בעקבות האסון בנחל אשלים: רשות הטבע והגנים תובעת 397 מיליון שקל מרותם אמפרט

ביוני 2017 קרסה דופן בריכת השיקוע של המפעל, וכמות עצומה של 100–220 אלף מ"ק של תמיסה חומצית דלפה ונשפכה אל שמורת הטבע של מדבר יהודה וגרמה לנזקים סביבתיים רבים

גור מגידו
גור מגידו
פריצת בריכת החימצון ליד נחל אשלים, החודש
פריצת בריכת החימצון ליד נחל אשליםצילום: אליהו הרשקוביץ

רשות הטבע והגנים הלאומיים הגישה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד מפעל הדשנים רותם אמפרט מקבוצת כיל שבשליטת עידן עופר, בעקבות אירוע קריסת בריכת השיקוע של המפעל, שהתרחש לפני מעט פחות משנה.

ביוני 2017 קרסה דופן בריכת השיקוע של המפעל, וכמות עצומה של 100–220 אלף מ"ק של תמיסה חומצית — הכוללת חומרים כמו זרחן, גופרית, מתכות כבדות ומלחים בריכוז חריג — דלפה ונשפכה אל שמורת הטבע של מדבר יהודה, באזור נחל אשלים. האירוע גרם לנזקים סביבתיים, למותם של בעלי חיים ולהרעלת הקרקע. בשל ההרעלה, הגישה לאיזור אסורה למטיילים עד היום.

סכום התביעה המבוקש — 397 מיליון שקל — מבוסס על חוות דעת שהגישה הרשות, לאחר סקר מקיף שערכו מומחים מטעמה בשטח. חוות הדעת חישבה מה תהיה עלות פעולות השיקום שיש לבצע בשטח, והסיקה כי אם לא יבוצעו הפעולות באופן יזום ובזמן הקרוב, העלות עשויה להאמיר ביותר מ-50% ולהגיע עד 623 מיליון שקל.

בקשת רשות הטבע והגנים אינה ההליך הייצוגי הראשון בפרשה. כפי שקורה לא פעם בעולם התביעות הייצוגיות, כמה ימים לאחר האירוע האירוע, הוגשו במהרה תביעות על ידי עורכי הדין המתמחים בתחום. הגמול הגבוה הצפוי לעורך הדין שיזכה בייצוג — סכום שיכול להגיע לכ-15% מסכום התביעה — הוא לרוב הסיבה למרוץ "לתפוס" את התביעה. במקרה של אסון נחל אשלים, הוגשו כבר שלושה הליכים ייצוגיים קודמים, שאותם מבקשת הרשות מבית המשפט לסלק.

"עם כל הכבוד לבקשות האחרות שקדמו לבקשת הרשות, בקשות שהוגשו כמה ימים עד חודש לאחר האירוע, כשתמונת המצב בשטח עדיין לא היתה ברורה, הרי שבאלו אין כדי להביא לתוצאה המיטבית הנדרשת מניהול תובענה ייצוגית בנסיבות האירוע", כתבו לבית המשפט עורכי הדין אנטוניוס מרשי ולירון שי מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי), המייצגים את הרשות.

הרשות אף מפנה בבקשתה לתוספת לחוק תובענות ייצוגיות, המסמיך רשות ציבורית להגיש תביעה ייצוגית בתחום שלשמו יועדה. זו הפעם הראשונה שרשות הטבע והגנים עושה שימוש בסמכות הזו ומגישה הליך ייצוגי בשם הציבור, אך הפעם השנייה שהמדינה משתמשת בכלי זה: באוגוסט 2017 נציבות שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבליות הגישה תביעה נגד אגד, בגין הפרה של כללים הנוגעים לנגישות האוטובוסים. יצוין כי השימוש בתביעה ייצוגית על ידי המדינה, בניגוד להליך אזרחי, טומנת בחובה יתרון מבחינת האגרות בהגשת התביעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker