הורשע בהונאת כספי הפנסיה במגדל - ויישלח ל-33 חודשי מאסר

יובל פלג, ביחד עם נאשם אחר בפרשה, גיא ממן שעבד כסוחר בדסק המניות של מגדל, ביצע תרמית בניירות ערך שהניבה לשניים רווחים של כ-11 מיליון שקל

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת מגדלצילום: עופר וקנין
גור מגידו

יובל פלג, שהיה שותפו של גיא ממן לתרמית בניירות ערך בכספי הפנסיה של עמיתי מגדל, יישלח ל-33 חודשי מאסר בפועל לאחר שהורשע בעבירות של שוחד, השפעה בדרכי תרמית על שערי ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות הלבנת הון. כך קבע היום (ג') השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל-אביב. פלג מצטרף לממן, לשעבר בכיר במגדל, שכבר נשפט ל-44 חודשי מאסר בגין הפרשה, לאחר שהשניים סחטו 11 מיליון שקל במרמה מקרנות הפנסיה של הציבור.

בין השנים 2005 ל-2011 עבד גיא ממן כסוחר בדסק המניות של מגדל והיה מעורב בניהול ההשקעות של קרנות הפנסיה של מגדל במניות. פלג, שותפו של ממן למזימה, היה השכן של ממן וחברו האישי, שגילה עניין בהשקעות בשוק ההון.

לקראת סוף 2006 התחוור לממן ופלג הפוטנציאל הכספי שגלום בתפקידו של ממן, השולט בתנועות בחשבונות קרנות הפנסיה של עמיתי מגדל. הם רקחו תוכנית שלצורך מימושה עשו שימוש בשני חשבונות מסחר – האחד היה רשום על שם פלג ואשתו; השני היה רשום על שם אמו של פלג, אך לפלג היה ייפוי כח לפעול בו.

באמצעות שני החשבונות הללו החילו השניים לערוך עסקות בינם לבין עצמם. הצד האחד לעסקה היה אחד משני החשבונות; הצד השני - קרנות הפנסיה. העסקות, עיתוין ושעריהן, נועדו להעשיר את ממן ופלג על חשבון קרנות הפנסיה.

בשנים 2011-2008 בלבד, ערכו פלג וממן 843 עסקות עם עצמם בשווי כולל של 96 מיליון שקל. סך הרווחים שנוצרו להם מהעסקות - כ-11 מיליון שקל.

כרטיס אשראי ומעטפות מזומנים

אחד מהקשיים שעמדו בפני החברים והשכנים, פלג וממן, נגע לחלוקת השלל שהרוויחו. אם יעבירו כספים זה לזה מחשבון לחשבון, עשוי היה הדבר לעורר את חשדן של הרשויות. לבעיה הזו מצאו השניים פתרון פשוט – ממן קיבל כרטיס אשראי שאיפשר לו למשוך כספים מהחשבון על שמו של פלג.

בצורה זו שילם ממן על טיסות לחו"ל ועל הוצאות נוספות שהוציא, וגם משך כסף מזומן מהחשבון. בהמשך העביר פלג כספים לצדדים שלשיים לבקשת ממן, רכש לו ג'יפ חדש מסוג יונדאי סנטה פה, וגם העביר לו מעטפות מזומנים. בסך הכל, משך ממן בצורה זו 2.4 מיליון שקלים.

ממן הורשע כבר ב-2015 במסגרת הסדר טיעון. הוטלו עליו 44 חודשי מאסר וקנס של חצי מיליון שקל. פלג, לעומתו, החליט לנהל את ההליך עד לסיומו בהרשעתו ובגזר הדין שניתן היום.

"בבוא בית המשפט לגזור את עונשם של נאשמים עליו לתת את דעתו למניע הכלכלי הכספי שהדריך אותם", ציין כבוב בגזר הדין, והוסיף כי "יש צורך להרתיע אחרים מביצוע מעשים דומים". בנוסף ל-33 חודשי המאסר, קבע כבוב, ישלם פלג קנס בגובה 1.5 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker