פרשת ישראל ביתנו: הפרקליטות לא ידעה שעדת המדינה קיבלה 320 אלף שקל

נציגי המחלקה הכלכלית של פרקליטות המדינה נקלעו לסיטואציה מביכה - לאחר שהתברר כי הם אינם מודעים לפרטי ההסכם עם נלי דינוביצקי בתיק פאינה קירשנבאום

גור מגידו
גור מגידו
פאינה קירשנבאום
פאינה קירשנבאוםצילום: עופר וקנין
גור מגידו
גור מגידו

עדת המדינה בתיק פאינה קירשנבאום, נלי דינוביצקי, תקבל עד לסיום ההליכים בפרשת "ישראל ביתנו" מעל 320 אלף שקלים מהמדינה - כך נחשף היום בדיון שנערך בתיק. במסגרת הדיון, התיר השופט ירון לוי לפרסם את שמה של דינוביצקי, וכן את העובדה כי היא משמשת כעדת מדינה בתמורה לסכומי הכסף שהובטחו לה.

במהלך הדיון שנערך בתיק היום (ב') נקלעו נציגי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לסיטואציה מביכה, לאחר שהתברר כי הם אינם מודעים למלוא פרטי ההסכם עם דינוביצקי. הסכם עדת המדינה שנחתם עם דינוביצקי, פירט כי ישולמו לה 180 אלף שקלים בתמורה לעדותה בסיום ההליך. עוד צוין בהסכם כי הוא כולל נספח סודי שהפרקליטים באולם לא היו מודעים לפרטיו. בפרקליטות סברו כי הנספח הסודי אינו קשור לסעיף התמורה בהסכם. באותו נספח פורט שישולם לעדה גם סכום קבוע שהוגדר כדמי מחיה, עד לסיום התיק.

הסכום, הסתבר, נצבר כבר לכ-140 אלף שקלים עד היום, מה שמעמיד את הסכום הכולל ששולם בעד העדות על יותר מ-320 אלף שקלים בשלב זה.

ריח רע במיוחד

הפרקטיקה השנויה במחלוקת של תשלום לעדי מדינה אינה המצאה ייחודית לתיק ישראל ביתנו. בעבר פורסם כי גם שמואל דכנר, עד המדינה נגד ראש הממשלה לשעבר בתיק הולילנד, קיבל הבטחה למחיקת חובות מס ולדמי מחיה בסכומים שהגיעו למאות אלפי שקלים לפחות בתיק, והיו נצברים לסכומים גבוהים עוד יותר אילו האריך דכנר ימים. ריחם של הסכמים עם עדי מדינה ממילא לא נעים. כשהתובע בתיק ישראל ביתנו, עו"ד מאור אבן-חן, לא היה מודע למלוא הסכום בהסכם, נדמה שריח רע במיוחד נודף מההסכם.

דינוביצקי מסרה היום את עדותה בתיק "מקבלי השוחד", שבו נאשמים ח"כ לשעבר פאינה קירשנבאום ומנכ"ל משרד החקלאות רמי כהן (יתר הנאשמים כבר חתמו על עסקאות טיעון).

לפי כתב האישום בפרשה, דינוביצקי היתה בעלים של חברת הפקות, שקירשנבאום סייעה לה בהשגת חוזי הפקה מול גופים שונים בשירות המדינה, לרבות משרד התיירות ורשויות מקומיות שונות - וזאת בתמורה לעמלה של 10% מסכום הזכיה ששולמו לה ולדאוד גודובסקי, ראש מטה הארגון בישראל ביתנו לשעבר, שכבר הורשע בשוחד בפרשה במסגרת הסדר טיעון.

אישום אחר בתיק נוגע לשותפות של דינוביצקי עם קירשנבאום בחברה ליבוא סיגריות. לפי האישום, קירשנבאום החזירה לדינובציקי כספים שהיתה צריכה להשקיע בעסקי הסיגריות באמצעות הזרמות כספים, בין היתר, ממתנ"ס במועצה האיזוריות בנימין, לחברת ההפקה של עדת המדינה. זאת, לאחר שקירשנבאום דאגה, לפי האישום, להעברת תקציבים למועצה האזורית בנימין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker