.

בעשור הקודם שימש ליכט סגן מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות, ובמסגרת תפקידו היה מעורב בייצוג המדינות בעתירות בולטות, כמו אלה שעסקו במתווה גדר ההפרדה בגדה המערבית וב"חוק טל" בנושא גיוס בחורי ישיבות. תפקידו האחרון של ליכט, המשנה ליועץ בתחום ניהול ותפקידים מיוחדים, הוא תואר חדש שלא היה קיים לפניו.   

גישה של "מי שמכם"

בשבוע שעבר השתתף ליכט בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואמר דברים שיש בהם אולי הסבר להחלטתו לפרוש: "יש תחושה של ירידת קרנה של המקצועיות בשירות המשפטי ואנחנו פועלים - להבדיל משנים קודמות - במרחב של חוסר לגיטימיות", אמר ליכט. "בשנים האחרונות התפקידים ועיקר הפעילות שלנו כשומרי סף בנושאים כמו קידום האינטרס הציבורי וזכויות אדם נתפשים בקרב קהלים גדלים והולכים כולל בכנסת ובממשלה כלא לגיטימיים". ליכט הוסיף כי "קמה גישה אידיאולוגית שמסבירה שמה שאנחנו עושים אסור ואפשר לתמצת אותה בשתי מלים: 'מי שמכם?'"

ליכט התייחס למדריך שחיבר צוות בראשותו באחרונה, להנחיית מחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים ולמתח שבין הלחץ הציבורי לצמצם את עבודת הייעוץ המשפטי, להגדרת "מרחב האסור והמותר", על רקע התחושות בציבור נגד התערבות משפטית. זאת, מול הגישה המרחיבה של משפטנים רבים, וליכט בתוכם, הרואה ביועצים המשפטיים שומרי סף שתפקידם להגן על ערכי הדמוקרטיה.

איילת שקד בכנס המכון הישראלי לדמוקרטיה ומקור ראשון
איילת שקד. האינטרס הפוליטי גובר על זה הציבוריצילום: אוליבייה פיטוסי

"המחלקה רואה חובה לומר את דעתה גם כשאין רק מניעה משפטית", אמר ליכט. "תפקידה הוא גם לקדם זכויות אדם ומנהל תקין. חשוב לנו לבוא ולומר מה אנחנו חושבים שנכון לעשות, גם אם אנחנו לא יכולים לכפות את דרך הפעולה. לרוב אנחנו לא חיים בעולם של מניעה אלא בעולם של קושי משפטי, ולכן אנחנו מציעים חלופות ופתרונות אפשריים אחרים. זהו שיח לא כופה אלא שיח של שכנוע והצפת הקשיים", אמר ליכט. "אם נגיע לעולם של יש או אין מניעה, זה יקשה עלינו והשאיפה היא לא להגיע להטלת וטו".

"משרת ציבור מהמעלה הראשונה"

ממשרד המשפטים נמסר: "ליכט ריכז את הטיפול בשורה של סוגיות משפטיות רוחביות, ובהן תקציב המדינה, חוק ההסדרים, עניין הצפיפות בבתי הסוהר והעתירה לבג"ץ בעניין חוק ההסדרה. הוא גם השלים את הרפורמה בדיני חדלות פרעון – אחד ממהלכי החקיקה הגדולים והמורכבים ביותר שנעשו בשנים האחרונות.  בתפקידו הנוכחי, הקים ליכט את המחלקה לניהול ולתפקידים מיוחדים בייעוץ וחקיקה, שהיא כלי ארגוני וניהולי בעל חשיבות אסטרטגית מבחינת היועץ המשפטי לממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מסר: "אנו נפרדים מאחד המשפטנים המצוינים והמוערכים ביותר בשירות המשפטי הציבורי, שחותם קריירה מפוארת בשירות המדינה".

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה: "אבי ליכט הוא משרת ציבור מהמעלה הראשונה. מהמשפטנים המובילים במגזר הציבורי שתרם רבות למדינת ישראל בביצוע רפורמות שונות, החל מרפורמת הסלולר, עבור במתווה הגז וכלה בחוק חדלות פרעון החשוב. הרפורמות שבהן לקח חלק הן בנות דמותו. שילוב של תפישת שוק חופשי וחוכמה משפטית רבה ורגישות אמיתית לצרכי החברה. 

"אבי צמח בשנותיו הראשונות במשרד במחלקת הבג"צים, והתקדם בשנים האחרונות לתפקידים הבכירים ביותר במחלקת ייעוץ וחקיקה. אני מודה לו על עבודתו המקצועית, מאחלת לו בהצלחה בהמשך דרכו ובטוחה שהוא עוד ייקרא לדגל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker