איך זכה פעיל ליכוד בחוזה של 150 אלף שקל מהמשרד לביטחון פנים?

אביהו סופר, הנחשב למייצגם בליכוד של אלפי מתפקדי "קבלה לעם" - קהילה דתית־קבליסטית שמרכזה בפתח תקוה, זכה בחוזה ייעוץ עבור הרשות החדשה למלחמה בסמים ובאלכוהול, הכפופה לשר גלעד ארדן, במכרז סגור

גור מגידו
גור מגידו
אביהו סופר
אביהו סופרצילום: עובדיה לוי

פעיל מוכר בחוגי הליכוד, שנחשב לבעל השפעה על אלפי מתפקדים במפלגה, זכה באחרונה במכרז סגור בחוזה לייעוץ לרשות החדשה למלחמה באלימות, בסמים ובאלכוהול, הכפופה לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן. ארדן מצוי במתיחות מזה זמן מה עם מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, ובאחרונה דווח כי הוא אינו מתכוון להאריך את כהונתו, הצפויה להסתיים בדצמבר השנה.

הפעיל, אביהו סופר, נחשב לנציג הפוליטי של קבוצת מתפקדים מפתח תקוה, המזוהה עם תנועת "קבלה לעם" - עמותה דתית־קבלית שמרכז פעילותה בפתח תקוה. במסמכים פנימיים שהופצו ב-2015 בקרב אנשי קבלה לעם, נטען כי אנשי הקבוצה הצליחו לפקוד 7,000 קולות לליכוד.

לפי הפרטים שפורסמו לפני כשבוע באתר מינהל הרכש הממשלתי, סופר ישמש "יועץ לגיבוש תוכנית ההדרכה ברשות" למשך חצי שנה, בתמורה ל-150 אלף שקל. סופר נבחר לתפקיד במכרז סגור המסווג על ידי מינהל הרכש כהליך פטור ממכרז. במסגרת ההליך, המשרד פנה לשלושה־ארבעה מועמדים, ובחר אחת מבין ההצעות. זאת בניגוד למכרז פתוח, שאליו יכול לגשת כל אדם המעוניין בכך. ההליך שבמסגרתו נבחר סופר הוא הראשון המפורסם בפטור ממכרז מטעם הרשות החדשה באתר מינהל הרכש.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן
השר לביטחון פנים גלעד ארדןצילום: מגד גוזני

TheMarker ביקש מהמשרד לביטחון פנים לקבל את מסמך ההחלטה לבחור בסופר. ואולם הבקשה סורבה, בטענה שזה במסמך פנימי ושהדבר "לא מקובל". בנוסף, במשרד בחרו לא למסור גם את ההרכב המלא של הוועדה שבחרה בסופר. עו"ד אלעד מן מעמותת הצלחה מסר ל-TheMarker כי "כדי לבחון את תקינות ההתקשרות יש לבחון את ההצעות המתחרות. חשיפת ההצעות המתחרות מתחייבת מכוח חוק חופש המידע, וסירוב גורף של המשרד לעשות זאת מנוגד לדין". יש להבהיר כי המשרד לא טען כי הבקשה מצריכה פנייה להליך לפי חוק חופש המידע - אלא כי לא ניתן למסור את הפרטים גם במסגרת בקשת חופש המידע.

הרשות הלאומית למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול נמצאת בימים אלה בסטטוס "הרצה". פירוק הרשות הקודמת למלחמה בסמים ובאלכוהול נעשה בחוק שיזם משרד האוצר, על רקע חוסר שביעות רצון מתפקודה וכן על רקע ההסתבכות של מנכ"ל הרשות לשעבר, יאיר גלר, בחשדות לפלילים בפרשת ישראל ביתנו. הרשות החדשה החלה להתקיים בפברואר. בראשה עומד כיום דני שחר, שמינויו הובא על ידי ארדן לאישור הממשלה.

מטרת התנועה: גאולת האנושות

קבלה לעם
כנס של קבלה לעם ב–2010צילום: דודו בכר

סופר נחשב לדמות חריגה בליכוד. רבים מהמתפקדים שהוא מנהיג כלל אינם תומכים בליכוד, והתפקדו למפלגה מכיוון שהתבקשו לעשות זאת. הקבוצה שהוא מייצג, קבלה לעם, מונה אלפי חברים בישראל, החיים בקרבה ומקיימים מארג חיים משותף. מטרת הקבוצה המוצהרת היא גאולת האנושות באמצעות "שיטת החיבור בין בני האדם", כלשונם.

הקבוצה מקיימת מערך משומן לשיווק רעיונותיה בעשרות מדינות בעולם, מדרום אמריקה עד רוסיה. בין היתר, היא מפעילה עשרות אתרי אינטרנט, מפיקה סרטים המופצים ברשת, מחזיקה את ערוץ הקבלה המשודר ב–HOT, מחזיקה מבנים בערים ברחבי בעולם במטרה ללמד את "שיטת החיבור" ומקיימת כנסים למצטרפים פעם בכמה שבועות.

סופר, שמסתפק בתואר "תלמיד" בקבלה לעם, נחשב לאיש הקשר של הקבליסטים בליכוד. בעבר היה פאנליסט קבוע בתוכנית "הפטריוטים" בערוץ 20. את פניו ניתן לראות דרך קבע בכנסים ובשמחות של פעילי השטח וחברי הכנסת מהליכוד.

שמו של סופר עלה בעבר בתחקיר של ספי עובדיה בחדשות 10, כאחד השמות שתועדו ב"יומן הג'ובים", שנעלם מלשכתו של איתן כהן - מי שהיה ראש המטה המוניציפלי של שרת התרבות, מירי רגב. ביומן תועדו שמותיהם של סופר ושל פעיל בולט אחר בקרב הקבליסטים, השחקן סשה דמידוב (ליד שמו נכתב "איש אביהו סופר"). בתחקיר נטען שהרשימה היא של אנשים שיש לסדר להם ג'ובים בשירות המדינה.

כהן נדרש להשיב לשאלות מבקר המדינה בעקבות הפרסום. בהתייחס לרשימה, מסר כי ייתכן שהשמות ברשימה ייצגו אנשים שהתבקש על ידי גורמים שונים למנותם לתפקידים - אך הוא רק תיעד אותם ביומן, ולא פעל בפועל לקידום המינויים. זאת, מכיווון שכל מינוי בשירות המדינה כפוף לחובת מכרז.

גם קרובי משפחה התבקשו להתפקד

תחילת דרכם הפוליטית של אנשי הקבוצה היתה בהקמת מפלגת "ביחד", שהתמודדה בבחירות למועצת העיר פתח תקוה ב–2013. הסיעה זכתה בארבעה מנדטים בבחירות למועצת העיר, והכניסה, בין היתר, את סופר עצמו למועצה. בהמשך ראו אנשי התנועה כי טוב, והחליטו על מהלך של מפקד גדול לליכוד.

לפי עדויות, חברי הקבוצה התבקשו לפנות לקרובי משפחתם ולשכנע אותם להתפקד - מהלך שהצליח במידה לא מבוטלת. ערב הבחירות האחרונות לכנסת, אנשי הקבוצה אף הפעילו חמ"ל סקרים עבור הליכוד, שפעל ממשרד מבניין מטלון סנטר בקרית מטלון בפתח תקוה, הסמוך למרכז העולמי של קבלה לעם.

קולות הקבליסטים לא השפיעו על רשימת הליכוד בבחירות האחרונות, בגלל תקופת האכשרה הקבועה בחוקת המפלגה. ואולם בפריימריס הבאים בליכוד יהיו הקבליסטים בעלי השפעה רבה - שצפויה להיות זהה לזאת של מתפקדי התעשייה האווירית, וייתכן שאף גבוהה משלהם.

צילום: אהובה ברנר

בכירי הליכוד פוקדים כנסים של הקבוצה

אבנר הופשטיין היה אחד מהעיתונאים שביקשו להוכיח כי אנשי "קבלה לעם" ערכו מפקד גדול לליכוד. הוא פירסם בינואר 2017 תחקיר בעניין, וכמו רבים לפניו, הוא נתבע לאחר פרסומו, אף שרק כמה חודשים לאחר מכן הודתה התנועה באתר האינטרנט שלה כי "תלמידים בקבוצה" (ולא "העמותה") יזמו את ההתפקדות, ו"צירפו אלפים למפלגת הליכוד".

ככלל, כמעט כל עיתונאי שניסה לפרסם כתבה המבקרת, או אפילו בוחנת, את פעילות הקבוצה - ספג תביעת דיבה (גילוי נאות: גם כותב שורות אלה נתבע בעקבות תחקירים שפורסמו ב"כאן"). בין הנתבעים לא רק עיתונאים, אלא גם כמה מיוצאי הקבוצה, קרוביהם וכן המרכז הישראלי לנפגעי כתות.

בשנים האחרונות החלו חברי הכנסת ושרי הליכוד לפקוד את הכנסים השנתיים של העמותה. בכירים כמו יולי אדלשטיין, מירי רגב, צחי הנגבי וישראל כ"ץ התייצבו ושפכו מלים חמות על חברי הקבוצה. גם השר ארדן לא פיספס הזדמנות להתחנף לאנשי קבלה לעם ולרבם, מיכאל ליטמן.

בשנים האחרונות טענו כמה מיוצאי הקבוצה, במסגרת תצהירים לבית המשפט, כי קיים בה מעין משטר פנימי המאפשר למנהיגי הקבוצה לסלק את מי שחורג מהנורמות הנהוגות בה. בין היתר, נטען כי חברי הקבוצה מתבקשים לשלם מס פנימי של 10% מהכנסותיהם לעמותת קבלה לעם, ומי שמאחר בתשלום מקבל פנייה בעניין ממחלקת "מעשר" בארגון.

קבלה לעם פירסמה באתרה את תגובתה לטענות אלה, בעקבות פרסומים קודמים. בין היתר, נכתב כי "הפרשת מעשר נתונה לבחירתו החופשית של כל תלמיד, ובטח שלא ננקטות סנקציות נגד חבר שאינו מעוניין להפריש מעשר".

המשרד לביטחון פנים מסר בתגובה: "הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול התקשרה בהליך מכרזי על פי כל הנהלים באמצעות הליך תימחור של הצעות מחיר עם יועצים שונים, ובהם סופר. ועדת המכרזים הכוללת את נציג חשבות המשרד והלשכה משפטית ואת המנכ"ל. הלשכה המשפטית אישרה את ההתקשרות, העומדת בכל דרישות החוק ובכל הקריטריונים הנדרשים".

סופר סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker