יועץ התקשורת שהורשע בשוחד - וממשיך להתפרנס מכספי ציבור

על אף שהורשע ב–2016 בשוחד ובמרמה והפרת אמונים, ממשיך מאור אביגל להעניק שירותי ייעוץ למספר רב של ראשי ערים ■ בין לקוחותיו - ראש מועצת חבל מודיעין, שמעון סוסן, שנעצר בשבוע שעבר בחשד לשחיתות

גור מגידו
גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוד הפייסבוק של חברת הייעוץ אביגל ואברמוביץ
עמוד הפייסבוק של חברת הייעוץ אביגל ואברמוביץ. אביגל חזר לזירת הפשעצילום: צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של חברת הייעוץ אביגל ואברמוביץ

שמו של יועץ התקשורת מאור אביגל לא מוכר לרבים, אבל הוא נחשב למקורב ללא מעט ראשי ערים בישראל: בלוד, ברמלה, באשדוד, באשקלון, בשדרות — וגם במועצת חבל מודיעין שמערכת הבחירות בה עומדת במרכז סערה שפרצה בשבוע שעבר עם מעצרם של ראש המועצה, שמעון סוסן.

מה שאולי לא ידוע לכל אותם ראשי ערים — או שידוע להם אבל כנראה לא מטריד אותם — הוא שלפני שנתיים הורשע אביגל בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בעיריית לוד, שתאגיד בבעלותה ואף ראש העיר שלה באופן אישי לא חדלו מלקבל שירותים מאביגל, לא כשנחשב לחשוד ואף לא כשהורשע.

רשום כשכיר, עובד כשותף

הכתם בעברו של אביגל לא עמד בדרכו ללקוחות גדולים ברשויות המקומיות. ב–2010 הקים אביגל יחד עם שותפו נדב אברמוביץ' חברה ליעוץ תקשורת, יחסי ציבור וייעוץ אסטרטגי שזכתה לשרת לא מעט מועמדים, חברות עירוניות ורשויות בשלטון המקומי.

איך זה מתאפשר? אף שהעסק מכונה "אביגל ואברמוביץ'" כשמם של שני היועצים, אף שהרושם המתקבל מכל חומר שיווקי של המשרד היא כי אביגל הוא שותף במשרד וחרף העובדה שלפי עדויות שונות, אביגל מציג עצמו בפגישות כשותף במשרד יחסי הציבור — העסק רשום רשמית רק על שמו אברמוביץ'. זאת, בעוד אביגל נחשב רשמית לשכיר. כך יוצא שאף עירייה לא התקשרה בחוזה עם חברה בבעלות מקבל שוחד.

בין לקוחותיהם של השניים לאורך השנים, ניתן למנות את ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה; אלון דוידי, ראש עיריית שדרות; איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר; יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדוד; ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, ותאגיד המיים של העירייה; ראש עיריית רמלה ועוד.

לפי עדויות, יועצי התקשורת טוענים בפגישות גם לקשרים קרובים עם שר האוצר, משה כחלון.

בשני מקרים נהנה משרדם של יועצי התקשורת מהכנסות גם מתאגידים עירוניים, לאחר שייצגו את המועמד שזכה בבחירות. משרדם של השניים ייצג את סוסן. בהמשך העניקו שירותי יחסי ציבור להיכל התרבות של המועצה.

שמעון סוסן בבית המשפט
שמעון סוסן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

במקרה אחר, חזר אביגל לזירת הפשע, עיריית לוד. ראש עיריית לוד, יאיר רביבו, שכר את שירותיהם של יועצי התקשורת לצורך הקמפיין שבו נבחר לראשונה לראשות העיר ב–2013. נכון להיום, משרד אביגל ואברמוביץ נהנה מהכנסה קבועה מתאגיד המים של העיר לוד שאביגל הורשע במעילה בכספיה.

בדיקת TheMarker מעלה כי חוזה הייעוץ לתאגיד המים החל עוד לפני תקופת רביבו, אך החוזה חודש מאז כמה פעמים. נכון להיום עומד הריטיינר החודשי על 4,500 שקלים לחודש. מנכ"לית תאגיד מי לוד טענה בשיחה עם TheMarker כי לא ידוע לה על הרשעתו של אביגל. ממילא, הסבירה כי ההתקשרות נעשתה עם החברה אביגל ואברמוביץ', ולא עם אף אדם באופן אישי.

דובר עיריית לוד הדגיש כי החוזה בין תאגיד המים לבין אביגל החל עוד לפני בחירתו של ראש העיר רביבו לתפקיד ומסר כי אין לראש העיר מעורבות בנושא יעוץ התקשורת בתאגיד מי לוד, שהנו תאגיד עצמאי.

שחיתות בחבל מודיעין

בתחילת השבוע שעבר החלה חקירת השחיתות במועצת חבל מודיעין. לפי דברים שאמרו נציגי המשטרה בדיוני הארכות המעצר, הפרשה עוסקת במספר רב של פרשיות קטנות, החל מחשד להטרדות מיניות תוך ניצול יחסי מרות נגד מנכ"ל המועצה, יוסי אלימלך; דרך חקירת הדרך שבה מומן שיפוץ שנערך בביתו של ראש המועצה שמעון סוסן, ועד לנושאים הקשורים לקמפיין הבחירות של ראש המועצה.

עו"ד עפר ברטל ממשרד ברטל־כהן מסר בשמו של סוסן: "החשדות נגד סוסן נובעים כולם מאדם אחד ששם לו למטרה להוריד את סוסן מכסאו ולרשת את מקומו. האמת כולה תעמוד להחלטת הפרקליטות בבוא היום".

עורכי דינו של יוסי אלימלך ממשרד כהן־סטרשנוב־לונדון בחרו שלא למסור תגובה.

היסטוריה של שוחד

הרשעתו של אביגל נוגעת לתקופתו כעוזרו של ראש עיריית לוד, בני רגב (שהורשע בשוחד בפרשה אחרת). ב–2006 פירסמה עיריית לוד מכרז למתן שירותי חנייה, שעל ניהולו היה אמון אביגל מתוקף תפקידו בעירייה. באותה תקופה יצר אביגל קשר עם נתן שורר שהיה בעלים של חברה בשם שוהר שירותי חניה. השניים הגיעו לסיכום - אביגל יסדר לשורר זכייה במכרז, ושורר יעביר לו קרוב ל–200 אלף שקל דמי שוחד.

הכספים שולמו לחלפן כספים מקומי ולחברה העוסקת בבניית במות, מתוך מטרה שיגיעו לבסוף לידי אביגל. הפרקליטות ציינה כי עד להגשת כתב האישום — שהוגש שנים רבות לאחר המעשים, ב–2014 — לא הצליחה המדינה לגלות האם ואיך הגיע הכסף לידיו של אביגל. למרות הקושי להתחקות אחר נתיב הכסף, אביגל הורשע ב–2016 לפי הודאתו בשוחד בפרשה.

פרשה נוספת שבגינה הורשע אביגל במרמה והפרת אמונים נוגעת לשירותי מחשוב שניתנו לעיריית לוד. במשך שנים קיבלה העירייה שירותים מהחברה לאוטומציה בשלטון המקומי בתמורה לתשלום חודשי. כשהחליטה העירייה לבחון את החלפת החברה לאוטומציה בספק זול יותר, ניסה אביגל לסייע לחברת מטרופולינט לזכות במכרז, גם זאת בתיווכו של אותו שורר.

לפי הסיכום היה אמור אביגל לקבל מהחברה סכום של 15% מהריטיינר שהיתה מקבלת מהעירייה. בנוסף, סוכם שישולמו לו 60 אלף שקל באמצעות חברה שהחזיק שורר, ו–40 אלף שקל נוספים באמצעות אגודת "הפועל לוד החדשה".

בהתאם לסיכום, מסר אביגל לידי מטרופולינט הדלפות על הצעה של חברה מתחרה במכרז, וכן הפעיל לחצים על גורמים בעירייה כדי להתקשר עם החברה ללא מכרז. בסופו של דבר לא נחתם הסכם בין החברה לעירייה, וזאת בשל מעצרם של המעורבים.

יחד עם אביגל נאשמו והורשעו גם ניר רגב, בנו של ראש העיר לשעבר בני רגב ועד לפני כשנה גם יועצו של ח"כ אורן חזן; ואחמד אלטורי, אדם שעבד בחברת "אורנג' ספרינג" שעוסקת בהלוואות חוץ בנקאיות.

לפי כתב האישום בעניינם של שני האחרונים, במהלך התקופה שלפני תחילת החקירה לוו ניר רגב ואביגל כספים מהחברה שבה עבד אלטורי ובתמורה למתן ארכה לתשלום החוב, רקחו השלושה עסקה לפיה אביגל יפעל כדי לגרום לכך שעיריית לוד תתקשר עם אלטורי בהסכם לרכישת דיו בתמורה ל–115 אלף שקל בשנה.

למרות המאמצים, העסקה לא יצאה לפועל עקב ההתנגדות של גזבר העירייה. זאת, על רקע חוסר ההיגיון הכלכלי בעסקה. עם זאת, מפרט כתב האישום, ניסה בנו של ראש העיר לשעבר לשכנע את אלטורי כי הוא עדיין עושה מאמצים לקידום העסקה. אביגל נדון בפרשה לשישה חודשי עבודות שירות.

עו"ד משה סוחמי מסר מטעמו של אביגל: "בכל מקום בו קיבל משרד אביגל ואברמוביץ' עבודה הדבר נעשה בתהליך תחרותי חוקי, בשקיפות מלאה ותוך עבודה מקצועית של צוות המשרד, אשר הובילה להצלחות אדירות ביחס למועמדים שייצג והדברים מדברים בעד עצמם .

"לגבי עניין אביגל, ב–2016 הסתיימה סאגה שנמשכה מ–2006, שבה נחקר מאור בהקשר לחשדות בעיריית לוד. בעצת פרקליטו, מאור החליט לחתום על עסקת טיעון כדי לסיים את הסאגה ולסיים עיוות דין שלא היו הרבה כדוגמתו בישראל, שנמשך יותר מעשר שנים. במסגרת הסדר הטיעון נגזר עונש מקל בתיק זה.

"עצם הסדר הטיעון המקל מעיד על קלות המקרה והעובדה שנבע מהתנהלות שאינה חמורה גם לדעת הפרקליטות. קשה להבין מה העניין לציבור בפרסום חקירה מ–2006, שהמעורב בה אינו איש ציבור או עובד המגזר הציבורי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker