היומן של שקד: מאות פגישות ללא פירוט רשימת המשתתפים

שרת המשפטים יודעת לדבר על שקיפות, אבל עיון ביומן שלה מעיד שהוא מסתיר יותר משהוא מגלה: 83 פגישות תוארו כ"פוליטית" ו-96 תוארו במלה "תקשורת"

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקדצילום: מוטי מילרוד

ב-15 במאי האחרון, נערך בירושלים טקס הענקת הפרס לשקיפות שלטונית של היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים. הנואמת המרכזית ומעניקת הפרס בטקס הזה היתה שרת המשפטים, איילת שקד, שאף נשאה נאום נלהב בעד שקיפות באותו האירוע.

"תמו ימי 'הלחם והשעשועים' של הקיסרות הרומית, שבהם דאג השלטון להסחת דעתו של הציבור מהבעיות המהותיות של המדינה על ידי שעשועים", אמרה השרה, ודאגה לשרבב לנאומה עוד כמה מימרות שחוקות על שקיפות, כמו "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר" ו"שקיפות מונעת שחיתות". למרות המלים היפות, יומן הפגישות שפירסמה שקד היום (א'), מעיד כי היא ככל הנראה לא תהיה מועמדת לזכייה בפרס השקיפות ל-2018.

יומנה של שקד לחודשים פברואר-יולי 2017 פורסם בעקבות בקשת חופש מידע שהוגשה על ידי תנועת "הצלחה", העוסקת רבות בנושאי חופש המידע. עיון ביומן מעיד שהוא מסתיר יותר משהוא מגלה. היומן מלא באירועים בלתי מוסברים, כשעמודת המשתתפים בטבלה ריקה לפי רוב. לדוגמה, בין פברואר ליולי 2017 תועדו ביומן השרה 96 פגישות שכותרתן "תקשורת". מה זה אומר? מה נידון בפגישה? מי השתתף? ביומן אין פירוט.

לא פחות מ-83 פגישות ביומנה של שקד תוארו במלה אחת – "פוליטית", או בשתי מילים "פגישה פוליטית", גם כאן ללא כל הסבר או רשימת משתתפים. 23 פגישות נוספות נכללו תחת הגדרות כמו "פגישה ביטחונית" או "התייעצות ביטחונית", ללא כל פירוט. לזה מתווספות 53 פגישות שהוגדרו "פגישה אישית".

אלה רק דוגמאות, משום שביומן השרה נמצאים עוד עשרות מופעים של חוסר שקיפות כמו "פגישה בנושא עתיד האזור" שערכה השרה עם גורמים עלומים כלשהם ביולי, "נאום" (ללא כל פירוט) במאי, או "נאום ביטחוני" ביולי.

שרת המשפטים או החוץ?

ממעט המידע שכן זמין ביומנה של השרה, ניתן להתרשם מהבינלאומיות של עיסוקיה. שקד מרבה לפגוש אנשי משפט מכל העולם, אך לא רק. יומנה כולל פגישות גם עם שגרירים, פוליטיקאים ואנשי הקהילות היהודיות ברוסיה, מדינות האיחוד האירופי וארצות הברית.

באמצע פברואר האחרון אירחה השרה את שר המשפטים הגרמני בישראל. שבוע לאחר מכן טסה לאוסטריה למשלחת משפטית, שם פגשה את מקבילה האוסטרי, נשיאת בית המשפט העליון האוסטרית ושאר בכירים במדינה.

באפריל טסה שרת המשפטים לרוסיה, שם פגשה בין היתר בשר המשפטים הרוסי. ביוני ביקרה שרת המשפטים שוב ברוסיה, השתתפה באירוע לכבוד חתימה של הסכם שיתוף פעולה בין אוניברסיטת אריאל ואוניברסיטת סנט פרטסבורג. לפי היומן, היה גם אירוע בנוכחות הנשיא פוטין, פגישה התובע הכללי הרוסי, וחתימה על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם התביעה הכללית ברוסיה לבין זו הישראלית. יום למחר החתימה, ב-7 ליוני, רשום ביומנה של השרה "נאום לכבוד היום הלאומי של סלובניה". היכן? באיזה פורום? היומן לא מגלה.

במאי האחרון ביקרה שקד בארה"ב. ביומנה תועדה פגישה עם הסנטור הרפובלקני טד קרוז ופגישה עם התובע הכללי של ארצות הברית ג'ף סשנס. שרת המשפטים ערכה גם "סיור בלוקהיד מרטין", ענקית הנשק הבינלאומית ויצרנית מטוסי הקרב הישראלים.

עוד מופעים מדיניים ביומנה של השרה: שתי פגישות עם "שגריר האיחוד האירופי" (ככל הנראה הכוונה לשגריר האיחוד בישראל), פגישה עם השגריר התורכי קמאל אוקם ב-5 ליוני. ב-6 ליוני פגישה עם באנשי ארגון הקהילות היהודיות בארצות הברית איפא"ק, הנשאיה ליליאן פינקור, המנכ"ל הווארד קול וקמרון בראון, מנכ"ל איפא"ק ישראל.   

ב-15 ליוני ערכה השרה "פגישה בינלאומית" (לא פורט היכן ועם מי). ב-13 ליולי פגשה בשגריר יפן בישראל. ב-26 ליוני פגשה שקד ב-ורה ג'ורובה, הממונה על המשפט בנציבות האירופית.  ב-27 ליוני פגשה השרה את כריס כנען, שגריר אוסטרליה בישראל.

עיסוק רב בחנינות

נושא החנינות לקראת יום העצמאות ה-70 העסיק את השרה שקד לא מעט בשנה החולפת. ביומנה תועדו 9 פגישות בעניין חנינות, רובן עם נוחי פוליטיס, מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים.

ביומן השרה ניתן למצוא שתי פגישות בנושא פעילות הסנגוריה הציבורית, שבהן השתתפו ד"ר יואב ספיר, הסניגור הציבורי הארצי; תומר מוסקוביץ', ראש רשות האכיפה והגביה ותנ"צ לאה באומהקר, שייצגה בפגישות את עמדת המשרד לביטחון פנים. בפגישות השתתף גם השותף הפוליטי של שקד בוועדה לבחירת שופטים, יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה. ביומנה של השרה ניתן למצוא ארבע פגישות עבודה עם נוה, שלא פורט נושאן.

עוד פגישות מעניינות ביומן השרה: פגישה עם נשיא המרכז הבינתחומי, פרופ' אוריאל רייכמן מאפריל; "פגישה בנושא תקנות דמי טיפול ארגוני", בנוכחות נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש; ופגישה בנושא הרפורמה בסדר הדין האזרחי, שאליה הוזמנו גורמי המקצוע ממשרד המשפטים יחד עם אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker