"באיזו קלות אדם עתיר כריזמה מבטיח תשואות אדירות"

היום נפתח שלב ההוכחות היום בתיק הפלילי נגד אמיר ברמלי ■ התובע: "התיק מלמד באיזו קלות יכול אדם עתיר כריזמה, המבטיח במרמה תשואות אדירות כמעט ללא סיכון, ומנצל אמון שניתן בו, להפיל בפח ציבור לקוחות רחב" ■ ברמלי: "בשבועות הקרובים תיחשף תמונה שונה בתכלית"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ברמלי
אמיר ברמליצילום: עופר וקנין

"בין מנות שף להופעה פרטית של אמנים, נאם אמיר ברמלי בקורטוב של ענווה על הפעילות המתרחבת של קרן קלע, על החשיבות שבהגשמת חלומות ועל עשייה של יזמים. הוא הבהיר כי הקרן בוחרת מתוך אלפי השקעות רק 100, תוך שהוא אומר למשקיעים: 'ההון הוא שלכם ויש לנו אחריות לשמור עליו'", כך אמר נציג הפרקליטות, עו"ד יוני לבני, בנאום הפתיחה של שלב ההוכחות במשפטו של ברמלי, מייסד הקרנות קלע ורוביקון. שלב ההוכחות נפתח היום (ג') באולמו של השופט חאלד כבוב בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לבני הוסיף כי "בשיחות בעל פה, בפרסומות בטלוויזיה, באתר האינטרנט ובעלונים למשקיעים, הפליא ברמלי בתיאורים על שנה מוצלחת ורבת הישגים, שבה בוצעו מאות עסקות השלמות הון. בכנסי משקיעים שערך בגני אירועים מוריקים ורחבי ידיים דאג להציג למאות הנוכחים אקסקלוסיביות ויוקרה". לדברי לבני, "התיק מלמד על קלות שבה יכול אדם עתיר כריזמה המבטיח במרמה תשואות אדירות כמעט ללא סיכון, ומנצל אמון שניתן בו, להפיל בפח ציבור לקוחות רחב ולגרוף מאות מיליוני שקלים".

ברמלי אמר היום: "אני שמח על תחילתם של הדיונים. חיכיתי למועד זה זמן רב. חרף התקופה הקשה ואף שהדרך עוד ארוכה, יש לי אמון רב בבית המשפט ואין לי ספק כי שכשיונחו בפניו העובדות, תתבהר התמונה וטענות הרשות יסתברו כמופרכות עד כדי הזויות. אני נחוש בעמדותיי ואני בטוח שסיסמאות, רושם, כותרות או נרטיב שהרשות לניירות ערך מנסה לייצר אינם יכריעו, אלא רק העובדות שיונחו בפני בית המשפט".

ברשות ניירות ערך טוענים כי ברמלי ביצע הונאת פירמידה באמצעות ניצול של הפלטפורמה השיווקית של האינטרנט וסביבת הריבית הנמוכה, שמעודדת חיפוש אחר אפיקי השקעה אלטרנטיביים. "ברמלי הציע לציבור הרחב את השילוב המפתה שבין ריבית גבוהה לסיכון נמוך", הדגיש לבני. לדבריו, המצג שברמלי הציג ללקוחות הוא שהכספים שהם מפקידים ישמשו להשלמות הון קצרות מועד. כלומר, לצורך מתן הלוואה לחברות שמבקשות לקבל אשראי מהבנק, כדי שאלה יוכלו להציג לבנק את ההון העצמי הנדרש לשם העמדתו. ברמלי, על פי הנטען, הדגיש בפני הלקוחות כי בתוך 72 שעות לכל היותר, בתום הצגת ההון העצמי לבנק — הכסף יחזור לקרן. הוא התחייב כי האשראי ניתן רק לחברות שנמצאו איכותיות לאחר בדיקות קפדניות. הוא אף הבטיח כי נציג הקרן ינכח במעמד מתן ההלוואה וכי קרן קלע תיכנס כמורשית חתימה לחשבון החברה הלווה לשם הבטחת הכסף.

השופט חאלד כבובצילום: עופר וקנין

אלא שהפרקליטות טוענת שהמציאות היתה שונה בתכלית. לבני הדגיש בדיון כי בפועל קרן קלע כלל לא ביצעה השלמות הון ל–72 שעות. "מאחורי מסך העשן שאפף את פעילות החברה, לרבות מול עובדיה שמודרו מכל מידע הנוגע לפעילות הקרנות, הכספים שימשו לשלוש מטרות מרכזיות: האחת, להשקעות שחלקן הגדול שייך למגזר הסטארט־אפים באופיו ומסוכן בטיבו, כמו בחברות לשוקולד, רהיטים מיד שנייה או מסעדות.

"השנייה, לתשלום ריבית חודשית ללקוחות הקרן, שלא הסתירו את שביעות רצונם מקרן המשלמת 'כמו שעון', בלי שידעו שגיוסם נועד בין היתר לתשלום של אותן ריביות. השלישית, לצרכיו הפרטיים של ברמלי עצמו, שמשך מחשבונות הקרן מיליונים רבים ומימן לעצמו חיים נוחים, מרווחים ונטולי דאגות", אמר.

רוביקון רשמה הפסדים כבדים

בכתב האישום טוענת הפרקליטות כי ברמלי, שגייס 425 מיליון שקל, העביר את הכספים לחשבונות קרן קלע, והשתמש בכסף להשקעות מסוכנות הנוגדות את אופי הפעילות המוצהר. ברמלי, על פי הנטען, המשיך לגייס כספים תוך שהוא מסתיר מהמשקיעים לאורך כל התקופה כי רוביקון רושמת הפסדים כבדים ואין לה תזרים מזומנים חיובי.

לפי כתב האישום, ברמלי העביר לחשבונות קרוביו 25 מיליון שקל בניגוד לחוק, אף שמצבה של רוביקון היה רעוע. על פי הנטען, ברמלי שלח יד במרמה ב–400 מיליון שקל כספי הלקוחות, העביר את כספי המשקיעים כתשלום ריבית ולקח כספים לחשבונו הפרטי ללא ידיעתם. ברשות ניירות ערך טוענים גם כי לאורך כל הדרך ברמלי הביע באוזני המשקיעים זלזול ברגולציה, הציג אותה כמיושנת ואנכרוניסטית, ואת עצמו כמי שמסמל את העתיד.

על פי חוק ניירות ערך, הצעת ניירות ערך ומכירתם לציבור ללא תשקיף מוגבלת ל–35 משקיעים לכל היותר בכל שנה קלנדרית. הצעת ניירות ערך או מכירתם למספר משקיעים גדול יותר טעונה תשקיף, כדי שזה יצמצם את פערי הכוחות בין הצדדים ויאפשר למשקיע לקבל החלטה מושכלת. ברמלי, על פי הנטען, ידע על מגבלה זו ומסר לרשות ניירות ערך ולמשקיעים מצגים כוזבים שלפיהם הוא עומד במגבלה שבחוק, ואף הגדיל וזייף רשימות משקיעים כדי לתמוך את טענתו גם במסמכים אובייקטיביים. "בדרך זו הצליח ברמלי לגייס מאות רבות של משקיעים ללא פיקוח, לקבל מהם מאות מיליוני שקלים ולמעול בהם, תוך שהוא זורע רוח והם קוצרים סופה" אמר לבני.

במהלך הדיון העידו שני לקוחות של ברמלי, שניהם פנסיונרים שכל אחד מהם השקיע מאות אלפי שקלים. "אני פתי כמו עוד לפחות 300 משקיעים אחרים שנפל בפח" אמר אחד מהם. "כשעשיתי את הבירורים שלי הגעתי לברמלי למשרד לפחות ארבע פעמים כדי להכיר ולהתרשם ממנו, וכדי שיספר לי על מה קרן קלע עושה. למדתי מברמלי שמשקיעים צובאים על הדלתות של קרן קלע הסקתי מזה שהקרן משגשגת, שוכנעתי שמדובר בעסק אמיתי, אבל חצי מהפנסיה שלי הלכה לאיבוד".

ברמלי מסר בתגובה: "אני מבין את מצוקתם ומטענם של לקוחות רוביקון וקלע שנקלעו למשבר וזומנו כעדים. ראינו היום כבר בפתח הדיונים שהמסמכים והסכמים מפריכים את טענות התביעה. כעסם מופנה אלי בגלל פרסומי וטענות רשות ני"ע. לצערי נוכח סדר הדין, עוד ייקח זמן עד שיחל שלב ההגנה ויתאפשר לי להציג את העובדות והראיות במלואן, אך אין לי ספק שכבר בשבועות הקרובים תיחשף תמונה שונה בתכלית ממה שמנסה לצייר רשות ני"ע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker