ג'קי מצא: "מי זו שולה זקן? מעמדה בכיר אבל היא עוזרת בלשכה" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ג'קי מצא: "מי זו שולה זקן? מעמדה בכיר אבל היא עוזרת בלשכה"

מצא עלה היום להעיד לראשונה במשפט של נאשמים בפרשה ■ סעיף קבלת שוחד נמחק מכתב האישום ■ השופט לג'קי מצא: "האם אתה מתחמק? או מנסה לעגל פינות?"

22תגובות

שלושה שבועות לאחר שנשלח ג’קי מצא, ראש רשות המסים לשעבר, לשנת מאסר בפועל ושנת מאסר על תנאי - לאחר שהורשע בחמש עבירות של מרמה והפרת אמונים ועבירה של סיוע במתן שוחד - עלה היום להעיד לראשונה במשפט. סעיף קבלת שוחד, שיוחס בתחילה למצא על ידי הפרקליטות נמחק מכתב האישום במסגרת הסדר הטיעון.

בעדותו היום סיפר מצא על יחסיו עם העסקנים רו"ח קובי בן גור, ואחיה של שולה זקן יורם קארשי. לגבי קובי בן גור העיד מצא "הוא מעולם לא היה חברי, הוא מעולם לא היה בביתי, לא ראיתי את אישתו. האם הערכתי את דעתו בניהול? כן".

מצא תיאר שיחת טלפון שערך עם בן גור: "בן גור אמר שהוא ימליץ עליי לתפקיד ראש רשות המסים, כמו גורמים אחרים בשוק הפרטי שאמרו זאת. גם למועמדים אחרים בתפקיד היו ממליצים מהשוק הפרטי. אמרתי לבן גור שאני מזומן לשר האוצר בשיחת טלפון אקראית, הוא אמר לי שהוא מכיר את קארשי אחיה של זקן ושהוא וקארשי נפגשים היום לראות משחק כדורגל. אמרתי שאני רוצה להצטרף גם. זה היה מוצאי שבת", העיד מצא.

לגבי היכרותו עם זקן אמר מצא, "ידעתי שזקן בעלת מעמד בכיר מתוקף תפקידה באותו זמן במשרד האוצר. לפני כן לא הכרתי את קארשי ולא את זקן".

מצא העיד על השתלשלות האירועים לפני מינויו. "היתה לי שיחה טלפונית עם קובי (בן גור), אמרתי לו שאמורה להיות לי שיחה עם שולה זקן בקרוב. הוא הציע לי להצטרף לפגישה עם יורם קארשי, איתו הוא נפגש באותו יום. לא היתה לי מחשבה מלאה או מבוססת מה המוטיבציה שלי לפגישה כזו, זה היה משהו מיידי, דיברתי עם בן גור בשבת אחר הצהריים ומיד אחר כך נסעתי", אמר מצא.

"קובי הציע ואני הסכמתי. אלו שביבי חשיבה ולא מחשבה עמוקה שגובשה במשך זמן רב", הוסיף. "למה חשבתי להסכים לכך? באותו זמן חשבתי שאני מועמד הטוב והראוי ביותר. חשבתי שנכון יהיה לאחר שאני מתמנה, ממילא תהיה לי היכרות איתה, וחשבתי שזה יהיה נכון להכיר את סביבתה. אם כל מכר אחר היה אומר לי שהוא נוסע לראות כדורגל עם אחיו של עובד יחזקאל (המראיין השני בפגישת ההיכרות שערכו זקן ויחזקאל לפני המינוי לראש רשות המסים), לא הייתי חושב שזה פסול, הייתי חושב שזה להכיר באמצעות מכר את סביבתה. זה היה הלך החשיבה שלי. לא נאשמתי בקבלת שוחד במינוי שלי. הטענה הזו הוסרה מסדר היום. זכייתי בתפקיד היתה ללא רבב, ללא פסול", העיד מצא.

השופט פנה למצא "אבל באותה נקודת זמן לא היית יכול להיות משוכנע חד משמעית שתיבחר. זה נראה לי תמוה, לפי רצף הדברים. אתה לא יכול לדעת מה בדיוק הניע אותך אז?" מצא השיב: "ודאי שלא ידעתי ש-100% אתמנה, אבל לייצר מחשבה שהפגישה הזו תסייע לי - חד משמעית לא".

השופט פנה למצא "אולי כן. חשבת שזה יקנה לך גישה יותר נוחה לשולה". מצא ענה "חשבתי שלימים אעבוד מולה. אדוני צודק, אבל ידעתי באותו מועד שאני המועמד הכי ראוי והכי ריאלי. ישבתי עם הסגן שלי ועם אנשים אחרים ודיברנו על היום אחרי שאבחר. היא נפגשה עם יתר המועמדים. לא היתה לי מחשבה כזו בכלל, זו מחשבה קונספירטיבית שבכלל לא חלפה במוחי. לטעון שזה יביא למינויי? מי זו שולה? מעמדה בכיר, אבל היא עוזרת בלשכה.

"נחקרתי 22 פעם במשטרה ומהיום הראשון האשימו אותי בקבלת שוחד והעלמות מס. חשבתי שהולכים להאשים אותי בקבלת כסף, וזה העלמת הכנסה, ב-13 חקירות חשבתי שהחקירות האלה ייעלמו ויטענו שוחד כסף. אני מחכה שיגיעו לשאלות העיקריות, אבל לא".

השופט פנה למצא "איני מבין את גישתך, מצד אחד אתה אומר שהכל נכון, אחר כך אתה אומר הסכמתי לכך, ואני לא יודע איך להתייחס לזה. לבסוף מתוך דברים ברורים אך לא מפורטים, אתה חוזר בך? האם אתה מתחמק? מעגל פינות? מנסה להמעיט מהדברים או דובר אמת במלואה?"

מצא ענה: "יש כאן רצף עובדות שאין בהן כלום. לא היה טענה מעולם ששולה זקן דיברה עם אולמרט", שר האוצר דאז.

לשאלת עוה"ד מיכל עוזר רוזן מטעם פרקליטות המדינה האם הלכת לפגישה עם קארשי כדי שיקדם את פגישתך עם זקן? השיב מצא, "רציתי להכיר את שולה, ללמוד עליה באמצעות יורם. היא נפגשה עם יתר המועמדים. זו היתה פגישת הכנה לפני הפגישה עם שר האוצר דאז, פגישה פורמלית עם עוזרת שר האוצר".

מצא עוד אמר כי "יש פרקטיקה שלפני מינוי בכירים, מה שלא מצריך מכרז, יש הליך שאני מכיר מנציבים ושרים שונים, שמאשרים את המינוי בפני השר. כשמדובר בסמנכ"ל מינהל, שאחראי על כוח אדם, פונים גם לנציבות שירות המדינה. ביקשתי משולה זקן לתאם את המינוי הזה". בהמשך העיד מצא כי "חייתי תחת רושם ותחושה שכל עוד המינוי של יגאל סער לתפקיד סמנכ"ל לעניינים מקצועיים או למינהל לא מתקיים אני לא אפגש עם שר האוצר". מצא לא ידע תחילה לומר מי נטע בו התחושה הזו. לאחר מכן חזר על דבריו בחקירת המשטרה ששמע על כך מקארשי.

איך היית מתאר את העמדה של קארשי מולך? מצא: מבחינתי ראיתי שמדובר ברצון הלשכה למנות את סער, וקארשי מבטא את רצון לשכת השר למנות את סער. השופט: שולה זקן מדברת איתך על המינוי של סער? "היא מזכירה את סער עם המילים סמנכ"ל למינהל ומפנה אותי לקארשי. אני לא יודע מה קארשי אמר, אבל האם הבנתי חד משמעית שהפגישה עם השר לא תתקיים כל עוד סער לא מתמתנה? זה בפירוש. זה היה תקיף והרגשתי שזאת הקביעה של הלשכה. כל עוד אין מינוי של סער, אין פגישה עם השר. כעסתי על הלשכה. בהחלט. איימתי להתפטר".

לאורך גזר הדין שניתן לפני כשלושה שבועות השופט כספי לא חסך את ביקורתו מהתנהלותו של מצא. השופט קבע כי "המשקל המצטבר של משמעויות מעשיו של מצא יוצר חריפות ממשית של דרך פעולה קלוקלת ומגונה, עד כדי הכתמת קלון, על ידי עובד ציבור, מן הבכירים שבהם, שמופקד על רשות אכיפה חשובה המונה אלפי עובדים".

לפי ממצאי החקירה המשטרתית שהחלה ב-2006, מצא עירב את אנשי העסקים, רו"ח קובי בן-גור ויורם קארשי, במינויים ברשות מתוך אמונה שהוא חב להם ולשולה זקן, אחותו של קארשי ומנהלת לשכתו של רה"מ לשעבר אהוד אולמרט, את בחירתו לתפקיד מנהל הרשות. מצא, נטען בכתב האישום המקורי הבטיח לתגמל אותם כשימונה לתפקיד, למשל, בצורת קידום אנשים במערכת ובהתערבות בהחלטות שונות.

מלבד מצא הועמדו לדין חמישה עובדי רשות לשעבר ובהם סמנכ"ל רשות המסים למינהל וכוח אדם, שמואל בוברוב, סמנכ"ל לעניינים מקצועיים גידי בר זכאי, ונציג רשות המסים בארה"ב, יגאל סער. רובם הואשמו בלקיחת שוחד. מצא הואשם בקבלת שוחד (עבירה שנמחקה) והפרת אמונים. בן-גור וקארשי מואשמים במתן שוחד. זקן מואשמת בהפרת אמונים.

לפי כתב האישום המתוקן שהתקבל במסגרת החתימה על הסדר טיעון, מצא הודה כי בהמשך לסיוע שקיבל מבן-גור וקארשי, השניים פנו אליו ותבעו ממנו לפעול למען האינטרסים שלו ולמנות ולקדם עובדים ברשות המסים. מצא הודה שהוא איפשר לשניים דריסת רגל בקבלת החלטות ברשות המסים, כשהוא יודע שלשניים אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות המסים ושהם חפצים בביסוס ההשפעה שלהם ברשות.

כתב האישום המתוקן מתאר מסכת יחסים הדוקה בין קארשי, בן-גור, מצא ובכירים נוספים ברשות בכל הנוגע למינויים של בכירים ברשות המסים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#