הפרקליטות: להטיל על ג'קי מצא עונש מאסר בפועל; אמו: "הוא ישר ותמים, היו אנשים שהוליכו אותו שולל" - דין וחשבון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפרקליטות: להטיל על ג'קי מצא עונש מאסר בפועל; אמו: "הוא ישר ותמים, היו אנשים שהוליכו אותו שולל"

עו"ד מיכל עוזר רוזן מהפרקליטות: "ראש רשות המסים חייב לשמש דוגמה ומופת לכל אחד מאלפי העובדים שתחתיו. כגודל העוצמה - גודל האחריות" ■ אמו של מצא: "כולם ריננו מאחורי הגב - הנה המושחת שגנב מיליונים, התביישתי ללכת לעבודה"

23תגובות

עם פתיחת שלב הטיעונים לעונש של מנהל רשות המסים לשעבר ג'קי מצא שהורשע לפי הודאתו בהסדר טיעון בהפרת אמונים עלו להעיד לטובתו אמו, רואי חשבון והממונה על הנכסות המדינה לשעבר, מאיר קפוטה. עו"ד מיכל עוזר-רוזן מהפרקליטות ביקשה להטיל בדיון על מצא "עונש מאסר של ממש".

עו"ד עוזר-רוזן ציינה כי "המיוחדת שנוגעת למצא אינה נוגעת רק למרום התפקיד, מצא היה ראש רשות אכיפה בעלת אינטרסים כלכליים שנוגעת לכל אזרח במדינה הזו. רשות המסים מבצעת חקירות פליליות ואזחריות, יש לו זויות גבייה ומאגרי מידע רגישים ביותר. הוא היה אחראי על 5,200 עובדים אז. ראש רשות המסים חייב לשמש דוגמה ומופת לכל אחד מאלפי העובדים שתחתיו. כגודל העוצמה - גודל האחריות. המעמד שלו כראש רשות אכיפה גוזרת חומרה מיוחדת. רשויות האכיפה צריכות להיות מבצר איתן בעיני הציבור".

"המעשים של מצא פגעו פגיעה אנושה בתפיסת אמון הציבור ובטוהר השירות הציבורי. הפגיעה היא נתון. כעת ניצבת בפני בית המשפט השאלה מהו העונש ההולם. לתפיסתנו העונש חייב להלום את חומרת הפגיעה. הוגשו עשרות שיחות טלפון אותן האוזן מתקשה לעכל. מצא מקבל תביעות ודרישות מקארשי ובן גור".

עוד ציינה עוזר-רוזן כי מצא הודה בעבירה של סיוע למתן שוחד בעניין של אורנה בכר. לדבריה, "זו עבירת השחיתות במדרג הגבוה ביותר. כשעובד ציבור מסייע לתת שוחד לעובד ציבור שהוא מופקד עליו, יש בכך חומרה מיוחדת. אין כאן העברת תשלומים או העברת מעטפות, אך אין בכך להפחית מהפסול השוחדי במעשה, והתקיימות הרציונאליים בעבירת השוחד. זו מערכת יחסים שוחדית, שהיא אפילו מסוכנת יותר כי קשה לזהות אותה. דווקא מכיוון שאין בה מתת כספית, היא עלולה להפוך לסטנדרט התנהגות מושחת".

עוזר רוזן הוסיפה כי "נגד עניינו עמדו גם נסיבות מקלות: מצא התפטר מתפקידו בשלב מוקדם, הוא יכול היה להמשיך בתפקידו. התפטרותו הקלה על נקיטת פעולות מיידיות לשיקום המכה שניחתה על רשות המסים, ובהם מינוי ראש רשות מסים ראוי שייטול לידיו את המושכות. בהתפטרות יש גילוי אחריות של עובד ציבור. נטילת האחריות במסגרת הסדר הטיעון גם היא בעלת חשיבות. העובדה שההודאה באה מהציבור עצמו יש לה חשיבות. מי שמכיר בפסול ומקבל על עצמו את הדין מקל על החברה. כגודל הציפייה שהיתה ממצא - גודל האכזבה".

אמו של מצא, אסתר לוי, סיפרה כי גידלה את מצא בתנאים כלכליים קשים בעזרת דודתו העיוורת. "כל חייו ג'קי ראה אתגר לעבוד במס הכנסה. הוא אמר בדרשה של הבר מצווה שהוא רוצה לעבוד במס הכנסה ולהיות הבוס של אבא ואמא, כי גם אנחנו עובדים ברשות המסים. האם יש גאווה יותר גדולה לאמא מלראות את הבן מתקדם והופך להיות הבוס שלה?".

היא תיארה את היום שבו נעצר בנה "אלו הימים השחורים ביותר. היו לי הרבה ימים שחורים אבל כזה לא היה. לראות את הבן שלי - בחור תמים וישר יושב במעצר. כולם ריננו מאחורי הגב - הנה המושחת שגנב מיליונים. התביישתי ללכת לעבודה". לדבריה "ג'קי ילד ישר ותמים וחבל שאנשים רעים ניצלו את טוב ליבו וסיבכו אותו במצבים כאלה".

יצחק פורר: "הוא היה מהנציבים הטובים ביותר"

רו"ח יצחק פורר, שעמד בראש פירמת קוסט-פורר-גבאי וקסירר, ארנסט-יאנג, הפירמה השלישית בגודלה בעולם והגדולה ביותר בישראל העיד כי פגש את מצא לראשונה ב- 2004 לאחר שמצא התמנה לסגן נציב מקצועי. לדבריו "בנושא החקיקה היתה למצא תרומה גדולה למשק, לכלכלה ולמיסוי כשהוא הכניס את תיקון 147 לפקודת מס הכנסה שהביא להאחדת שיעורי מס, הטיל מס על נאמנויות, פתח צווארי בקבוק ומיסוי ישראלי בחו"ל".

פורר סיפר כי "ב-2006, בזמן מלחמת לבנון ה-2, מצא הקים מהרגע להרגע מנגנון שלא היה קיים. מס רכוש תיפקד בצורה מדהימה בתקופת המלחמה ואנשים קיבלו מיידית את מה שמגיע להם. הוא מאוד מקצועי, מקשיב, פתוח, גם כשמקבלים תשובה שלא אהבנו הוא יצר אצלנו חיוך". את עדותו סיכם פורר "אני בן 76, ראיתי כמה נציבי מס הכנסה בחיים שלי, הוא אחד הטובים שהיו, אני חשבתי שזו אבידה גדולה לכלכלה ולמסים".

מאיר קפוטה: "אנטיתזה למשהו פלילי"

לאחר מכן העיד מטעמו של מצא מאיר קפוטה, לשעבר הממונה על הכנסות המדינה במשרד האוצר, שהיה שותף למדיניות הכלכלית-חברתית באוצר וכיום משמש כיועץ בדלוייט, ברייטמן, אלמגור, זוהר. קפוטה מכיר את מצא מזה 20 שנים. לדבריו הגיע להעיד כי "ראיתי זאת חובה מצפונית ואזרחית להפנות זוויות שלא באו לביטוי במשפט הזה".

לדברי קפוטה, "עבדתי עם הרבה אנשים לאורך השנים, מצא בולט ביכולותיו וכישוריו, הוא הקדיש את חייו באמת למען המדינה. היה מתקשר אלי ב-1:00 ואמר שרק עכשיו יוצא מהמשרד, ותמיד חזר לביתו. כל השיקולים שלו לכל אורך הדרך היו של אדם ישר, שומר חוק. כל מה שעניין אותו זה טובת המדינה ורשות המסים. הוא האנטיתזה המוחלטת למה שאני יכול לתפוס לאישום במישור פלילי".

"להפרת אמונים למדינה. לכן כל כך כואב לראות מה שאנחנו רואים פה. מצא במישור המקצועי הוא פנומן, יש לו מוח אנליטי, חריף. הוא גם חריף וגם בקיא, חד משמעית הוא מומחה מספר אחד למסים במשרד האוצר, והכרתי את כולם". קפוטה דיבר בהתרגשות רבה ותיאר את מצא "מעבר לצד המקצועי יש בו צד אנושי חריג: הוא חם, ישר, מדבר בגובה העיניים. אין לו אויבים. לא שמעתי מישהו שאומר עליו משהו רע. יש לו רגישות חברתית, הוא בלט בתפיסה חברתית, בסיוע לזולת שנתן לאנשים".

בעדותו הבהיר קפוטה כי אין בינו לבין מצא קשרים חברתיים או אישיים "הכל בא מהכיוון של עבודה. הסתכלתי עליו איך הוא צומח ואמרתי שזה התגשמות החלום הישראלי, הוא בנה עצמו במו ידיו, בזכות היכולת, הכישרון, הידע לנווט עצמו, היכולת שלו לומר את הדברים הנכונים. בשורה התחתונה אני אומר שהתועלות שהוא הביא לישראל לא יתוארו. במשך עשור אף רפורמה מיסויית לא עברה בישראל, הרפורמות שעברו בזמנו היו בשל היכולת שלו לגבש קואליציה שהביא להצלחות".

קפוטה ניסה להסביר לשופט את מעידתו של מצא ואמר "שאלתי את עצמי מה קרה לרכבת הזאת שבלילה אחד סטתה מהדרך. דיברתי עם מאות אנשים שמכירים את מצא. ההסבר שלי עם התאונה שקרתה כאן- זה להבדיל אלף אלפי הבדלות- כמו השריפה בכרמל - הרבה דברים קטנים שחברו יחד, הצטברו ויצאה שריפה גדולה. וכאן זה קרה למצא. הוא אומר לכל אחד מה שהוא רוצה לשמוע, לדבר בשפתו. ברור לי שהוא לא התכוון למה שאמר, אני ראיתי איך הוא ניהל מו"מ והביא את כולם להיות מרוצים".

"אולי בצוק העיתים הוא הרגיש לחץ או מתח, כנראה נאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר. צריך להוסיף לכך את גילו הצעיר. הוא הגיע למנהל רשות המסים, הגוף השני בגודלו אחרי צה"ל, 6000 עובדים מחכים לשמוע מה תגיד, תיקים במיליוני שקלים מחכים להחלטות. רק היה מישהו שצריך להגיד לו אתה נוהג מהר מדי, אתה נכנס לשדה מוקשים, אל תתחבר עם אנשים מסוימים, לא היה מי שיגיד לו תיזהר. החיים שלו נהרסו, טרגדיה אנושית בלתי נתפסת".

קפוטה סבור כי "אם היתה דרישה או רצון להרתעה אני בטוח שכולם למדו את הלקח. המסר עבר. הוא נענש - הקריירה המזהירה ביותר בחיי אדם נהרסה לחלוטין, המשפחה נהרסה, השם הטוב שלו נהרס - אין מחיר כבד מזה. דיברתי עם מאות אנשים על מצא ואני מדבר גם בשמם: מצא הוא איש ישר שייתכן ועשה טעות".

ראובן שיף: "אולי זה קרה מנאיביות מסוימת"

רו"ח ראובן שיף, מנהל שיף-הזנפרץ ושות', לשעבר נשיא לשכת רו"ח, העיד כי במשך 3 שנים מצא עבד במשרדו והקים מחלקת המסים. "ב-1997 הוא היה במסלול של שותפות אצלנו במשרד, אבל הוא רצה לתת מעצמו והודיע שהוא מתפטר. אמרתי לו שהוא יינזק כספית בצורה משמעותית. מבחינתנו זו היתה מכה גדולה. הוא הצליח להתחבר עם כל השותפים והלקוחות".

שיף ציין "כשהוא התמנה לראש רשות המסים ראיתי בו תלמיד שעולה על רבו. למרות פערי הגילים בנינו יכולתי להיוועץ בו, לסמוך עליו. נועצתי בו. הוא הגיע לצמרת הפיקוד. הוא עבד יום ולילה. התפיסה השירותית שלו היא שם דבר". את דבר מעצרו של מצא תיאר שיף כ"חלום בלהות, צבטתי את עצמי, חשבתי שיש כאן טעות. יש קונצנזוס כללי לכל אורך המערכת, של חברי ציבור רואי החשבון ויועצי המס- גם מנכ"לים בשירות הממשלתי ובכירי האוצר ראו בו דמות. הוא אדם עם להב זהב, שרק רצה לעזור".

שיף הוסיף כי באותו ערב בו נעצר מצא הוא אמור היה לקבל פרס באוניברסיטת תל אביב מטעם ארגון מנהלי הכספים. לדבריו "מאז המעצר ב-2007 הוא צל של עצמו, כבוי, מסתגר בביתו ולא יוצא לאירועים. הטראומה של המעצר היכתה בהם. זה לא אותו אדם מאז, הפצע הזה שותת דם גם בליבי. אם היתה התנהלות פגומה זה קרה אולי מחוסר בגרות, נאיביות מסוימת, אבל הוא מלח הארץ".

אשתו של מצא ביקשה מהשופט כי יאפשר למשפחתה "להשיב את השפיות לחיינו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#