אושרה תביעה ייצוגית נגד דנאל: פדתה ימי חופשה מבלי שהעובדים יצאו לחופש

עובדים זרים שהועסקו על ידי דנאל, מחברות כוח האדם הגדולות בישראל, לא קיבלו חופשות בתשלום ותשלומים בגין ימי חג לא הופרשו עבורם ■ השופט ספיבק: "לא הוכחה בפנינו פעילות כלשהי של ההסתדרות לאכיפת זכויותיה של הקבוצה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטפלת סיעודיתצילום: אריאל שליט
טלי חרותי-סובר

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב אישר השבוע תביעה ייצוגית נגד דנאל - אחת מחברות הסיעוד הגדולות בישראל, שנסחרת בבורסה בתל אביב. התביעה אושרה כייצוגית בעילה של תשלום ימי חופשה לעובדים מבלי להוציא אותם לחופשה בפועל כמתחייב. השופט דורי ספיבק אישר את התביעה בשם כל העובדים הזרים המועסקים בדנאל, אך החריג את העובדים הישראלים בטענה שלא הוכח כי גם בהם נהגה דנאל באותה שיטה.

הבקשה לאישור התביעה הייצוגית הוגשה באמצעות עו"ד גל גורודיסקי, מומחה לדיני עבודה ופנסיה, לפני כשנתיים בשם עובדת זרה מאוקראינה, השוהה בישראל באשרת ויזת תייר ובעלת רישיון עבודה בתחום הסיעוד. העובדת הועסקה בדנאל כשלוש שנים בתפקיד מטפלת בביתה של מטופלת סיעודית בראשון לציון, בכל שעות היממה. חלק משעות עבודתה של העובדת שולמו על ידי דנאל וחלק על ידי משפחת המטופלת.

לטענת העובדת, דנאל פדתה את ימי החופשה המגיעים לה על פי חוק, מבלי להוציא אותה ואת יתר העובדים לחופשה בתשלום. כך נוצר מצב שמדי חודש הופחתו לעובדת ימי החופשה הנצברים. התובעת, כמו גם עובדים אחרים, זכאים לפיצוי בסכום השווה לפדיון ימי החופשה שקוזזו שלא כדין, בגין חופשה שלא קיבלו בפועל. עוד עולה מתלושי השכר של התובעת, כי דנאל לא הפקידה להסדר הפנסיוני של העובדת ושל יתר העובדים כספים בגין תשלומי חופשה וחג.

השופט דורי ספיבק דחה את טענות דנאל, שביקשה לדחות את הבקשה על הסף. דנאל טענה כי בחברה קיים הסכם קיבוצי וארגון עובדים יציג. עוד ציין השופט כי "לא הוכחה בפנינו פעילות כלשהי של ההסתדרות לאכיפת זכויותיה של הקבוצה שהמבקשת מבקשת לייצגה".

כאמור, השופט ספיבק קבע כי התביעה תתנהל כייצוגית והורה לעובדת ולעורך דינה להגיש תביעה מתוקנת שתכלול רק את הטענות בשם העובדים הזרים של דנאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker