"הזובור" של סלינגר: כחלון ושקד - אל תתנו לחסל את שומרי הסף

שרת המשפטים איילת שקד וגם שר האוצר משה כחלון צריכים להתנער מנשיא לשכת עורכי הדין אפי נוה וסגנונו - ולהבהיר בקולם שהם מתנגדים להשתלחות אישית ופוגענית ברגולטורים

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד ומשה כחלון
סמי פרץ

אין דבר פופולרי יותר בקהילה העסקית מאשר לתקוף את "הרגולטור" – אותם פקידי ציבור מרושעים שתפקידם לפקח על פעילות המגזר העסקי. מפוקחים מעולם לא אהבו מפקחים, וזה לא עומד להשתנות בקרוב. בין שני הצדדים יש מאבק מתמיד ולגיטימי, כי כל צד משרת עניין אחר: הרגולטור אמור לדאוג לאינטרס הציבורי הרחב, והמגזר העסקי תפקידו להרוויח כסף לטובת בעלי המניות שלו.

אלא שבכנס לשכת סוכני הביטוח הנערך באילת בימים אלה נפל דבר. נשיא לשכת עורכי הדין, אפי נוה, הוזמן לשאת דברים בכנס, והוא ניצל את הבמה כדי לעשות "זובור" ליו"ר רשות שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר. לאחר שבירך את סוכני הביטוח והגדיר את לשכת סוכני הביטוח כ"לשכה אחות" של לשכת עורכי הדין, הוא פנה למלאכתו לקול תשואות סוכני הביטוח שישבו באולם, ואמר לסלינגר שהיא המפקחת הגרועה ביותר שהיתה אי פעם בשוק הביטוח.

נוה הזכיר את עברה כמנכ"לית חברת הדירוג מעלות, וקבע שבגלל דירוגי האשראי שלה הטייקונים קרסו ועשו הסדרי חוב, והבהיר כי הוא יבוא לכנס הבא של הלשכה כדי לוודא שסלינגר אכן תפרוש בקרוב מתפקידה (אמורה לסיים את כהונתה בעוד 5 חודשים).

יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוהצילום: עופר וקנין

נוה אינו ידוע כאדם בעל סטייל או עידון, אבל נראה שהוא לקח את הביקורת נגד הרגולטורים צעד אחד או שניים רחוק מדי. גם בפגיעה האישית ובסגנון הבוטה וגם בהאשמות מופרכות, שהמקום האחרון להשמיע אותן הוא כנס שבו משתתפים סוכני ביטוח ומנהלי חברות ביטוח.

לחברות דירוג האשראי היה תפקיד שלילי בהערכת סיכוני האג"ח של חברות בורסאיות, ובהן החברות של הטייקונים שקרסו. אבל החלק שלהן קטן לעומת החלק של חברות הביטוח וגופי הפנסיה, שהם אלה שקיבלו את החלטות ההשקעה באג"ח של אפריקה ישראל, אי.די.בי, ועוד עשרות חברות שעשו הסדרי חוב, ומחקו למשקיעים מיליארדי שקלים מתיק הפנסיה שלהם.

אפשר גם לתהות היכן היו סוכני הביטוח שמיטיבים למכור פוליסות ביטוח חיים בסיפור הזה. האם כששיווקו את הפוליסות הם מצאו לנכון לדבר עם הלקוחות שלהם על תשואות וביצועי ההשקעות של חברות הביטוח? או שכל הסיפור של הסוכן הוא למכור פוליסות ולקחת את העמלות הביתה ולהשאיר את המבוטחים עם הסדרי החוב שרוקחים בשמם מנהלי חברות הביטוח? אם רוצים לפתוח את הדיונים על האשמים בהסדרי החוב לא צריך לעצור בחברות דירוג האשראי. אפשר לדבר על כל מי שמעורב בזה – מנהלי פנסיה וביטוח, בנקים, חתמים, רואי חשבון ואיך לא? גם עורכי דין שנהנים בכל שלב בחיי החברה – כשהיא משגשגת, כשהיא מגייסת וכשהיא צריכה לעשות הסדרי חוב.  כי מישהו צריך לבנות את ההסדרים האלה ולהציג אותם בבתי משפט – ואת זה עושים רק עורכי דין.

סגנונו של אפי נווה מעיד בראש ובראשונה עליו. אבל גם על איזו רוח כללית שמובילים כמה משרי הממשלה ובראשם שרת המשפטים איילת שקד נגד "הרגולציה" ונגד "משפטיזציה".  אבל שקד לא הפכה את זה למאבק אישי ברגולטורים, וגרוע מאוד שנווה שמקורב אליה מפרש את המסר שלה כרשיון להשתלח במשרתת ציבור שהמחוקק הטיל עליה  לדאוג לרווחת המבוטחים וליציבות שוק הביטוח. 

דורית סלינגרצילום: אייל טואג

המשימה שלה אינה לדאוג לרווחת עורכי הדין שמטפלים בתביעות, סוכני ביטוח שמקבלים עמלות עבור מכירת פוליסות ולא לרווחת מנהלי ובעלי חברות הביטוח. שקד וגם שר האוצר משה כחלון צריכים להתנער מנווה וסגנונו ולהבהיר בקולם שהם מתנגדים להשתלחות אישית ופוגענית ברגולטורים. 

אם הם יתעלמו, זה יהיה מסר גרוע מאוד לשירות הציבורי ולמי שהופקד על בריאותו הפיננסית של הציבור. סלינגר פורשת ממילא ונראית חסינה מפני הביקורת הזו, אבל מי שיחליף אותה יצפה לקבל גיבוי מהשרים הרלבנטיים כדי שלא יהפוך שעיר לעזאזל של לוביסטים כמו ראשי לשכת סוכני הביטוח או עורכי הדין. מוטב גם לנשיא החדש של לשכת סוכני הביטוח ליאור רוזנפלד להתנער מדבריו של נווה, כמי שאירח את הכנס הזה. גם אם סוכני הביטוח התלהבו מדבריו וכיבדו אותו במחיאות כפיים סוערות על כל השתלחות בסלינגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker