הרכש החדש של החברות הסולאריות - השופט לשעבר אליהו וינוגרד: "רשות החשמל מפלה בין היזמים"

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

החברות הסולאריות אנרג'יקס של נתן חץ וסאנפלאואר של רוני בירם וגיל דויטש עתרו השבוע לבג"ץ בדרישה לבטל את האפליה שנוקטת לטענתם רשות החשמל נגד יזמי התקנת המערכות הסולאריות על גגות. לפי העתירה, שהוגשה בידי משרד עוה"ד גדעון פישר ושות', רשות החשמל החליטה בסוף דצמבר לאפשר ליזמי תחנות כוח סולאריות קרקעיות להיכנס למכסת הייצור הסולארי המסובסדת בלי שנדרשו להציג היתר בנייה - בניגוד ליזמי הגגות שחויבו בהצגת היתר שכזה.

בעתירה נכתב כי הרשות החליטה, ללא עריכת שימוע ציבורי, כי יזמי התחנות הקרקעיות יוכלו להסתפק בהגשת אישור על הפקדת תוכנית בינוי ערים (תב"ע) לבחינה בוועדת התכנון - מבלי שזו אושרה ולוותה בהיתר בנייה. מתקני הגגות אמנם אינם נדרשים באישור תב"ע, אך בעצם שינוי התנאי בדיעבד, נטען בעתירה, נקטה הרשות אפליה פסולה.

את העותרים מלווה השופט בדימוס, ד"ר אליהו וינוגרד, שמועסק כיום במשרד גדעון פישר, ואמר אתמול כי "יש כאן אפליה ברורה בין היזמים, שנעשתה במחשכים". לדבריו, לכאורה מדובר בשינוי של מה בכך - אך בתחרות שמתקיימת בין היזמים השונים כדי להיכנס למכסה המוגבלת, מדובר בשינוי משמעותי. "בתחרות, כולם צריכים להיות שווים. אי אפשר לשנות תנאי שהוא בבירור לטובתו של מישהו אחר, כך שיקדים את התור בצורה משמעותית - ולאחרים לא יישאר כלום מהמכסה המיועדת להם", אמר וינוגרד. "אור השמש הוא לא רק מקור לאנרגיה סולארית, אלא גם חושף את האפליה שמישהו ניסה להחביא". מרשות החשמל נמסר כי היא תלמד את תוכן העתירות ותגיב במסגרת בבית המשפט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker